Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157218 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
Όταν το τούμπο είναι καθαρό κάνει το 48 μμ αλλά με κάπνα θα είναι πολύ λιγότερο ας πούμε στα 44-45μμ.
Στην άκρη του κάθε στροβ/στη έχει μια εξοχή που δεν επιτρέπει να εισέλθει μέσα στο τούμπο.
Εκεί λοιπόν το τσακίζεις έτσι ώστε με λίγο πίεση προς τα μέσα του τούμπο να σφινώσει ελαφρά.
Είναι ανοξείδωτοι με πάχος 1 μμ και είναι για μια ζωή.
Η απόσταση από αυτί σε αυτί είναι 15-17 εκ και το άνοιγμα στις 35-40 μοίρες και για πέλλετ 60 μοίρες. Άρα τρία αυτιά είναι αρκετά αν και αυτά είναι φιξ και νομίζω αν δεν μπορούν να στα φτιάξουν στα 30 εκ τα κόβεις εσύ με ένα απλό ψαλίδι.
Τώρα ανάφερες ότι μπορεί και να στα κόψουν με λέιζερ. μην κόψουν τα αυτιά πυκνότερα δηλ στα 30 εκ 4 αυτιά θα έχεις πρόβλημα στον καπνό και θα πιάνουν υπερβολικά πολύ κάπνα.
Από εμπειρία στα γράφω αυτά.
Για μένα θα βάλεις πρώτα στα μισά τούμπα να δείς τη λειτουργία και θα τα βάλεις στη μέση του εναλλάκτη και στη περιφέρεια δεν θα βάλεις τίποτα.
Μην νομίζεις ότι αν βάλεις σε όλα τα τούππα θα βγαίνει ο καπνός έξω. Μόνο στο πετρέλαιο και στο πέλλετ χρειάζεται.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157222 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
Οκ . Θα τα σχεδιάσω με μήκος 350mm μαζί με την προεξοχή ,παχους 1-1.5 χιλιοστό και πλάτος 46mm ανοξείδωτο. Τρία αυτάκια στο μήκος των 300mm και θα περάσω πρώτα τα μισά , να δώ απόδοση και θερμοκρασία καυσαερίων καθώς και ελκυσμό. Αυτον δεν τον φοβάμαι καθώς η καμινάδα μου είναι φ200 και η έξοδος του λέβητα φ150. Το τάμπερ το έχω σχεδον κλειστό και τραβάει πολύ καλά χωρίς κάπνους οταν ανοίγω την πόρτα.
Αν τα βγάλω σε μαύρο ντεκαπέ (απλο ατσάλι) με παχος 2 χιλιοστά ποιά η διαφορα? Θα οξειδωθούν λόγω της υψηλής θερμοκρασίας?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157257 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
Αφού υπάρχουν τα ινοξ γιατί να πάς στα απλά? Αυτοί έχουν μικρό βάρος και θα κρατούνται μέσα στα τούμπα καλύτερα.
Εγώ έχω ινοξ κόφτρες 10 χρόνια και όταν τους καθαρίζω είναι σαν να τους αγόρασα εχθές.
Μην τους βάλεις όλους γιατί ο ελκυσμός θα μειωθεί και δεν θα έχεις απόδοση λόγω του ότι δεν θα εισέρχεται και ο ανάλογος αέρας για τη καύση.
Αν είχες βεντιλατέρ καυσαερίων θα έλεγα ναι, αλλά τώρα αλλάζει.
Το τάμπερ θα ανοιχτεί όλο με τις κόφτρες.
Θα δείς μεγάλη διαφορά.
Πρέπει να κάψεις και καμιά μπρικέτα τώρα για να ελαφρύνει και ο καπνός και να μειώσει τη κατανάλωση σε ξύλα. 3-4 μπρικέτες με τα ξύλα θα ήταν θαυμάσια την ημέρα.

Μην τους αγοράσεις δηλ όλους και ξοδεύεσαι.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157259 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
Ευχαριστώ ρε Στάθη για τις πληροφορίες σου. Δεν θα τα αγοράσω , δουλευω σε βιομηχανία ανελκυστήρων και έχουμε κάθε τύπο εργαλείου , οπότε θα τα κατασκευάσω εγώ. Ήδη έχω βγάλει το σχέδιο σύμφωνα με τις παρατηρήσεις σου και σε λίγο θα το βάλω στο laser για κοπή. Θα κόψω 10 κομμάτια για αρχή ,θα βάλω στα μισά τούμπο στο κέντρο, θα ανοίξω και το τάμπερ , θα ντουμανιάσω και θα δώ τι ψάρια θα πιάσω. Βεντυλατέρ καυσαερίων δεν έχω αλλά έχω μπόλικο ελκυσμό όπως σου είπα. Βεντυλατέρ έχω μόνο για την καυση οπως περιέγραψα με καλό ελεγκτή .
Θα σε ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157275 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
Όσες φορές ,χωρίς βεντιλατέρ, δοκίμασα να τοποθετήσω , και τους 8 στροβιλιστές σε 63 άρια τούμπα, σε καμινάδα 13 μ , και με διάμετρο φ 250 μονωμ. έβγαζα τους μισούς , μπούκωνε.
Μετά αγόρασα βεντιλατέρ από τη Σλοβακία 80 w με μεγάλες λεπίδες ελκυσμού 350 pa στατικής πίεσης και τους έβαλα πίσω όλους αλλά διαπίστωσα ότι έπιανε γρήγορα κάπνα σε μορφή σκόνης.
Ίσως ο δικό σου εναλλάκτης να δέχεται ακόμη λίγους παραπάνω από τους μισούς αλλά θα έχεις κάνει καλή δουλειά.
Μην νομίζεις ότι θα κερδίσεις και πολλά.
Το σημαντικό είναι ότι θα εκμεταλλεύεσαι τη λαμπρότητα και μετά όταν η φωτιά θα κάθεται θα δουλεύει με μεγάλο β. απόδοσης για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Ο δικός μου λέβητας έχει οριζόντια 8 63 άρια τούμπα μήκους 88 εκ. και ο θάλαμος καύσης έχει 9 υδραυλούς μήκους 98 εκ. , 4 διαδρομών.
ο κατασκευαστής δίδει απόδοση στη Ρουμανία 80 kw και για Ελλάδα τον πουλούσε με 116kw.
Όταν τον φουλάρισα με ξύλα (θάλαμος καύσης με μήκος 98 εκ και ύψος 42 εκ) με μπρικέτες και ξύλα ανάκατα , με όλες τις κόφτρες και βεντιλατέρ ανέβαζε στη καλύτερη 240c.
Χωρίς στροβιλιστές και βεντιλατέρ έπιανε 330/, Κέρδος 90 c. Αλλά ανέβαζε σαν παλαβό, θερμοκρασία νερού.
Τα 200 λίτρα του λέβητα, τα ανέβαζε σε χρόνο 10 λεπτών από τους 25 στους 68 c .Οι υδροστάτες δεν είχαν τη δυνατότητα να αναγνωρίσουν την ταχύτητα ανόδου θερμοκρασίας και κάπως καθυστερούσαν την εντολή.
Τέλος το 2013 έβαλα Καυστήρα Πέλλετ και απαλλάχθηκα από τα ξύλα , βρωμιά , κουβάλημα, και επαναφορτώσεις, καθαρίσματα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157283 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
Πόσα τετραγωνικά σπιτι θερμαίνεις με αυτον τον λέβητα και σε ποια περιοχή βρίσκεσαι αν επιτρέπεται?
Και ο δικός μου ανεβάζει ωραία και απότομα θερμοκρασία , σε αυτό μην τον ματιάσω , απλά θεωρώ οτι 350 τα καυσαέρια είναι πολύ και χάνω σημαντικό ποσό θερμότητας.Αν καταφέρω και τα ρίξω με τις κόφτρες στα 220-250 είναι καλό κέρδος εδώ που τα λέμε. Ζεσταίνω 200+ τετραγωνικά με αυτον με εσωτερικές θερμοκρασίες 23-24 και στα 2 σπίτια και εξωτερικές απο -3 έως -16 πριν λίγες μέρες... Είμαι γενικά ευχαριστημένος. Απλά σκεφτόμουν αφού μπορώ να τον βελτιώσω γιατί να μην το κάνω??

Στους πόσους βαθμούς δίνεις εντολή στον κυκλοφορητή να εκκινήσει? Εγω με τρίοδη 45 βαθμών πόσο πρέπει να τον βάλω?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Valo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ