Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59377 από blaxaki
Απαντήθηκε από blaxaki στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

georgepap31 έγραψε: Πολλή στάχτη φαίνεται!
Σήμερα έκανα άλλη πατάτα και δε βρίσκω άκρη: έθεσα on τον αισθητήρα πίεσης νερού από το μενού IDRO και από τότε μου βγάζει Αλαρμ 016 καιδε μπορώ να το εξαλείψω μετίποτα. Κλείνω, ανοίγω, πάλι τα ίδια. Αν δε βρώ άκρη θα την περάσω με >αιρκοντίσιον σήμερα και από αύριο παίρνω τηλ εργοστάσιο. Ξέρει κανείς κάτι?

Δες την πιεση του δικτυου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59383 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Δοκίμασες να πατήσεις το πλήκτρο 5 (ON/OFF) για 5-7 δευτερόλεπτα ώστε να γίνει έλεγχος; Δεν ασχολούμαι με οινοποιία απλά η σταχτή είναι αρκετά ΄΄μαλακή΄΄ για να χρησιμοποιήσεις συρμάτινη βούρτσα. Υπόψιν ότι σε αντίθεση με άλλου καυσίμου λέβητες το λογισμικό της thalia λειτουργεί τον κυκλοφορητή κάθε 3 λεπτά περίπου και πριν πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία ανοίγματος κυκλοφορητή, ώστε να αποφεύγεται ο σχηματισμός της πίσσας. Επίσης αν η thalia ανιχνεύσει την θερμοκρασία νερού κάτω των 5 βαθμών λειτουργεί τον κυκλοφορητή ώστε να παρέχεται αντιπαγωτική προστασία.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59384 από blaxaki
Απαντήθηκε από blaxaki στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

stelios_STI έγραψε:

georgepap31 έγραψε: Στέλιο, η στάχτη που βρήκες επάνω στο καπάκι ήταν μαζεμένη γύρω-γύρω από τις τρύπες, απλωμένη ως τις άκρες, πως ακριβώς? (Βγάζε καμιά φωτό να έχουμε αρχείο,


εφτασεεεε


νομιζω ειναι καλυτερα το βουρτσακι να ειναι συρματινο αλλα με μαλακο συρμα, αυτο για τα μπουκαλια ισως δεν καθαρισει καλα τα τοιχωματα και πιασει πιο ευκολα καπνα.
Γιωργο με το καπακι δεν παει το μυαλο μου τι βελτιωση μπορει να παρει γιατι οπως βλεπεις στη φωτο η σταχτη καθεται στο κεντρο.
οταν πηγα στην εταιρια μου ειπαν πως πρεπει να δουλεψει καλα το μηχανημα για να στρωσει και θελω να πιστευω οτι θα στρωσει αφου καψω αλλον ενα τονο.

ελπιζω να μην ξεκινας καθαρισμα χωρις ηλεκτρικη σκουπα...

Πολυ σταχτη φιλε δοκιμασε αλλο πελλετ,εχεις σοβαρο προβλημα εναν τονο και εγω και περιπου και ουτε το 10% απο αυτο και μην σου πω οτι λεω πολυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59388 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Τι πέλλετ έκαψες;

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59391 από blaxaki
Απαντήθηκε από blaxaki στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

chris1 έγραψε: Τι πέλλετ έκαψες;

Schweighofer ο τονος περιπου και δοκιμες ameco ahira ενα βοσνιο savox
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by blaxaki.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59634 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

chris1 έγραψε: Δοκίμασες να πατήσεις το πλήκτρο 5 (ON/OFF) για 5-7 δευτερόλεπτα ώστε να γίνει έλεγχος; Δεν ασχολούμαι με οινοποιία απλά η σταχτή είναι αρκετά ΄΄μαλακή΄΄ για να χρησιμοποιήσεις συρμάτινη βούρτσα. Υπόψιν ότι σε αντίθεση με άλλου καυσίμου λέβητες το λογισμικό της thalia λειτουργεί τον κυκλοφορητή κάθε 3 λεπτά περίπου και πριν πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία ανοίγματος κυκλοφορητή, ώστε να αποφεύγεται ο σχηματισμός της πίσσας. Επίσης αν η thalia ανιχνεύσει την θερμοκρασία νερού κάτω των 5 βαθμών λειτουργεί τον κυκλοφορητή ώστε να παρέχεται αντιπαγωτική προστασία.


Και το ΟΝ-ΟΦΦ χρησιμοποιήσα, και την πίεση είδα αλλά τίποτα ( έχω νερό στο 1.8 bar). Όταν πατάω το ΟΝ για 5 δευτ., κάνει έναν έλεγχο και ξαναβγάζει το Αλαρμ, μήν αφήνοντάς με να φύγω απ αυτήν την κατάσταση. Έχω κλεισει και το ρεύμα. Μετά την επαναφορά του ρεύματος , δείχνει για λίγο ώρα- Thalia 25 κλπ και ξαναβγαίνει η ειδοποίηση του αλάρμ 16.
Την ενεργοποίηση του αισθητήρα πίεσης την έκανα γιατί έψαχνα το μενού IDRO και την είδα πως είναι OFF και θυμήθηκα στο πρώτο άναμμα πως είχα κατά λάθος κλειστή την παροχή νερού και δεν υπήρχε πίεση στο δίκτυο με απότέλεσμα να ανεβεί η θερμοκρασία νερού στο 89 ενώ οι σωλήνες ήταν παγωμένοι. Τότε έκλεισα το ρεύμα να γλιτώσω την έκρηξη, ενώ όταν το ανέφερα αυτό στο εργοστάσιο που επισκέφθηκα μου απάντησαν πως θα έκλεινε κάτι άλλο την καύση αν δεν το έκανα εγώ (πότε όμως?).
Έτσι σκέφτηκα πως θα πρέπει να υπάρχει ο αισθητήρας πίεσης δικτύου και τον άνοιξα, με τη συνέπεια αυτή που άνοιξα το θέμα.
Εσείς έχετε δεί στο μενού IDRO αν ο αισθητήρας πίεσης νερού είναι στο ΟΝ ή ΟFF? ΠΡΟΣΟΧΗ! μην τον πειράξετε.
Το θέμα θα διαλευκανθεί πάντως, περιμένω να επικοινωνήσω το απόγευμα με εργοστάσιο πάλι. Σε ερώτηση που έκανα για ύπαρξη Reset μου είπε πως υπάρχει αλλά σε άλλα μενού, κλειστά προς τον χρήστη.

Κατά τα άλλα συνεχίζω τις δοκιμές συνδυασμών αέρα-καυσίμου για να βρώ τη χρυσή τομή. Έμαθα από φίλο πως στο εγγύς μέλλον η εταιρία θα εισάγει κι έναν αισθητήρα "λ"¨οπότε ίσως λυθούν πολλά.
Επίσης, με τη σόμπα κλειστή για 1 μέρα παρατήρησα πως αναδύεται μια μυρωδιά που δε θυμίζει ούτε ξύλο ούτε κρεόζωτο, ούτε πίσσα, ούτε ρετσίνι αλλά κάτι συνδυαστικό και έντονα αισθητό στο χώρο της σόμπας. Θα δώ και μετά το καθάρισμα αν συνεχίζει.
Στέλιο, όταν λες καθάρισμα με σκούπα εννοείς πως εκτός απ την απορρόφηση των καταλοίπων, πρέπει να κρατάμε τη σκούπα ανοιχτή και κοντά μας την ώρα που τρίβουμε-βουρτσιζουμε τα τοιχώματα?
Θα ήθελα (και θα το ρωτήσω) αν μπορώ να ανοίξω το μοτέρ των καυσαερίων μόνο του, ώστε όταν καθαρίζω να έχω την αναρρόφηση της σκόνης προς τα μέσα.
Αυτά και θα σας ενημερώσω σύντομα για τη συνέχεια. Καλή και ζεστή βδομάδα!

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.134 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ