Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58183 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καλημερα, σορρυ δεν μπηκα χθες να δω την συζητηση αλλα εκανα τον... θαλαμοφυλακα ή μαλλον τον λεβητοφυλακα.... :)
αφου πλεον στην εταιρια δεν σηκωνουν καν το τηλεφωνο τα πηρα ολα απο την αρχη.
αυτο που καταφερα να δουλεψει ειναι πως εκανα το αντιθετο απο οτι μου ειπε στο τηλεφωνο, δλδ χαμηλωσα και αερα και δοσολογια πελλετ. το μηχανημα δουλεψε καλα για μια μερα οσπου σημερα που ξυπνησα το βρηκα σβηστο παλι απο υπερθερμανση καυσαειων. θα χαμηλωσω λιγο ακομα τον αερα στο μεγιστο γιατι (μαλλον εκει ειναι το προβλημα)
αυτες οι λαμες που λες φιλε georgepap εγω νομιζω εχω μονο τρεις οπου μονο η μια βγαινει εξω απο τα τουμπα και οι αλλες δυο ειναι καπου 5 ποντους μεσα.
θα κοιταξω να παω εκει που τα φτιαχνουν να τους τα πω και θα τους παρω και ενα whats up για να απαντανε.
αν θελετε αναρτουμε ο καθενας τις ρυθμισεις σε αερα και πελλετ μπας και βγαλουμε ακρη
χρησιμοποιω το πελλετ ΜΑΚΗ που πιστευω ειναι καλο γιατι δεν μαζευει κρουστα αλλα πολυ ψιλη σταχτη στο τασακι.

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58301 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Σίγουρα πρέπει να φτιάξουμε ένα αρχείο με τιμές αέρα και τροφοδοσίας και να το ενημερώνουμε συχνά. Δεν ξέρω πως θα γίνει αυτό, πείτε καμμιά ιδέα. (Excel?) ΘΑ βοηθήσουμε τους νυν και μελλοντικούς κατόχους. Ίσως να μην ταιριάζει σε όλους η ρύθμιση αλλά θα έχουμε πάνω - κα΄τω ένα μπούσουλα. Τα ελατήρια πάντως που είδα στη βιοτεχνία καλύπταν όπως προανέφερα κάθε τρύπα εκτος μιας.
Στη δική μου σόμπα έχω βάλει το MAnual μενού και κρατώ σημειώσεις απο μικρορυθμίσεις που κάνω σε αέρα-κοχλία. Θέλει χρόνο αυτό αλλά είδα βελτίωση στον αέρα καυσαερίων ήδη (Floga2-120 C με pellet στο -2) Golden Nuggets είναι.
Το καλό είναι πως έχω τη σόμπα στην κουζινα και παίζει μπύρα-τσιγαράκι.

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios_STI

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58372 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Γιωργο πηγα κι εγω σημερα κατω ειπαμε πολλα πραγματα, οντως το παληκαρι εκει πολυ καλος και εξυπηρετικος. μου επισημανε καποιες αλλαγες να κανω στη θερμοκρασια καυσαεριων pro-alarm και για ενα (ισως) προβλημα που μπορει να εχει το προγραμμα.

ΥΓ. Γιωργο θα ηθελα να σου στειλω πμ αλλα το φορουμ εδω δεν εχει :) το email μου ειναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. στειλε το δικο σου ή αν θελεις το τηλ σου να σε παρω να τα πουμε

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58695 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
μαλλον βρηκα τι φταιει. επρεπε να ανοιξω και να καθαρισω τα τουμπα τα οποια ηταν πραγματικα στο μαυρο τους το χαλι. δεν περιμενα να μαζεψει τοσο πολυ με μολις 1 τονο που εκαψε...
μετα το γενικο καθαρισμα το μηχανημα δουλεψε τοσο καλα που κατεβασα κιαλλο και αερα και πελλετ.
το σημαντικο ειναι οτι τα καυσαερια ήταν μεταξύ 150-155 βαθμούς.
δεν επαναπαυομαι το παρακολουθω και οταν σιγουρευτω οτι φταιει το μπουκωμα η συντηρηση θα γινεται καθε εβδομαδα... καλο βραδυ σε ολους

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59108 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Προφανώς καθάρισες και το πίσω μέρος; Στάχτη κοίταξες αν υπάρχει στην καμινάδα; Τι πέλλετ έκαψες; Γενικά πες μας τι χρειάστηκε και που καθάρισες;

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59114 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
chris καθαρισα ολα τα τουμπα και αυτα τα λαμακια μεσα που παιζουν το μαλλον παιζουν το ρολο του κυκλωνα. αδειασα τις σταχτες απο παντου και απο πισω ανοιγοντας το πορτακι πισω απο το συρταρι.
την καμιναδα δεν την κοιταξα καθολου. αυτο που μου εκανε εντυπωση οτι ειχε πολυ σταχτη επανω στο καπακι.... το πελλετ που καιω ειναι ΜΑΚΗ
η ουσια ειναι οτι το μηχανημα δουλευει καλα τωρα, το νερο το ζεσταινει γρηγορα τα καυσαερια δεν φτανουν στο οριο και γενικα δουλευει φυσιολογικα

με μια στρογγυλη συρματοβουρτσα και μια σκουπα ειναι 10 λεπτα δουλεια

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.147 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ