Λέβητας Pelletech 25kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43042 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

erimitis έγραψε: Γιωργο με το αναμα σβησε που κανεις δεν δουλευει σωστα ο λεβητας.Πρεπει να καταλαβεις οτι δεν ειναι πετρελαιο.
Ο λεβητας εχει προγραμματα εφοσον λοιπον το σπιτι και οι καιρικες συνθηκες το διαστημα αυτο δεν ζητουν το μεγιστο του λεβητα κατεβασε προγραμμα και ρυθμισε τα ζεστα νερα να ανοιγουν σε ποιο μεγαλες θερμοκρασιες.
Αυτη την στιγμη ζητας να παρεις 25 κιλοβατ και καθημερινα ζεσταινεις το νερο απο τους 15 βαθμους να το πας 55-60.Ε δεν θα εχεις σπαταλει ρε φιλε?
Συγνωμη αλλα πιστευω οτι η θα φερεις εκει το αντιπροσωπο να του πεις τι ακριβως θες ή θα κατσεις να διαβασεις το μανιουαλ ή θα περασεις ολη την χρονια και θα ανναρωτιεσαι τι γινεται.
Πηγες σε νεα μορφη ενεργειας την οποια θα πρπει να κατανοησης πως λειτουργει ειδαλως εχασες φιλε μου

Κι εγώ έτσι νομίζω αλλά διάβασα παραπάνω πως του είπαν του Γιώργου πως αν ρυθμίσει το λέβητα να μη σβήνει τελείως αλλά να σιγοκαίει διατηρώντας σε κάποια θερμοκρασία τα νερά θα έχει περισσότερη κατανάλωση. Περίεργο μου φάνηκε κι εμένα αυτό αλλά αν έτσι του είπαν ίσως έτσι να είναι τελικά για το συγκεκριμένο λέβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43059 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

erimitis έγραψε: Γιωργο με το αναμα σβησε που κανεις δεν δουλευει σωστα ο λεβητας.Πρεπει να καταλαβεις οτι δεν ειναι πετρελαιο.
Ο λεβητας εχει προγραμματα εφοσον λοιπον το σπιτι και οι καιρικες συνθηκες το διαστημα αυτο δεν ζητουν το μεγιστο του λεβητα κατεβασε προγραμμα και ρυθμισε τα ζεστα νερα να ανοιγουν σε ποιο μεγαλες θερμοκρασιες.
Αυτη την στιγμη ζητας να παρεις 25 κιλοβατ και καθημερινα ζεσταινεις το νερο απο τους 15 βαθμους να το πας 55-60.Ε δεν θα εχεις σπαταλει ρε φιλε?
Συγνωμη αλλα πιστευω οτι η θα φερεις εκει το αντιπροσωπο να του πεις τι ακριβως θες ή θα κατσεις να διαβασεις το μανιουαλ ή θα περασεις ολη την χρονια και θα ανναρωτιεσαι τι γινεται.
Πηγες σε νεα μορφη ενεργειας την οποια θα πρπει να κατανοησης πως λειτουργει ειδαλως εχασες φιλε μου


Λοιπόν επανέρχομαι και λέω ότι δεν τον καίω στο 5 πρόγραμμα τον λέβητα ώστε να ζητάω 25kw. ..τον δουλεύω στο 4 και σήμερα τον δοκίμασα στο 3. Τα νερά πλέον εφόσον τον καίω 24/24 ωρο δεν πέφτουν κάτω από 40-45 βαθμούς. ..καίει πάλι στην ώρα 20 λεπτά..απλά το μόνο που δεν έχω καταλάβει είναι το ότι μου ανάβει φτάνει τα νερά στους 65 και μπαίνει σε αναμονή στην πρώτη ώρα πχ ανάβει στις 6 καίει μέχρι τις 620 μπαίνει σε αναμονή μέχρι τις 7 ξαναναβει αλλά μετά δεν καίει για 20 λεπτά...καίει για κάνα 10 λεπτό δεν προλαβαίνει να ανεβάσει ψηλά τα νερά..μέχρι 58 περίπου...και μπαίνει πάλι σε αναμονή...ρώτησα τον υδραυλικό και μου είπε ότι μάλλον φταίει ο θερμοστατης χώρου μου. Το θέμα είναι ότι με το πετρέλαιο δεν είχα θέμα...μπορείτε να μου πείτε την άποψή σας;;
Και όταν λέτε να ρυθμισω να ανοίγουν τα ζεστά νερά σε πιο μεγάλη θερμοκρασία τί εννοείται;;;
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by georgebest.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43061 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

georgebest έγραψε:

erimitis έγραψε: Γιωργο με το αναμα σβησε που κανεις δεν δουλευει σωστα ο λεβητας.Πρεπει να καταλαβεις οτι δεν ειναι πετρελαιο.
Ο λεβητας εχει προγραμματα εφοσον λοιπον το σπιτι και οι καιρικες συνθηκες το διαστημα αυτο δεν ζητουν το μεγιστο του λεβητα κατεβασε προγραμμα και ρυθμισε τα ζεστα νερα να ανοιγουν σε ποιο μεγαλες θερμοκρασιες.
Αυτη την στιγμη ζητας να παρεις 25 κιλοβατ και καθημερινα ζεσταινεις το νερο απο τους 15 βαθμους να το πας 55-60.Ε δεν θα εχεις σπαταλει ρε φιλε?
Συγνωμη αλλα πιστευω οτι η θα φερεις εκει το αντιπροσωπο να του πεις τι ακριβως θες ή θα κατσεις να διαβασεις το μανιουαλ ή θα περασεις ολη την χρονια και θα ανναρωτιεσαι τι γινεται.
Πηγες σε νεα μορφη ενεργειας την οποια θα πρπει να κατανοησης πως λειτουργει ειδαλως εχασες φιλε μου


Λοιπόν επανέρχομαι και λέω ότι δεν τον καίω στο 5 πρόγραμμα τον λέβητα ώστε να ζητάω 25kw. ..τον δουλεύω στο 4 και σήμερα τον δοκίμασα στο 3. Τα νερά πλέον εφόσον τον καίω 24/24 ωρο δεν πέφτουν κάτω από 40-45 βαθμούς. ..καίει πάλι στην ώρα 20 λεπτά..απλά το μόνο που δεν έχω καταλάβει είναι το ότι μου ανάβει φτάνει τα νερά στους 65 και μπαίνει σε αναμονή στην πρώτη ώρα πχ ανάβει στις 6 καίει μέχρι τις 620 μπαίνει σε αναμονή μέχρι τις 7 ξαναναβει αλλά μετά δεν καίει για 20 λεπτά...καίει για κάνα 10 λεπτό δεν προλαβαίνει να ανεβάσει ψηλά τα νερά..μέχρι 58 περίπου...και μπαίνει πάλι σε αναμονή...ρώτησα τον υδραυλικό και μου είπε ότι μάλλον φταίει ο θερμοστατης χώρου μου. Το θέμα είναι ότι με το πετρέλαιο δεν είχα θέμα...μπορείτε να μου πείτε την άποψή σας;;

Τη Δεύτερη φορά που λες ότι τα νερά φτάνουν μέχρι τους 58 βαθμούς μήπως μέσα στο σπίτι έχεις ήδη τη θερμοκρασία που ζητάς και γι αυτό σταματάει ο λέβητας;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43062 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Πόσα λίτρα νερού χωράει ο λέβητας ;
Εάν είναι καμιά κατοσταριά μάλλον δεν συμφέρει να τα αφήνεις να κρυώνουν .

tzavars @ yahoo.gr
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by eliasger.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43063 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Μάλλον την έχω την θερμοκρασία...πόση απόκλιση έχει ο θερμοστατης;; ΣΥΝ πλην 1;;;
Έχει 73 λίτρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43067 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

georgebest έγραψε: Μάλλον την έχω την θερμοκρασία...πόση απόκλιση έχει ο θερμοστατης;; ΣΥΝ πλην 1;;;
Έχει 73 λίτρα.

Ε αφού βρε Γιώργο μου την έχεις τη θερμοκρασία λογικό δεν είναι να σταματάει ο λέβητας;
Συνήθως οι αποκλίσεις στους θερμοστάτες είναι νομίζω περίπου 0,5.
73 λίτρα νερό είναι αρκετά νομίζω για λέβητα 25kw.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.153 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ