Εκπομπή ΣΚΑΪ "Κυριακή με δράση"

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28894 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Εκπομπή ΣΚΑΪ "Κυριακή με δράση"

aithio έγραψε:

Αν παμε στους -11 (δεν βρηκα προχειρα για χαμηλοτερες θερμοκρασιες), ισχυς θερμανσης 2,55kW με καταναλωση 0,82kW, για 20 βαθμους εσωτερικης θερμοκρασιας. COP 3,1.


Και σε αυτό το 3.1 είναι μέσα η κάθε 3 και λίγο απόψυξη που ανατρέπει τον κύκλο και αντλεί θερμότητα από τον χώρο;


Εχω την εντυπωση πως ναι, λαμβανοντας υπ´οψην οτι απλα συνεχιζει να δουλευει ο συμπιεσης με αντιστροφο κυκλο και οι ανεμιστηρες ειναι κομμενοι. Αντληση θερμοτητας απο τον εσωτερικο χωρο δεν πολυγινεται εφοσον εχουν κοψει οι ανεμιστηρες. Η συμπιεση κανει ολη τη δουλεια,εκτος κι αν μιλαμε για τα παλια αμερικανικα συστηματα που αντι να κοψουν τους ανεμιστηρες, αναβαν ηλεκτρικες αντιστασεις μεσα :woohoo:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sta1, aithio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28896 από tonie
Απαντήθηκε από tonie στο θέμα Εκπομπή ΣΚΑΪ "Κυριακή με δράση"
φυσικα για daikin μιλαω απο τις πρωτες εταιριες που εβγαλε αντλια υψηλων θερμοκρασιων και για το συγκεκρινο 24αρι ποθ ειπα στα χαρτια λεει -15 και το εχω δει στην πραξη οτι δουλευει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28899 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Εκπομπή ΣΚΑΪ "Κυριακή με δράση"
Ναι βρε, παγκοσμια πρωτοπορος η daikin στον κλιματισμο, δεν λεω κατι αλλο, η αποδοση ομως πεφτει πολυ παραπανω απο 10%. Αν το μηχανημα ειναι και πιο παλιο (5-6 ετων) η πτωση αποδοσης ειναι ακομα πιο βιαια (κυριως επειδη ανεβαινε πολυ και η καταναλωση με την πτωση θερμοκρασιας).
Τα εχω δει να δουλευουν και σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο -15, σχεδον θαμενα στο χιονι, τα μοντελα 50-60-71 (18.000-24.000btu) τα εχω βαλει να δουλευουν και μονιμη ψυξη σε it rooms τραπεζων (κι εδω που ειμαι εγω το -15 δεν ειναι ακριβως ασυνηθιστο)
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #28901 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Εκπομπή ΣΚΑΪ "Κυριακή με δράση"
Παιδια σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Είχα μία σχετική ιδέα αλλά πολύ σφαιρική.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28903 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Εκπομπή ΣΚΑΪ "Κυριακή με δράση"

sta1 έγραψε:

mastoras έγραψε: "Οι έμποροι που σχετίζονται με το πέλλετ , είτε ως καύσιμο είτε ως μηχανήματα ΔΕΝ έδειξαν χαρακτήρα και ΔΕΝ κράτησαν τις τιμές"

Όποιος γνωρίζει από εμπόριο ξέρει ότι συναισθηματισμοί εκεί δεν υπάρχουν. :lol:

Οσο για το να βομβαρδίσουμε, εγώ κατάλαβα ότι αφορά την ηλίθια τηλεοπτική εκπομπή....το ξεπέτα θέμα.

Για το ΦΠΑ τι γνωμη εχεις?

Να αυξηθεί στο 25% (και να εγκαταλείψουμε τον αγωνα για μείωση)

Η δική σου γνωμη παντως είναι ότι τα κλιματιστικά συμφέρουν.
Τότε γιατί αγόρασες σόμπα πέλλετ ;;;

Πάντως δεν αξίζω τετοια επιθεση αγαπητέ. Μόνον και μόνον επειδή ανέφερα ότι η σόμπα που πουλά ο φίλος σου είναι επικίνδυνη (εως ακρως επικίνδυνη)
Έλα στην συγκέντρωση μεθαυριο να μαθεις ποιο ειναι το κύριο επάγγελμά μου, να μαθεις γιατί παθιάστηκα με την βιομάζα,(...Χατζηδάκης :evil: ) να σου πω και κάποια πράγματα που δεν γραφονται.
Και αν έλθει και η γυναίκα μου στην συγκέντρωση, θα σου πει πόσο μας στοιχισε η εμπλοκή μου με αυτό που κάνω χρόνια τωρα και μου φωναζει να αποτραβηχτω και να κοιταξω την φαρμα μου.

(και μπλόγκερ απο δεκαετίας, παντα φωναζα ότι η ΑΝΩΝΥΜΙΑ είναι δειλία)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #28904 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Εκπομπή ΣΚΑΪ "Κυριακή με δράση"
Διαγραφή :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.153 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ