Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57296 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Γειά σας. Μόλις χαμπάριασα το θέμα σας, με το οποίο ασχολούμαι 4 μέρες εντατικά:
Έχω μια Thalia 25 που την δουλεύω λίγες μέρες και έχω μπαστακωθεί από πάνω της να την βλέπω και να την ακούω.
Έχω γράψει απόψεις σε άλλη συζήτηση εδώ: www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...8&id=30473&Itemid=53

και ανέβασα φωτό εδώ: plus.google.com/photos/11323571984112815...hkey=CM-jo_vas4D1vgE

Το σπίτι που νοικιάζω είναι 107 τ.μ. με μονά τζάμια και ελλειπή μόνωση, 1ος όροφος σε τριόρωφη πολυκατοικία με ισόγειο κλειστή καφετέρια μη θερμαινόμενη. Υπάρχει κεντρικός λέβητας πετρελαίου απ τον οποίο αποκόπηκα και ο οποίος ζεσταίνει τους υπόλοιπους ορόφους. Μπαλκόνια περιμετρικά με παλιές μπαλκονόπορτες. Ξόδεψα πολλά λεφτά στις χάλκινες σωλήνες (30μέτρα+) για να πάω το νερό από τη σόμπα στο υπάρχον κολεκτέρ + ανόδιο + βάνες +++...)

Η σόμπα είναι 40 εκ από εξωτερικό τοίχο κουζίνας, με 1μ μπουρί οριζόντιο (ΙΝΟΧ μονό) και 2 μ κάθετο με φίλτρο νερού.

Έκαψα αρχικά 4 σακούλια Golden Nuggets και τώρα άρχισα με Bioenergy Point. Η σόμπα εγκαταστάθηκε από υδραυλικό και την άναψα μόνος μου. Είχε προεπιλεγμένο το μενού ECO και εντυπωσιάστηκα με τη ζέστη που έκανε (υποκειμενικό αυτό). Θερμοκρασία καυσαερίων που είδα κάποια στιγμή ήταν 165? Έφτασε στους 65 βαθμούς το νερό μετά καμμια ώρα τουλάχιστο.
Δεν είχα πρόβλημα με καυσαέρια. Νομίζω πως θέλει κάποια ρύθμιση γιατί στη μεγάλη κατανάλωση μαυρίζει το τζάμι σε λιγες ώρες και ο καπνός της μυρίζει παράξενα. Αφήνει δε μια λεπτή στρώση μαυρίλας (αυτή που πιάνει το τζάμι) παντού μέσα, εκτός βέβαια και από τα μισοκαμμένα κομματάκια που πετιούνται ολόγυρα (αέρας υψηλός?). Σε 3 μέρες έκαψα 4 τσουβάλια με προσεκτική χρήση. Θα σταματήσω το έλατο (Golden Nuggets) και θα το γυρίσω σε οξιά (τουλάχιστο). Έχω μιλήσει με Λέσβο όπου παράγουν πέλλετ και πυρήνα ελιάς χύμα και πήρα πληροφορίες για προσαρμογή της σόμπας ώστε να καίει πυρήνα. Θα τις διασταυρώσω σήμερα με το εργοστάσιο. Θα μ άρεσε η ιδέα να καίω σε Ελληνική σόμπα ελληνικά πέλλετς.
Άρχισα να μαθαίνω το μενού MANUAL και να κρατώ σημειώσεις θερμοκρασιών νερού, καυσαερίων και στροφών κοχλία. Πρέπει να μάθω να τη ρυθμίζω σωστά και να κρατάω τις ρυθμίσεις για κάθε είδος πέλλετ μέσ στο μενού (υπάρχει δυνατότητα). Θέλω να εμπεδώσω το θέμα καλά για να κάνω τη βέλτιστη χρήση της σε οικονομία και απόδοση. Σήμερα θα πάω στο εργοστάσιο όπου γίνονται σεμινάρια πάνω στο θέμα κάθε Τετάρτη και Κυριακή (καλό?).
ΘΑ σας ξαναγράψω σύντομα.

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57313 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Επέμενε με την εταιρεία διότι οι ρυθμίσεις είναι πολλές που μπορεί να γίνουν. Το καλύτερο θα ήταν να έρθει από κει κάποιος. Από το τηλ. δεν γίνεται. Μπορεί πχ και η αρχική ποσότητα πέλλετ της έναυσης να είναι πολύ κτλ. Κράτα μας ενήμερους.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57315 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Φίλε georgepap31 αν κάψεις πέλλετ πυρήνα ελιάς μπορεί να τεθείς εκτός εγγύησης. Σίγουρα θες ρύθμιση με αυτά που λες. Ισχυρή μόνωση έβαλες στα 30 μέτρα σωλήνων;

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57324 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Δεν έχω βάλει καμμία μόνωση στους σωλήνες που πηγαίνουν ως το κολεκτέρ. Θεώρησα πως δεν την χάνω τη ζέστη αφού οι σωλήνες διατρέχουν τους τοίχους στο ύψος των 2.4 μέτρων, μεσα στο διαμέρισμα. Μόνο να τους βάψω στο χρώμα του τοίχου λέω. Αν χρειαστεί πάντως θα το κάνω.
Το θέμα με το καύσιμο της ελιάς θα το ψάξω περισσότερο και θα ρωτήσω αυτό που λες για την εγγύηση.
Υπάρχει τεχνικός που μου συνέστησαν απ τη βιοτεχνία (myTherm) να έρθω σε επαφή αλλά ακόμα τον περιμένω. Αν όμως είναι εύκολο το πράγμα, θα το κάνω μόνος μου, γι αυτό ψάχνομαι.
Σε συζήτηση που είχα με προμηθευτή πελλετ μου είπε πως οι τεχνικοί δεν εξοπλίζονται με τα κατάλληλα εργαλεία για τη δουλειά της ρύθμισης αλλά ακολουθούν τα αισθητήρια τους όργανα (μύτη, αυτιά) :)

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57329 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
καθοτι δυστυχως οι τεχνικοι ειναι ακομα...ατεχνοι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57725 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Χθές πήγα στη βιοτεχνία που φτιάχνει την Thalia (και την Ιόλη και τη Βεργίνα κλπ). Είναι λίγο μετά τη Σίνδο Θεσσαλονίκης. Ένας υπεύθυνος εκεί μου έκανε ένα προσωπικό μίνι σεμινάριο. Του είπα όσες απόρίες θυμόμουν, ξέχασα άλλες τόσες και μου έδειξε αναλυτικά μερικά πράγματα στο μενού. Ήταν πολύ χρήσιμη η επαφή και ο υπεύθυνος πολύ αναλυτικός και υπομονετικός. Το μέρος ήταν γεμάτο σόμπες και κομμάτια αυτών(παρεπιπτόντως είδα πως στρογγυλέψαν τις γωνίες απ το παραθυράκι της Thalia αλλα δε μ άρεσε). Φτιάχνονται εκεί όλα εκτός από τα ηλεκτρονικά μέρη και τα μοτέρ που είναι από Ιταλία (που αλλού?)
Είδα τα ελατήρια που λέτε παραπάνω, τα οποία ουσιαστικα΄είναι κάτι αλουμινένιες λαμες τσακισμένες σε σχήμα μακρόστενου ζικ-ζακ 30 εκατοστών που μπαίνουν στα τούμπα και σκοπό έχουν να επιβραδύνουν το θερμό αέρα της φλόγας. Είδα πως τα βάζαν σε όλα εκτός από ένα (το πίσω δεξιά που δε φαίνεται από την πόρτα) και όπως μου εξήγησε αυτό γίνεται για να μην είναι μεγάλη η επιβράδυνση. Του ανέφερα το θέμα που συζητήθηκε παραπάνω και μου είπε ότι όντως κάποια κομμάτια φύγαν χωρίς ελατήρια λόγω έλλειψης και πίεσης χρόνου. Άρα όσοι έχετε τέτοιες σόμπες ρίξτε μια ματιά με την πρώτη ευκαιρία που θα τις ανοίξετε για καθάρισμα εκεί (εδώ θα χρειαστώ και κάποιον να μου δώσει τη μαγική συνταγή που δε λερώνεις όταν κάνεις τέτοια δουλειά).
Επίσης έμαθα πως οι κατασκευές τους έχουν δώσει περισσότερη σημασία στην απόδοση παρά στο στύλ (πασιφανές το δεύτερο) και γι αυτό έχουν χρησιμοποιήσει πολύ μέταλλο σε κάθε σόμπα. Όντως οι σόμπες είναι σαν τάνκς και πολύ βαριές. Το εκτίμησα και χάρηκα για την προσπάθεια. Του 'πα μάλιστα πως γουστάρω το απλό - πρωτόγονο-μονολιθικό σχέδιο. Οι αποδόσεις είναι τέτοιες που δεν τους φτάνουν τα software και αυτό έχει μάλλον και σχέση με το φίλο εδώ που έχει την 30άρα. Δες για τα ελατήρια μέσα.
Τέλοσπάντων έμαθα να ρυθμίζω αέρα-τροφοδοσία και παροτρύνθηκα να ασχοληθώ με αυτά μιας και δεν υπάρχει (προς το παρόν) κάποιος μπούσουλας με στάνταρ ρυθμίσεις για κάθε πέλλετ. (Εδώ πρέπει να κάνουμε και κάποια ανταλλαγή σε γνώσεις και εμπειρίες ρυθμίσεων μεταξύ μας). Μού είπε μάλιστα πως είχαν αρχίσει να κάνουν κάτι προς αυτήν την κατεύθυνση αλλά τους φέρναν τόσες πολλές μάρκες και είδη που στο τέλος μπλοκάραν. Του είπα να το κάνει για τις 4-5 μάρκες ευρείας κατανάλωσης (Golden Pellets - Bioenergy κλπ).
Κατάλαβα πως τελικά δε θέλει μαγικά, εκτός απ το να ρυθμίσεις αέρα και καύσιμο και να παρατηρήσεις προσεκτικά.
Το πέλλετ Bioenergy point δεν μου πήγε καθόλου καλά, άφησε τρομακτικό κατάλοιπο (καρούμπαλο το τασάκι από γκριζοπράσινο κατάλοιπο σταχτοκλίνγκερ) και μου μπλόκαρε τον κοχλία! Έκατσα βραδυάτικα μέχρι τις 5 και τον άνοιξα από κάτω (2 βίδες άλλεν είναι), τον έβγαλα, φύγαν όλα τα πέλλετ από μέσα-(είχα αδειάσει χειροκίνητα και τον κάδο πέλλετ), και τον ξαναέβαλα. Περίμενα να βρώ καμμιά πέτρα μέσα, μα είχε μόνο πέλλετ. Εντάξει, ξέρω πως η οξιά είναι δυνατό ξύλο αλλά όχι κι έτσι. Επίσης μέσα στα πέλλετ βρήκα κι ένα κομμάτι νάυλον σχοινί με μερικούς κόμπους. Μετά απ όλα αυτά, έριξα ένα Χ στο Bioenergy point και τους Σέρβους μου μέσα, πήγα πίσω τα 2 τσουβαλάκια που περισσεψαν και ξαναπήρα Golden pellets (for ever!).
Μου την έδωσε τόσο που λέω να σταματήσω τους πειραματισμούς στα πελλετ προς το παρόν.
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω μερικές φωτό απο χθές στο λινκ που προανέφερα παραπάνω.
Αυτά.

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ