Μπόιλερ χωρίς ζεστό νερό...

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62741 από pappathanasis
Απαντήθηκε από pappathanasis στο θέμα Μπόιλερ χωρίς ζεστό νερό...
Ο λέβητας είναι 60.000 θερμίδες. Δούλευε πριν σε χωριό με 5 μήνες χειμώνα και θερμοκρασίες πολύ χαμηλές. Ζέσταινε δύο ορόφους 200 τετραγωνικά. Τα ίδια τετραγωνικά έχω και τώρα.

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ

Θα επανέρθω την ΤΕΤΑΡΤΗ στην συζήτηση.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by pappathanasis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62746 από ρογκος
Απαντήθηκε από ρογκος στο θέμα Μπόιλερ χωρίς ζεστό νερό...
κατι λαθος εγινε στην συνδεση τοτε η δεν πιανει θερμοκρασια για να ζεστανει το νερο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62750 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Μπόιλερ χωρίς ζεστό νερό...
θέμα λοιπόν με την ισχύ του λέβητα δεν πρέπει να υπάρχει, αν και πληροφοριακά μπόιλερ 200λτ ειναι αν θυμάμαι καλά κάπου στις 8.000 θερμίδες αναλόγως θερμοκρασίας κ απωλειών.

Εκείνο που σκέφτομαι είναι το : και το βράδυ (ρίχνω ένα κούτσουρο να την βγάλει ως το πρωί)

Μήπως επανερχόμαστε στο ότι τραβά τα ζεστά νερά του μπόιλερ για θέρμανση, που σου έγραψα πιο πάνω. :unsure:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63750 από pappathanasis
Απαντήθηκε από pappathanasis στο θέμα Μπόιλερ χωρίς ζεστό νερό...
Έλειψα για Χριστούγεννα και επανήλθα.

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε.

Σε συζητήσεις που έκανα το διήμερο που έλειπα όχι όμως με ειδικούς μου επισήμαναν οτι α) μάλλον συμβαίνει σίγουρα να τραβάει τα νερά από το μπόιλερ και μου είπαν να το ψάξω γιατί υπάρχει τρόπος αυτό να σταματήσει να γίνεται αν κάτι ξέρετε το γράφετε. β) Οι θερμοκρασίες που έχω δηλαδή 50- 60 βαθμούς είναι χαμηλές και δεν φτάνουν να ζεσταθεί το νερό στο μπόιλερ και γ) όλοι μου είπαν να ανεβάσω τον θερμοστάτη του κυκλοφορητή να ξεκινάει από 45- 50 βαθμούς και πάνω.Γιατί εκτός του οτι θα έχω μικρές θερμοκρασίες θα μου γεμίσει και τον λέβητα με πίσσες. Λογικά μου φαίνονται όλα αυτά πάντως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63761 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Μπόιλερ χωρίς ζεστό νερό...
Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Τα νερά του μπόιλερ μπορούν να μείνουν ζεστα εαν συνεχώς είναι αναμμένος ο λέβητας και η θερμοκρασία των νερών του λέβητα είναι σχετικά υψηλή. Μπορείς να μειώσεις τότε την παροχή των νερών του λέβητα προς το μποιλερ στραγγαλίζοντας λίγο την βάνα.
Η πιο hi-teck επιλογή είναι να μπεί μια ηλεκτροβάνα και ενας θερμοστάτης ο οποίος να κλείνει την ηλεκτροβάνα όταν τα νερά από τον λέβητα πέφτουν κάτω από κάποια θερμοκρασία, πχ 45 βαθμούς.

Η πίσσα είναι το έυκολο , η διάβρωση και η μείωση της ζωής του λέβητα είναι το χειρότερο. Λύσεις υπάρχουν (τρίοδες, τετράοδες, laddomat, κτλ) αλλά έχουν και κόστος.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63785 από pappathanasis
Απαντήθηκε από pappathanasis στο θέμα Μπόιλερ χωρίς ζεστό νερό...
μπορεί να επηρεάζειτην θερμοκρασία των νερών του μπόιλερ το οτι είναι περίπου 9 μέτρα πιό ψηλά από τον λέβητα?

Από τις άλλες λύσεις που λες για τρίοδη , τετράοδη κλπ ποιά είναι η πιό φτηνή και σχετικά αξιόπιστη όμως?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.154 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ