Πρόβλημα με ενδοδαπέδια...

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81755 από man422
Απαντήθηκε από man422 στο θέμα Πρόβλημα με ενδοδαπέδια...

χρηστος8 έγραψε:

dimlyk έγραψε:

χρηστος8 έγραψε: Η τιμη της υστερησης ενος θερμοστατη πρεπει να ρυθμιστει με βαση τη θερμικη αδρανεια της εγκαταστασης.

Υψηλο διαφορικο συστηνεται σε εγκαταστασεις καλοριφερ με φετες η επιδαπεδια και μικρο διαφορικο για εγκαταστασεις με σωματα πανελ η fan coil.

Για να εχεις ζεστο πατωμα ομως για περισσοτερο χρονο, αν και η θερμικη αδρανεια της επιδαπεδιας ειναι μεγαλη...βαση των απαιτησεων σου ο θερμοστατης πρεπει να κανει συχνα on-off.

Αυτο γινεται μονο με χαμηλωμα του διαφορικου.

Εσυ θες μια ρυθμιση διαφορικου γυρω στο 0,3 max για την επιδαπεδια.

ΥΓ. Το ξαναεγραψα διορθωμενο μια και δεν το διατυπωσα σωστα πριν.

ΥΓ. Ο θερμοστατης σου μηπως ειναι ο RDH 10 ;;; αυτος δεν εχει ρυθμιζομενο διαφορικο.



καλα τα λες δασκαλε αυτο ομως δεν "ξεσκιζει" τον λεβητα στο αναψε -σβησε ?.... εφ οσον φυσικα ελεγχουμε ετσι τον λεβητα



Δημητρη ολα εχουν τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα τους...τωρα αν αυτο θελει ο πελατης πρεπει να ενημερωθει και να ρυθμισει τον θερμοστατη σε συνεργασια με τον τεχνικο.

Αν το σπιτι εχει μικρες απωλειες...και εχει λεβητα πετρελαιου κανενα προβλημα.

Ουτως η αλλως οι καυστηρες πετρελαιου ειναι on-off.

Αν ομως εχει λεβητα πελλετ αλλαζει το πραμα.

Χρειαζεται οπωσδηποτε καυστηρα που να δουλευει με διαμορφωση ισχυος (modulation).

Μονιμα αναμμενος με διαμορφωση ισχυος απο 100% εως και 2% αν ειναι δυνατον.

Προσωπικα προτιμω να δουλευει με μικρο διαφορικο o θερμοστατης χωρου, και να κανει πιο συχνους και μικρους κυκλους.

Η αισθηση του μονιμα ζεστου πατωματος ειναι ενας απο τους κυριους λογους που οι πελατες βαζουν επιδαπεδια...γιατι να μην την εχουν;;;

λεβητα πελλετ εχω thermoflux 30..δηλαδη θα εχω πολυ περισσοτερη καταναλωση?ετσι οπως τα λες ειναι με την αισθηση του ζεστου πατωματος αλλα δεν την εχω..ο λεβητας τωρα με τον θερμοστατη που εχω περνει μπροστα καθε 2.5 με 3 ωρες βραδυνες ωρες..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81797 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Πρόβλημα με ενδοδαπέδια...
Εγω εχω αυτον... PERRY 1TP TE 530B

Ηλεκτρονικος με ρυθμιζομενο διαφορικο απο 0,2 εως 1,2 βαθμους...εχει αρκετες παραμετρους ρυθμισης και εχει μονο 30 ευρω.

docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:8YWjt...O8mhMJX61oC1URELIGeg



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81807 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Πρόβλημα με ενδοδαπέδια...
Χαμήλωσε την θερμοκρασία προσαγωγής η ακόμα καλυτέρων βάλε αντιστάθμιση όπως σου είπε ο Μιχάλης.

Χρήστος είναι ενεργειακό το πρόβλημα...
Αν έχει παρατεταμένο ζεστο δάπεδο συμαινει ότι θα πάρει πιο πολύ ενέργεια΄...
Το βασικό ερώτημα που πρέπει να κάνουμε στον φίλο είναι αν χρειάζεσαι παραπάνω ζέστη....
Η λύση που του προτείνεις θα ήταν λύση αν κρυώνει το σπίτι λόγο αδράνειάς οταν κόβει ο θερμοστατης και όχι το δάπεδο.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81809 από man422
Απαντήθηκε από man422 στο θέμα Πρόβλημα με ενδοδαπέδια...

aithio έγραψε: Χαμήλωσε την θερμοκρασία προσαγωγής η ακόμα καλυτέρων βάλε αντιστάθμιση όπως σου είπε ο Μιχάλης.

Χρήστος είναι ενεργειακό το πρόβλημα...
Αν έχει παρατεταμένο ζεστο δάπεδο συμαινει ότι θα πάρει πιο πολύ ενέργεια΄...
Το βασικό ερώτημα που πρέπει να κάνουμε στον φίλο είναι αν χρειάζεσαι παραπάνω ζέστη....
Η λύση που του προτείνεις θα ήταν λύση αν κρυώνει το σπίτι λόγο αδράνειάς οταν κόβει ο θερμοστατης και όχι το δάπεδο.

απο ζεστη φιλε ειμαι πολυ ικανοποιημενος και καλημενος..την αισθηση του ζεστου πατωματος χανω..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81820 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Πρόβλημα με ενδοδαπέδια...
Τοτε σου είπα...
Εγω θα δοκίμαζα να χαμηλώσω την θερμοκρασία προσαγωγής μέχρι να βάλω αντιστάθμιση.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81834 από man422
Απαντήθηκε από man422 στο θέμα Πρόβλημα με ενδοδαπέδια...

aithio έγραψε: Τοτε σου είπα...
Εγω θα δοκίμαζα να χαμηλώσω την θερμοκρασία προσαγωγής μέχρι να βάλω αντιστάθμιση.

αντισταθμιση?τι ειναι αυτο τρωγεται?πλακα κανω..δεν εχω ιδεα φιλε μου τι μπορει να ειναι η αντισταθμιση..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.432 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ