Εκπομπή ΣΚΑΪ "Κυριακή με δράση"

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28858 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Εκπομπή ΣΚΑΪ "Κυριακή με δράση"
Το κλιματιστικό που λειτουργεί για θέρμανση δεν κάνει αύξηση ή πολλαπλασιασμό καμίας ενέργειας, ασχέτως αν αυτό βολεύει να λέγεται στις διαφημίσεις επειδή ακούγεται ωραίο.

Αυτό που κάνει το κλιματιστικό είναι να ΑΝΤΛΕΙ θερμότητα, δηλαδή πρέπει κάπου να ΒΡΕΙ θερμότητα για να τη φέρει μέσα στο σπίτι, όση περισσότερη βρει, τόσο περισσότερη θα φέρει.

Η ενέργεια που καταναλώνει το κλιματιστικό χρησιμοποιείται μόνο στην ΑΝΤΛΗΣΗ και δεν έχει σχέση με το πόση ενέργεια τελικά θα μπορέσει να μεταφέρει, ασχέτως αν στις διαφημίσεις περιγράφεται μια ιδανική (όπως μας βολεύει) κατάσταση.

Σε περίπτωση μάλιστα που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το κλιματιστικό ΚΑΙ για θέρμανση αλλά ΚΑΙ για ψύξη, τότε αν τοποθετήσουμε την εξωτερική μονάδα σε σημείο που να μας βολεύει για την ψύξη (π.χ. σε σκιά) τότε η απόδοση είναι χειρότερη όταν θέλουμε θέρμανση και το αντίστροφο, αν βάλουμε την εξωτερική μονάδα στον ήλιο, ώστε να μπορεί να αντλήσει θερμότητα εύκολα για χρήση σε θέρμανση, τότε η απόδοση πέφτει στην ψύξη.

Επίσης, ενδέχεται να μην υπάρχει επαρκής θερμότητα έξω (για την ακρίβεια, η εξωτερική μονάδα αδυνατεί να δημιουργήσει θερμοβαθμίδα επαρκούς κλίσης, για τη δεδομένη εξωτερική θερμοκρασία) ώστε να τη μεταφέρει αυτή τη θερμότητα το κλιματιστικό μέσα στο σπίτι, άρα χρειαζόμαστε σταθερά πολύ ήπιους χειμώνες (Κύπρος, Ρόδος, κτλ) για να βασιστούμε 100% σε κλιματιστικό, επειδή τότε που το χρειαζόμαστε περισσότερο (στα πολύ μεγάλα κρύα), τότε δεν λειτουργεί όπως θα θέλαμε, όχι επειδή χάλασε, αλλά επειδή είναι ΑΝΤΛΙΑ και όχι ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ θερμότητας.


Περί μονώσεων, υπάρχουν διάφορα μοντέλα που ανταποκρίνονται σε συγκεκριμένες ανάγκες, π.χ. αν μένουμε πολλές ώρες καθημερινά στο σπίτι τότε μας συμφέρει μακροπρόθεσμα να θερμάνουμε / ψύξουμε όλη τη μάζα του φέροντος οργανισμού, την τοιχοποιία κτλ, αντίθετα αν είμαστε πολύ λίγες ώρες στο σπίτι ή το επισκεπτόμαστε σποραδικά, τότε ο χρόνος που θα απαιτηθεί για τη θέρμανση / ψύξη όλης της μάζας του σπιτιού μέχρι να καταλάβουμε ότι ζεστάθηκε / δρόσισε μπορεί να είναι περισσότερος από όσο θα θέλαμε. Προφανώς στη μια περίπτωση μας βολεύει να έχουμε τη μόνωση έξω από το σπίτι (π.χ. κέλυφος) για μέγιστη θερμική αδράνεια, ενώ στη δεύτερη περίπτωση μας συμφέρει να είναι η μόνωση μέσα στο σπίτι και να μπορούμε να το θερμάνουμε / ψύξουμε πολύ γρήγορα (ελάχιστη θερμική αδράνεια) όταν χρειάζεται.


Περί διδασκόντων σε ΤΕΙ, ωραίο ανέκδοτο, άντε αυτός ας πούμε έχει δουλέψει κιόλας, τι να πούνε κάτι άλλοι που το μόνο τους προσόν είναι η (πολύ κοντινή) συγγένεια με κάποιον πολιτικό...
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by fisikos50.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #28867 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Εκπομπή ΣΚΑΪ "Κυριακή με δράση"
Ως γνωστό τα κλιματιστικά λειτουργούν ΑΨΟΓΑ με εξωτερικές θερμοκρασίες μέχρι 7 βαθμούς και τα inverter όχι άψογα αλλά ικανοποιητικά μέχρι τους 0 βαθμούς.και. Ετσι ισχύει το χ3+ κατανάλωση-απόδοση
Στην πράξη σε σπίτι φίλου που έχει βάλει κλιματιστικό inverter γνωστής μάρκας , στα βόρεια προάστια της Αθήνας , το είχε σαν μοναδική θέρμανση χωρίς κανένα πρόβλημα , με τον βαρύ χειμώνα (της Αθήνας) και πολύ οικονομικά.
Στο κάτω κάτω σε πλήρη παγετό μπορούμε να έχουμε εναλακτικά το πετρέλαιο ή μία σομπίτσα πέλλετ ή θερμοπομπούς κτλ κτλ
Εγώ νομίζω ότι ο συνδιασμός και με κλιματιστικά είναι το ιδανικό.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #28870 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Εκπομπή ΣΚΑΪ "Κυριακή με δράση"
mastoras έγραψε:
Τι γνώμη έχω ?

Δεν το σκέφτομαι, γιατί όταν, και εάν κατέβει ποτέ, εγώ δεν θα ζω για κάνω τέτοιου είδους σκέψεις.

Γιατί υπάρχει παρόμοιο θέμα για βομβαρδισμό για το ΦΠΑ , μάλλον δεν έπεσε στην αντίληψη σου.
Γι αυτό λέω για κατευθύνσεις , είναι κάτι που απεχθάνομαι.
Nasikas έγραψε:
Σωστά το σκέφτεσαι, αλλά μετραει σαν ΜΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ.
Η οποία να γίνει για να προβληθεί και το ενεργ,

Αλλά παράλληλα ας χώσουμε και ο καθενας ένα κείμενο copy/paste.

Και αν κανείς έχει διάθεση, εδώ έχει τα e-mails των 300.
www.hellenicparliament.gr/Vouleftes/Stoi...05-89f3-1ed083000058

Μεσα σε 5 λεπτα, στέλνεις σε όλους το κείμενο.

Τί λετε ;
ΤΟΥΣ ΒΟΜΒΑΡΔΙΖΟΥΜΕ ;
ΠΥΡ ΟΜΑΔΟΝ
ΒΟΛΗ ΚΑΤΑ ΡΙΠΑΣ...

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28871 από nivosgr
Απαντήθηκε από nivosgr στο θέμα Εκπομπή ΣΚΑΪ "Κυριακή με δράση"
Ο Κώστας ο Νασίκας ξεκίνησε έναν αγώνα για τη βιομάζα όταν έλεγες τη λέξη και σε κοιτούσαν σαν χάνο.
Φυσικά και θα υποστηρίξει το πελλετ αφού γι αυτό αγωνίστηκε. Αγωνίστηκε ακόμη και για να επιτραπεί η βιομάζα στις πόλεις. Βοηθήσαμε και όσοι μπορούσαμε με τις μικρές μας δυνάμεις και ο Κώστας ξέρει.

Δυστυχώς για το πελλετ ήρθε η κρίση. Αντί να ξεκινήσουν σοβαρές επενδύσεις, να δημιουργηθούν θέσεις εργασίας στην περιφέρεια, να αποκτήσει το καύσιμο συνειδητούς καταναλωτές και σοβαρούς επαγγελματίες, ήρθε ο κάθε πρώην πλακάς, υδραυλικός, χασάπης, μανάβης, μπακάλης και έγινε πελετακιας.(Καυσιμο, λεβητες, σομπες. Αυτιο βεβαια δεν ειναι κατ αναγκη κακο. Κακή ειναι η λογικη της αρπαχτής.

Το πελλετ και η βιομάζα κινδυνεύουν να γίνουν συνώνυμο του τυχοδιωκτισμού και όσο και αν υπάρχουν ΚΟΥΚΟΙ σαν τον Κώστα που προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα για να μη κάνουν ζημιά, δεν έρχεται η ΑΝΟΙΞΗ.

Προσπαθούν να ξεχωρίσουν οι σωστοί επαγγελματίες αλλά είναι λίγοι. Λαμόγια και καιροσκόποι, άχρηστοι και αμόρφωτοι γέμισαν την αγορά.

Εγώ που δεν ξέρω τίποτα γιατί δεν είναι η δουλειά μου αυτή νιώθω ότι ξέρω πιο πολλά από πολλούς "επαγγελματίες" του είδους.

Τώρα που όλος ο κόσμος έχει ανάγκη από φθηνή ενέργεια πλάκωσαν οι καιροσκόποι και τα αρπακτικά.

Αυτό δεν είναι προσφορά και ζήτηση, αυτό είναι ΒΑΛΚΑΝΙΖΑΤΕΡ.

“Είμεθα Έθνος ανάδελφον” που έλεγε και ο Σαρτζετάκης

Εμπρός στους νέους μαυραγορίτες στη θέρμανση και παντού

Αυτή απλά είναι η άποψη μου
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by nivosgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28877 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Εκπομπή ΣΚΑΪ "Κυριακή με δράση"

Δυστυχώς για το πελλετ ήρθε η κρίση. Αντί να ξεκινήσουν σοβαρές επενδύσεις, να δημιουργηθούν θέσεις εργασίας στην περιφέρεια,


Σε ποια χώρα φίλε μου. Στην Ελλάδα; Με κράτος που μόνο λόγο ύπαρξης έχει το πως θα βάζει τρικλοποδιές σε κάθε επένδυση; Εδώ όσοι μείναμε να δουλεύουμε σκεφτόμαστε πως θα την κάνουμε για Βουλγαρία. Εκεί μαθαίνουν για τα χάλια μας (της δημόσιας διοίκησης) και θυμούνται με ανατριχίλα τα παλιά "καλά" χρόνια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28879 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Εκπομπή ΣΚΑΪ "Κυριακή με δράση"

Αυτό που έζησα τους 4 μήνες που έψαχνα την αγορά για λέβητα pellet δεν το έχω ζήσει σε καμία άλλη έρευνα αγοράς. Κάπου εκεί μέσα γεννήθηκε το energ.

Ένας από τους βασικούς στόχους αυτού του forum είναι το μοίρασμα της γνώσης πάνω σε αυτά τα θέματα έτσι ώστε να εκλείψουν τα καιροσκοπικά παιχνίδια από τους επιτήδειους.

Πιστεύω να είμαστε στον σωστό δρόμο.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by jnet.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sta1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ