Starfire Maxi 30

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61859 από hoyo
Απαντήθηκε από hoyo στο θέμα Starfire Maxi 30
τελικα ι καταναλωση εχει να κανει και με τον ελκυσμο της καμιδας ξερει κανεις απο τους MAXIMOUS30?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61919 από betonly
Απαντήθηκε από betonly στο θέμα Starfire Maxi 30
φιλε κικο τα πραματα ειναι απλα.οταν ενασ λεβητας δεν μπορη να ανεβαση θερμοκρασια αυτο λεγεται καταναλωση εχω κουφοματα αλουμινια μονα τζαμια χωρις μονοση στουσ τοιχους και χωρις μωνοση στην ταρατσα το δουλευω στο 5 και 68 εκαψα περσι 2 τονους πετρελαιο και προσεχε με τι κρυο ετσι? φετοσ το ανοιξα 1 δεκεμβριου ενω περσι 15 οκτωμβριου. και οταν εκανε εξω 6 βαθμουσ εχθες εκαψα 60 κιλα πελλετ στο 24ωρο. μαλον δεν ειναι για μενα η για τετοια σπιτια αμονοτα. 100 μετρα ζεστενω ελεος. πολι ητα εφαγα με την πατατα που πηρα. λεω την αληθεια καλεσ γιορτες να εχεις εσυ και ολοι εδω μεσα παντα υγειαα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62233 από kiko73
Απαντήθηκε από kiko73 στο θέμα Starfire Maxi 30
betonly βεβαιως και δεν εχεις καλη μονωση στο σπιτι αλλα νομιζω οτι ειναι υπερβολη να το δουλευεις στο
Po5-68 και πιστευω οτι σ αυτο οφειλεται η μεγαλη καταναλωση που εχεις.
Κανε μερικες δοκιμες για μερικες μερες και μετρα την καταναλωση.
Σαν αρχη θα σου προτεινα να το βαλεις στο Po3-65 για 2-3 μερες.
Μετα να δοκιμασεις το Po4-68 παλι για 2-3 μερες.
Κανε τις δοκιμες μετρα καταναλωση και τα ξαναλεμε...
Καλες γιορτες σε σενα και σε ολο τον κοσμο!!!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kiko73.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62880 από betonly
Απαντήθηκε από betonly στο θέμα Starfire Maxi 30
φιλε καλισπεραα. τα εχω δοκιμαση ολα αλλα μονο στο 5-68 κατι κανουν τα σωματα. ενοο οτι μονο εκει πιανη ο χωρος 19 βαθμους και αυτο με πολι ζορη. πολεσ ωρεσ λειτουργειας. σιγουρα κατι δεν παι καλα ενα ειναι η μωνοση και το αλλο ειναι απο την πειρα που εχω οτι δεν μπορη σαν μηχανιμα να ανεβαση θερμοκρασια. απωρο πραγματικα πωσ η εραιρια μιλα για 400 τετραγωνικα μπορι να καλιψη. μονο κε κιροζινη ισωσ. μετα τισ γιορτες θα τουσ καλεσω να δουν το τι γινεται. θελω να ξερω εσι ι καποιοσ αλλος εχει βαλη θερμοστατικη βαλβιδα σταθερης θερμοκρασιας. αυτα και τα λεμε παλη. χρονια μας πολλα για αυριο μια και εισαι σινονοματος καλα χριστουγεννα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63743 από Gepetto
Απαντήθηκε από Gepetto στο θέμα Starfire Maxi 30
Χρόνια πολλά σε όλους!

Ξημερώματα Χριστουγέννων ο λέβητας μού βγάζει "Alar Fire". Φυσικά μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα δεν το πήραμε Χαμπάρι. Μέσα στο σπίτι η θερμοκρασία έπεσε στους 18 βαθμούς.

Στις 8 το πρωί, κατεβαίνω στο λεβητοστάσιο και τον βάζω μπρος. Για να πιάσω τους 21,5 βαθμούς στο σπίτι, ο λέβητας δούλευε στο φουλ μέχρι τις 11:15 το πρωί. Τότε ο θερμοστάτης χώρου έδωσε εντολή να κλείσει ο κυκλοφορητής μου. Ο λέβητας συνέχισε να δουλεύει, γιατί το σπίτι των γονιών μου δεν είχε πιάσει ακόμα 21 βαθμούς.

Στις 11:00 και με τους δύο κυκλοφορητές σε λειτουργία, ξανακατεβαίνω για να δω τη θερμοκρασία των νερών του λέβητα. Μετά από τρεις ώρες λειτουργίας, θερμοκρασία νερών 59 βαθμοί. Και ενώ περιμένω να πιάσουν τους 60, κατεβαίνουν στους 58. Κι ύστερα σου λένε ότι μπορεί να ζεστάνει μέχρι 450 τ.μ.. Θα τρελαθούμε τελείως. Το καλοκαίρι σε 2,5 ώρες ο λέβητας έπιασε 63 βαθμούς και τώρα σε 3 ώρες, 58 και 59 βαθμούς. Απαράδεκτα πράγματα.

Αντί να ξεσκιστούν (έμπορος και προμηθευτής) να μου λύσουν τα προβλήματα με τα μπλοκαρίσματα και τις θερμοκρασίες των νερών που δεν ανεβαίνουν αρκετά, μου λένε ότι όλα είναι καλά. Με 59 βαθμούς μπορεί να ζεσταθεί το μπόιλερ των 80 λίτρων; Γι αυτό δεν μπορέσαμε ακόμα να κάνουμε μπάνιο χωρίς ηλεκτρική υποβοήθηση.

Τα ΄χω πάρει στο κρανίο. Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμος, άγιες μέρες που είναι, για να μην τους πάρει ο δ......... Όταν δίνω 4.300 ευρώ για λέβητα, έχω και κάποιες ελάχιστες απαιτήσεις. Να έχω ζεστό νερό για μπάνιο και να κοιμάμαι ήσυχος χωρίς το άγχος, θ΄ανάψει, δε θ΄ ανάψει.

Κάποιος φίλος έγραψε "λευτεριά στο λέβητα". Εμείς χρειαζόμαστε λευτεριά που περάσαμε... "Χριστούγεννα στο λεβητοστάσιο".

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gepetto.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": betonly

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63795 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Απαντήθηκε από ΘΕΟΔΟΣΗΣ στο θέμα Starfire Maxi 30
Χρόνια σας πολλά
Gepetto & betonly λυπάμαι ειλικρινά, δεν ξέρω τρόπο να σας βοηθήσω. Δεύτερη χρονιά με τον λέβητα και δεν έχω κανένα πρόβλημα, όλα δουλεύουν ρολόϊ! Φυσικά πρέπει να απευθυνθείτε στον αντιπρόσωπο, που οφείλει να σας λύσει τα προβλήματα...

ΥΓ. Οι λέβητές σας είναι το νέο μοντέλο, το ονομαζόμενο 2010, με τα 140 λίτρα νερό;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.223 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ