Πιθανή μείωση φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης;

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139071 από vag1234
Θερμογόνος πετρελαίου 10,1 kw/lt... 11,9 kw είναι ανα kg, το ειδικό βάρος είναι 0,85 kg/lt για το πετρέλαιο
οπότε 11,9 Χ 0,85 = 10,1 . Θεώρησε και λίγο νεράκι ή κλέψιμο πάει στα 9,85 kw..

Στην ζώνη που είναι η αττική αν χρειάζεσαι 1000 λτ πετρέλαιο με επιδότηση 330€ δεν αξίζει να ασχολήσε με τίποτα άλλο.

Αν όμως χρειάζεσαι 3000 λτ τα οποία κοστίζουν στην περιοχή μου (ίδια ζώνη με αττική) 3360€ -330€= 3030€ (δεν δικαιούμαι όμως επίδομα).
5 τόνους πελλετ Χ 280€= 1400€ συνεχίζει να υπάρχει για εμένα μία αρκετά σοβαρή εξοικονόμηση της τάξεως των 1800€-2000 διότι δύσκολα θα κάψω 5 τόνους.

ΕΝΦΙΑ και φόρο εισοδήματος φέτος είχα περίπου κάπου στα 1800€ , οπότε είναι σοβαρό το όφελος ακόμα, τουλάχιστον για εμένα.. Δεν είναι ίδιες όλες οι περιπτώσεις.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139074 από giannhs123
η τιμη του πετρελαιου επεσε οσο επεσε και οταν ειδαν οτι υπαρχει ζητηση αρχισε να ανεβαινει,αρα μα δουλευουν το λαο με τοσου φορους και προβληματα που μα γεμιζουν αυτοι.ετσι ειναι.τιποτα
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by giannhs123.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139075 από dimlyk
πελελτ βρισκεις απο 235 ...
πετρελαιο ας παει πρωτα τοσο
αποδοσεις 93% τις ξεχναμε...80 με 85 για οετρελαιο και 75-80 για πελλετ χοντρικα
αμα ξανακανεις τις ππαξεις θαχει μικρυνει η οποια διαφορα
ομως δεν ειναι εκει το ζητουμενο παντα ,,οπως ειπε και ο βαγγελης αν καις 1 τονο δεν αξιζει η αγορα της σομπας
αν ομως στην πολυκατοικια εχουν κοψει την κθ,,,τοτε το πετρελαιο το ξεχνας η καταφευγεις σε πετρελαιοσομπα :)
για να μην αναφερουμε αλλες λυσεις νπολυ πιο βολικες η οικονομικες ... μονοσημαντο δεν ειναι τιποτα ....για τον καθενα υπαρχουν πολλες παραμετροι για να αποφασισει ...ασε που η επιδοτηση δεν ειναι δεδομενη παντα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139077 από χρηστος8

adreasbit έγραψε: Πετρέλαιο μέση επιδοτούμενη τιμή 0,67 ανά λίτρο
Πέλλετ μέση τιμή 0.3 ανά κιλό στην Αττική

πετρέλαιο θερμογόνος δύναμη 11,9 KWh/λίτρα και καυστήρα με απόδοση 93%, ( Saturn )
1 / (11,9 x 0,93 ) x 0,67 ευρώ/λίτρο = 0.0605 KWh

πέλλετ θερμογόνος δύναμη περίπου 5 kWh/κιλό και καυστήρα με απόδοση 85% 1 / (5 x 0,85) x 0,3 ευρώ / κιλό = 0,0705 KWh

παιδιά τα σχόλιά σας :)


Θεωρω πως αυτη η τιμη του πετρελαιου, δεν ειναι τελικη...αν καις 3 τονους πετρελαιο δεν δικαιουσαι επιδοτηση και για τους 3 τονους οποτε αναπροσαρμοζεις τα νουμερα.
Το συμπερασμα μου ειναι, πως αυτοι που καινε πελλετ με 300 ευρω ο τονος... εχουν θεμα με την τιμη πετρελαιου στα 0,67 λεπτα (εστω για οση ποσοτητα επιδοτειτε).
Πλησιαζουν αρκετα οι τιμες των καυσιμων στην τελικη καταναλωση...
Ας πουμε ενα σπιτι καιει 6 τονους πελλετ και αντιστοιχα 3 τονους πετρελαιο...6 τονοι πελλετ Χ 300 = 1800 ευρω.
Αν στους 3 τονους πετρελαιο επιδοτηθουν τα 2000 λιτρα τοτε αυτα στοιχιζουν 1340 ευρω + ο 1 τονος που δεν επιδοτειτε και χοντρικα στοιχιζει 1000 ευρω...τοτε συνολο η θερμανση με πετρελαιο θα στοιχισει 2340...σωστα;;;
Η διαφορα ειναι γυρω στα 500 - 550 ευρω...αν καποιος εχει ηδη συσκευη πελλετ, κανενα προβλημα... νομιζω απλα συνεχιζει την θερμανση με αυτη...αν ομως βρισκεται σε αναζητηση λεβητα πελλετ και προκειται να βγαλει απο την τσεπη του κανα 3χιλιαρο δυσκολα θα κανει κινηση...η αποσβεση θα αργησει μια εξαετια.
Στην Βορεια Ελλαδα που εγω βρισκομαι η τιμη του φτηνου πελλετ ειναι αρκετα χαμηλοτερη...220 - 230 βρισκεις με ευκολια απιστοποιητα πελλετ.
Πολλοι εκαναν και κανουν ομαδικες αγορες απευθειας απο εργοστασια με τιμες στα 200 ευρω ο τονος.
Στο παραπανω παραδειγμα αναπροσαρμοζωντας τις τιμες εχουμε 6 Χ 200 = 1200 ευρω.
Η τιμη αυτη βρισκεται στο μισο της τιμης των 2 τονων πετρελαιου στα 0,67 λεπτα + ο τονος που δεν επιδοτειται (2340).
Αρα σαφως εμεις που ηδη εχουμε λεβητα συνεχιζουμε να τον καιμε...
Οπως και καποιος που σκεφτεται να αλλαξει καυσιμο θα το κανει καθως θα ζεσταινεται με τα μισα χρηματα και θα κανει σε 2 με 3 χρονια αποσβεση.
Οπως προειπε και Ο Βαγγελης δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139085 από theoilia
Σαφως και δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.Αλλά θα το ξαναπώ.Η φετινή τιμή του πετρελαίου είναι συγκυριακή.Του χρόνου δεν ξέρουμε σε τι τιμή θα αγοράζουμε.Τέλος Νοέμβρη νομίζω έχει σύσκεψη ο ΟΠΕΚ για να συζητήσουν λέει την μείωση της παραγωγής.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139095 από panosf01
Σωστος και εγω αυτο πιστευω..φετος οποιος καιει πετρελαιο και μπορει καλο ειναι να φουλαρει γιατι απο του χρονου πολλα μπορει να αλλαξουν..Αν και καλο θα ηταν να παραμεινει χαμηλη η τιμη γιατι θα συμπαρασυρει και τα υπολοιπα καυσιμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ