Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125630 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καλές καύσεις και καλή χρονιά. Πες μας το πέλλετ που χρησιμοποιείς. Όπως έχω αναφέρει πιο πάνω, εντελώς εμπειρικά και λειτουργεί άψογα, γεμίζουμε το κουπάκι μέχρι την αντίσταση. Αν μπορείς γράψε τις ρυθμίσεις που έχει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125631 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

lia77 έγραψε: Θελω να κάνω μια ερώτηση αν κάποιος γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει.΄Παρόλο που καθαρίζω καθημέρινα τη σόμπα μου βγάζει επι καθημεινής βάσης alarm 001 αποτυχημένη έναυση καθαρίστε τη σχάρα. Καθαρίζω το χώρο γύρω απο την έναυση και το δοχείο στάχτης. Δεν γνωρίζω ομως τι είναι η τούμπα και αν πρέπει να ξεβιδώσω το χώρο πίσω απο το δοχείο στάχτης.
Επίσης μου μαυρίζει και το τζάμακι ειναι φυσιολογικό; εχω ακολουθήσει κάποιες δικες σας ρυθμίσεις απο πιο πάνω αλλα ακομα νομίζω δεν εχω βρει την κατάλληλη. Τωρα έχω στροφές αέρα ελάχιστο 1650 και μέγιστο 2100.

Καλημερα χρονια πολλα.
Οταν λες καθαριζεις καθε μερα, τι ακριβως καθαριζεις; Βγαζεις το "τασακι" που πεφτουν μεσα τα πελλετ? Μηπως πιανει μια σκληρη κρουστα σαν πετρα; (το λεγομενο κλινκερ θα το δεις σε πολλες συζητησεις); Αν δεν εχεις κλινκερ και εχεις αποτυχημενη εναυση δοκιμασε να αυξησεις το χρονο της εναυσης

SCOUTER soy εχω στειλει πμ για τα offtopic ;)

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125640 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Οι ρυθμίσεις μου ειναι οι εξής
θερμοκρασία νερού θέρμανσης 60
θερμοκρασία νερού χρήσης 55
Μενού κοχλία
χρόνος στην ελάχιστη 1.60
χρόνος στη μέγιστη 4.15
Μενού αέρα καύσης
στροφές στην ελάχιστη 1690
στροφές στην μέγιστη 2200
Μενού έναυσης
θερμοκρασία καυσαυερίων on 58
θερμοκρασία καυσαερίων off 53
διάρκεια προέναυσης 90s
διάρκεια προέναυσης 2 180
διάρκεια προέναυσης εν θερμώ 200
διάρκεια έναυσης 1080
διάρκεια φλόγας on 250.
πελλετ μεταβατικές -2
πελλετ ισύος 0
αέρα μεταβατικές +3
αέρα ισχύος +1
βεντιλατέρ ενεργοποίση 55
θερμοκρασία επίπεδο 100.
αυτές είναι οι ρυθμίσεις.
χρησιμοποιώ πέλλετ αυστριακό.
καθαρίσζω και το τασακι στάχτης.
εχεί πολύ λίγο κλινκερ μερικές φορές. πρεπει να ανοιξω και πίσω απο το τασακι; εχει δύο βίδες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125653 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

lia77 έγραψε: Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Οι ρυθμίσεις μου ειναι οι εξής
θερμοκρασία νερού θέρμανσης 60
θερμοκρασία νερού χρήσης 55
Μενού κοχλία
χρόνος στην ελάχιστη 1.60
χρόνος στη μέγιστη 4.15
Μενού αέρα καύσης
στροφές στην ελάχιστη 1690
στροφές στην μέγιστη 2200
Μενού έναυσης
θερμοκρασία καυσαυερίων on 58
θερμοκρασία καυσαερίων off 53
διάρκεια προέναυσης 90s
διάρκεια προέναυσης 2 180
διάρκεια προέναυσης εν θερμώ 200
διάρκεια έναυσης 1080
διάρκεια φλόγας on 250.
πελλετ μεταβατικές -2
πελλετ ισύος 0
αέρα μεταβατικές +3
αέρα ισχύος +1
βεντιλατέρ ενεργοποίση 55
θερμοκρασία επίπεδο 100.
αυτές είναι οι ρυθμίσεις.
χρησιμοποιώ πέλλετ αυστριακό.
καθαρίσζω και το τασακι στάχτης.
εχεί πολύ λίγο κλινκερ μερικές φορές. πρεπει να ανοιξω και πίσω απο το τασακι; εχει δύο βίδες.


Να ενημερώσω ότι οι γνώσεις μου σχετικά με τα υδραυλικά είναι 0, αλλά έχω καταφέρει και λειτουργεί το μηχάνημα άψογα. Πρέπει, λόγω εμπειρίας κάθε μέρα να κάνεις αυτό που κάνεις (το γρήγορο καθάρισμα) και εγώ 1 φορά το μήνα κάνω τα εξής : Βγάζω το κουτί που μαζεύει την στάχτη απο κάτω και την βάση του έξω. Παίρνω ένα 13 κλειδί και ξεβιδώνω το καπάκι. Με την ειδική σκούπα στάχτης ρουφάω ότι εχει εκεί μέσα και βγάζοντας την σιδερένια επέκταση της σκούπας φτάνω και μέχρι στο βάθος αριστερά στον ανεμιστήρα. Επίσης με ένα άλλεν ξεβιδώνω τις πάνω 6 βίδες και με ένα 17 κλειδί ανοίγω το πάνω καπάκι. Ρουφάω τον κακό χαμό !!! Βγάζω τα τούμπα (με προσοχή είναι πολύ λεπτά) και με ένα υπέροχο βουρτσάκι που καθαρίζουμε τα μπιμπερό κάνω τα τούμπα μέχρι κάτω,πάνω κάτω πολλές φορές και την σκούπα δίπλα να ρουφάει. Καθαρίζω με το ίδιο βουρτσάκι τα τούμπα. Τα τοποθετώ βάζωντας τα κοντά μπροστά και τα μακρυά πίσω. Ξανακαθαρίζω από κάτω τα πάντα. Κάνω πάλι με το βουρτσάκι το τοίχωμα πάνω από το κουπάκι καύσης, κάτω από τα τούμπα και ελαφρά μια μέσα στην έξοδο των πέλλετ. Με ένα μούσκεμο βιτέξ καθαρίζω το τζάμι και στο τέλος το κάνω με ένα κομμάτι χαρτί κουζίνας λίγο μούσκεμο (και σε εμένα μαυρίζει σχεδόν από την πρώτη μέρα). Βιδώνω αρκετά καλά το κάτω καπάκι με το 13 κλειδί. Βιδώνω το πάνω καπάκι. Να σημειώσω ότι το έχω σημειώσει πρώτα πως πατάει επειδή έχει τον ιμάντα από κάτω. Σφίγγω βάζοντας δύναμη όπως το λάστιχο του αυτοκινήτου. Δεν βάζω ακόμα το πάνω καπάκι. Πάω έξω και παίρνω μια μεγαλύτερη βούρτσα που έχω από τα πράκτικερ για την καμινάδα. Βγάζω το κάτω καπάκι από τα χωνιά. Εαν έχω όρεξη την ανοίγω ανά κομμάτι και βάζω μέσα την βούρτσα με την σκούπα από κάτω πάντα να ρουφάει. Χτυπώ ελαφρά τα χωνιά. Από την κάτω μεριά, πάλι με την σκούπα, επειδή φωνάζει η γειτονιά, την βάζω σιγά σιγά να πάει προς την μέσα μεριά να ρουφήξει. Δεν χρησιμοποιώ το μενού καθαρισμού λόγω γειτονιάς παρά μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις. Κλείνω χωνιά και ανοίγω τον λέβητα. Μόλις η θερμοκρασία του νερού στον λέβητα είναι 45 C και ανοίξει ο κυκλοφορητής σφίγγω ελαφρά πάλι το μεγάλο καπάκι με προσοχή να μην καώ. Κλείνω και βάζω μύτη. Εαν μυρίσω καυσαέριο σφίγγω πάλι (επειδή το έχω στο σαλόνι). Θα σου γράφω τις ρυθμίσεις μου, αλλά να γνωρίζεις ότι ίσως δεν δουλέψουν σ εσένα. Από μια ματιά που έριξα έχεις πάρα πολύ αέρα !!!! Το πέλλετ μου είναι το Eco Pellet ενώ παρόμοιες ήταν οι ρυθμίσεις και στο Drau Haulz.

================== ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ======================
Μενού Alarm
Διάρκεια πριν από το Alarm Αέρα >1800s
Διαφορά παροχής Αέρα Καύσης > 50 lpm
Θερμοκρασία Καυσαερίων πριν από Alarm > 180C
Υστέρηση πριν από Alarm Καυσαερίων > 5C
Alarm θερμοκρασίας Καυσαερίων > 230 C
Όταν η θερμοκρασία καυσαερίων φτάσει τους 182-183 C ο λέβητας χαμηλώνει ισχύ και ρίχνει την θερμοκρασία εως τους 140-145C
Μενού Εναυσης
Θερμοκρ. καυσαερίων on > 60 --- 65 (default)
Θερμοκρ. καυσαερίων off > 55 ---- 60 (default)
Διάρκεια προέναυσης 1 > 90 sec
Διάρκεια προέναυσης 2 > 150 sec
Διάρκεια προέναυσης εν θερμώ > 90 sec
Διάρκεια έναυσης > 1080 sec
Διάρκεια φλόγας ΟΝ > 240 sec
Μενού Μηχανικού
Διάρκεια Στροφών λειτουργίας > 0,5
Αρ. Στροφών > 2
Διάλλειμα Ημικυκλων λειτουργίας> 60 sec
Μενού Αέρα Καύσης
Στροφές στην Ελάχιστη Ισχύ> 1460 rpm
Στροφές στην Μέγιστη Ισχύ> 1980 rpm
Μενού Κοχλία
Χρόνος στην ελάχιστη Ισχύ> 1.75 sec
Χρόνος στην μέγιστη Ισχύ> 2.65 sec
Μενού ECO
Αναμονή ΟΝ >3 min
Αναμονή ΟFF >3 min
Διαφορά θερμοκρασίας > 4C
Ρυθμίσεις
Τύπος Σόμπας > ST1 (Αυτό έτσι ήταν)
Δοσολογία
Πέλλετ Μεταβ. > -2
-//- Ισχύος > 0
Αέρα Μεταβ. > 0
Αέρας Ισχύος> -5
Θερμοστάτης > On
Θερμοκρασία Νερού
Θέρμανσης >70C
Νερού Χρήσης>60C
Mενού IDRO
Μέγιστη πίεση > 2,8 BAR
Θερμοκρασία ανοίγματος κυκλοφορητή ON > 45 c
Θερμοκρασία Off > 0 c
Μενού Βεντιλατέρ
Θερμοκρασία ενεργοποίησης > 43 c (45 default)
Θερμοκρασία επίπεδο Βεντιλατέρ > 100c
Ρυθμίσεις
ECO > on
================================
Καλή επιτυχία
Πως στέλνω πμ STELIOS_STi ?????????
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by george_kont.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125655 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
και ενα αλλο προβλημα που προεκεψε τις 2 τελευταιες ημερες. δεν βγαινει με τιποτα το τασακι που πεφτουν τα πελλετ και ανησυχω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125656 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις. Οταν λες αέρα εννοεις τον αέρα καύσης στο μέγιστο ή στο ελάχιστο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ