Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157354 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
Στάθη χωρίς παρεξήγηση , αν καίω όπως λές 105 κιλά ημερησίως x 180 ημέρες καθώς ανάβω απο μέσα Οκτώβρη έως και αρχές Απρίλη , είναι 18900 κιλά , 19 τόνοι δηλαδή. Μου λείπουν 6 τόνοι ξερού ξύλου , επί 80 που αγοράζω τον τόνο (ζυγισμένο ξαναλέω) είναι 480 ευρώ.
Τα τελευταία 3 χρόνια αγοράζω 13 τόνους κάθε χρόνο με κόστος απο 990-1040 ευρώ. Το ίδιο φορτίο κάθε χρόνο! 1040 + 480 = 1520 euro δεν έχω δώσει ποτέ μου! Είμαι σίγουρος οτι με διπλασιο λέβητα που προτείνεις , με μεγαλύτερο χώρο καυσης και θερμαινόμενη επιφάνεια σίγουρα θα τα εκαιγα...οπότε σε παρακαλω μην αμφισβητείς τα λεγόμενά μου.
Ούτε κλεβω ξύλα απο τον γείτονα επειδή εν μου φτάνουν ε ..! (πελετ έχει) :P

Για του λόγου το αληθές θα ψάξω να βρώ τα ζυγολόγια στα χαρτιά μου και θα στα στείλω , μαζί με φωτογραφία απο την μέτρηση υγρασίας των ξύλων.
Πάντα φιλικά,
Βαλάντης

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Valo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157367 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
Η πρόθεσή σου είναι να λές σίγουρα την αλήθεια.
Όμως η κατανάλωση των 105 κιλών αναφέρεται όχι ο μέσος όρος της ΄κάθε ημέρας αποτις 180 ημ. αλλά ώς μέσοις όρος με τα μεγάλα κρύα. Δηλ με ΔΘ=28-30c.
O μέσος όρος κατανάλωσης θα διαμορφωθεί αλιώς. Κανονικά διαιρείς τη συνολική κατανάλωση με τις 180 ημέρες περίπου.
Έκανα και ένα λάθος. Οι 33.000 χιλιο/δες αντιστοιχούν σε 38,5 kw περίπου - 40% η εξοικονόμηση της θερμοπρόσωπσης 23,1 και όχι 17 kw.
Eίναι αδύνατον να καταναλώνεις με ΔΘ=30c 45-50 kg ξύλα. Σίγουρα 110 ίσως και περισσότερο.
Εγώ λειτουργώ σε πολλά σπίτια με θερμοπρόσωπση και μόνωση σε ταβάνι ορυκτοβάμβακα με συντελεστη αγωγιμότητας 0,032 w/hm2c. kai σε εμβαδόν 150 μ 2 με μποίλερ 3 αυτονομίες δηλ καίω σε ξύλα τουλάχιστον 2,5 καρότσια 35 κιλά έκαστο ξερά πεύκα. Και ξέρεις πεύκο είναι the most powerfuel off all firewood με κατωτερα θερμογόνο στα 4,5 kw/kg ξερό.
Και εγώ πάντα φιλικά

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157371 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
Κοίτα Στάθη , δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σου και τους υπολογισμούς σου. Το σπίτι εντάχθηκε στο εξοικόμηση κατ΄οίκον το 2012 , και έγιναν όλες αυτές οι ενεργειακές αναβαθμίσεις , μαλακία που δεν βάλαμε και λεβητα μέσα, τον πήρε ο πατέρας μου μετα. Εχει διπλή στρώση πετροβάμβακα 10cm στην σκεπή ,το παλιό ταβάνι ραμποτέ ξύλινο, Fibran XPS 5cm στα ταβάνια με γυψοσανίδα , εξωτ. θερμοπροσωψη και ενεργειακά κουφώματα. Το κρύο δεν είναι πάντα -3 -15 , το ανέφερα για τις 2 εβδομάδες που μας πέρασαν. Μέση θερμοκρασία σεζόν θα σου έλεγα 0 έως 2 βαθμούς. Έχει όμως και τα -2 - 5 -15 ανάλογα. Μην υπολογίζεις με αυτές τις θερμοκρασίες. Η περιοχή μου είναι Εδεσσα.
Δεν έχω άλλη πηγή θέρμανσης ,δεν καίω κλιματιστικά καίω μόνο αυτά τα παλιόξυλα που παίρνω κάθε χρόνο. Ο λέβητας δεν μένει απο ξύλα, δεν τον ανάβω δηλ. κάθε πρωί με προσανάμματα και οι θερμοκρασίες είναι αυτές που σου ανέφερα.Ο λέβητας είναι σε στεγασμένο λεβητοστάσιο 50τμ επίσης με μόνωση και οροφή απο πανελ πολυουρεθης 3cm. Έχω μικρό παιδάκι 2 χρονών , λες να το αφήσω να παγώσει αν μου τελειώσουν τα ξύλα? Δεν θα αγόραζα άλλα ??? Θα αγόραζα αλλα έλα που δεν αγοράζω.. Οριακά μου φτάνουν βέβαια αλλα αυτά είναι.Πέρυσι περίσσεψαν 2 κυβικά , δεν ήταν βαρύς ο χειμώνας. Δεν ξέρω πως αλλιώς να στο πω. Ίσως τελικά να μην έχω τόσες απώλειες απο αυτές που υπολογίζεις...
Ο ξάδερφός μου έχει έναν Burnit Active 40 σε παρόμοιο σπίτι και αγοράζει μισό φορτηγό παραπάνω καθώς το σπίτι του δεν έχει μόνωση τίποτα. Καίει περίπου 16-17 τόνους.

Παρεπιπτόντως να σου πώ οτι χθες έκοψα για δοκιμή τους επιβραδυντές 1.25mm , αλλά τους έβγαλα με 4 αυτάκια , μην με μαλώσεις... :whistle:
Εβαλα 10 απο αυτούς όπως μου είπες και είδα την θερμοκρασία καυσαερίων απο 350 σε φουλ λειτουργία να πέφτει στους 280!!!
Να κόψω άλλους 10 και να τους ρίξω επάνω στα υπόλοιπα να κερδίσω κι άλλο? Το τάμπερ δεν το πείραξα καθόλου και τραβάει ωραία όπως και πριν αν και δεν είναι και πολύ καθαρός.
Τι λες?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157377 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
Φυσικα και θα κοψεισ αλλουσ 10 και βαλε τουσ 5 3 μεσα και μετα αλλουσ 2 και βλεπεισ.
Οσον αφορα την αποδοση των λεβητων ο δικοσ ξυλολεβητασ λειτουργει με μεγαλη ειδικη φωρτιση ολη η επιφανεια του η βρεχομενη. οι στροβιλιστεσ θα αυξησουν τον β.απ. και με τη σειρα τουσ θα δημιουργησουν μια επιπλεον αυξηση τησ πιεσησ στον θαλαμο και η καυση των ξυλων θα ακτινοβολει περισσοτερα ποσα θερμοτητασ στη μπουγιελα. Αυτο θα το διαπιστωσεισ ανοιγωντασ τη πορτα για να προσθεσεισ ξυλα νοιωθωντασ την πυρα στο σωμα σου. Ο Μπερνιτ κατα τη γνωμη μου ειναι ενασ αρκετα μετριοσ λεβητασ με κακη εκμεταλευση τησ φλογασ σε συγκριση αλλουσ με τουμπα. Ο δικοσ σου ποσα κιλα ξυλα χωραει. Και μετρα τη χωρητικοτητα του θαλαμου για να υπολογισω θερμαινομενη επιφανεια. Η κατασκευη του παντωσ ειναι ιδια με αυτη τησ θερμοσταλ που διαθετει στην Ελλαδα 30 40 και 50 kcal. Η γνωμη μου ειναι οτι εχεισ εναν πολυ αποδοτικο λεβητα αλλα δεν το εχεισ καταλαβει.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157382 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
Το πόσα χωράει θα τα μετρήσω και θα σου απαντήσω. Την χωρητικότητα απο την στιγμή που ο λεβητας ειναι κυκλικός εσωτερικά πως θα την μετρήσω και θα την υπολογίσω? Δες λίγο παλι τις φωτογραφίες στην πρώτη σελίδα για να καταλάβεις πως είναι και πες μου.
Δηλαδή το ρουμάνικο στενοχωρημένο ξυλοκάζανο μου λες οτι είναι και καλο ε? Δεν το νομίζω αλλά απο την στιγμή που με αυτο ζεστένω τους ίδιους χωρους με λιγότερα καυσιμα απο τον προηγούμενο , τον προτιμώ.. Αν και θα ήθελα κάτι καλύτερο αλλα δυστυχώς οικονομικά για φέτος ήταν δύσκολο. Βλέπουμε.....
Ο προηγούμενος δεν ήταν λέβητας.. ΛΥΚΟΣ ήταν..

Ευχαριστώ

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Valo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157383 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
Δώσε μου και μια ακόμη γνώμη. Καθώς η πόρτα φόρτωσης δεν έχει καλή μόνωση και ακτινοβολεί θερμότητα πώς να την μονώσω?? Με το φτωχό μου το μυαλό σκέφτηκα να κάνω το εξής :
Έστω η πόρτα 40x40 , φτιάχνω ουσιαστικά ένα ταψί λίγο πιο μικρό 35x35x5 cm καθώς περιμετρικά της πόρτας υπάρχει το υαλοκόρδονο, απο λαμαρίνα πάχους 5mm , τοποθετώ μέσα πετροβάμβακα και το ποντάρω απο την μέσα πλευρά της πόρτας , δίνοντάς της επι της ουσίας πολυ μεγαλύτερο πάχος σε όλη την πόρτα. Υπάρχει περιθώριο το πάχος να γίνει έως και 10cμ αλλά λέω 5 για να μην έχει μετά τόσο βάρος.
Έχουμε άλλο ενδεδειγμένο τρόπο??

Τσέκαρε και την θερμογραφία που έκανα με συσκευή Flir i7 να δεις .

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ