Επιλογή ενεργειακού τζακιού

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149928 από antonis1197
Απαντήθηκε από antonis1197 στο θέμα Re:Επιλογή ενεργειακού τζακιού
Καλησπέρα Stavrax!
Σαν ποιότητα γνωρίζω ,ή μάλλον το έχω ακούσει από πολλούς ότι είναι καλή!
Να κάνω και μια ερώτηση που ίσως θεωρηθεί χαζη.Το μονομπλόκ είναι όσο αφορά την κατασκευή ότι δεν έχει κολλήσεις έτσι δεν είναι??Γιατί έχω την εντύπωση ότι κάποιοι εννοούν την κατασκευή που είναι όλη μαζί με τον θάλαμο και όχι κασέτα.Τελικά τι ισχύει??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149930 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Re:Επιλογή ενεργειακού τζακιού
Το μονομπλόκ χονδρικά είναι ένα foyer μέσα σε ένα θάλαμο από λαμαρίνα (με κολλήσεις), όπου προσαρμόζεται στη βάση του ένα βεντυλατέρ για να σπρώχνει με βεβιασμένη ροή τον αέρα περιφερειακά του.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149931 από antonis1197
Απαντήθηκε από antonis1197 στο θέμα Re:Επιλογή ενεργειακού τζακιού
Αρα το μονομπλόκ δεν αναφέρεται στην εστία εαν είναι με κολλήσεις ή όχι??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149933 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Re:Επιλογή ενεργειακού τζακιού

Stavrax έγραψε: Το μονομπλόκ χονδρικά είναι ένα foyer μέσα σε ένα θάλαμο από λαμαρίνα (με κολλήσεις), όπου προσαρμόζεται στη βάση του ένα βεντυλατέρ για να σπρώχνει με βεβιασμένη ροή τον αέρα περιφερειακά του.


Νομίζω πως αυτό που λες είναι η περιγραφή της κασέτας και όχι του μονομπλοκ.

@Antonis
Απ'όσο ξέρω τα μονοπλοκ έχουν κολλήσεις στην εστία, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί σε ενδιαφέρει αυτό. Το foyer είναι συναρμολογούμενα απο επιμέρους τμήματα και συνδέονται με συναρμογές, βίδες και κόλλες, ενώ τα monobloc, τα δίνει ο κατασκευαστής ως ένα σώμα (και οι συναρμογές είναι με σιδηροκολλήσεις).
Απο εκεί και πέρα στην ερώτηση μαντέμι η χάλυβας, απαντώ χάλυβας, αλλά είναι και θέμα τιμής καθώς ο χάλυβας ανεβάζει το κόστος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149934 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Re:Επιλογή ενεργειακού τζακιού
Μπορεί να πει κανείς ότι οι κασέτες είναι μονομπλόκ σε σμίκρυνση, με πιο μικρά βεντυλατέρ για να μπορέσουν να χωρέσουν σε ένα υπάρχον τζάκι χωρίς να χρειαστεί να γκρεμιστεί.
Όταν η εστία του μονομπλοκ είναι χαλύβδινη και έχει και κάποιο υλικό "μόνωσης-αντανάκλασης", όπως σαμότ, βερμικουλίτη, ακουμοτ κλπ, μπορεί να είναι και κολλητή. Όταν είναι μαντεμένια τότε ή συναρμολόγηση της γίνεται αναγκαστικά με βίδες και ντίζες.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149950 από antonis1197
Απαντήθηκε από antonis1197 στο θέμα Re:Επιλογή ενεργειακού τζακιού

Savvas έγραψε:

Stavrax έγραψε: Το μονομπλόκ χονδρικά είναι ένα foyer μέσα σε ένα θάλαμο από λαμαρίνα (με κολλήσεις), όπου προσαρμόζεται στη βάση του ένα βεντυλατέρ για να σπρώχνει με βεβιασμένη ροή τον αέρα περιφερειακά του.


Νομίζω πως αυτό που λες είναι η περιγραφή της κασέτας και όχι του μονομπλοκ.

@Antonis
Απ'όσο ξέρω τα μονοπλοκ έχουν κολλήσεις στην εστία, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί σε ενδιαφέρει αυτό. Το foyer είναι συναρμολογούμενα απο επιμέρους τμήματα και συνδέονται με συναρμογές, βίδες και κόλλες, ενώ τα monobloc, τα δίνει ο κατασκευαστής ως ένα σώμα (και οι συναρμογές είναι με σιδηροκολλήσεις).
Απο εκεί και πέρα στην ερώτηση μαντέμι η χάλυβας, απαντώ χάλυβας, αλλά είναι και θέμα τιμής καθώς ο χάλυβας ανεβάζει το κόστος.


Αρα από ότι καταλαβαίνω και το μαντέμι και ο χάλυβας κανένα από τα δύο δεν βγαίνει σε καλούπι.Εγώ αυτό καταλάβαινα με τον όρο μονομπλόκ.Οτι δεν έχει κολλήσεις πουθενά.Η ερωτησή μου αποσκοπούσε στο να αποφύγω τις κολλήσεις σε περίπτωση υπερθέρμανσης και γενικά πολύωρης χρήσης.
Επίσης θεωρείς ότι ο χάλυβας είναι καλύτερος.Εκτός ότι ζεσταίνεται πιο γρήγορα αλλά παγώνει νομίζω και πιο γρήγορα σε σχέση με το μαντέμι που κρατάει τις θερμοκρασία της εστίας σε καλύτερα επίπεδα μετά το πέρας της χρήσης για πιο λόγο το θεωρείς καλύτερο.Ισως να φανταστώ ότι αναπτύσσονται μικρότερες θερμοκρασίες εντός της κατασκευής γενικά?Υπάρχει κάποιος άλλος λόγος??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ