Λέβητας Pelletech 25kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43069 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

Diplomatis έγραψε:

georgebest έγραψε: Μάλλον την έχω την θερμοκρασία...πόση απόκλιση έχει ο θερμοστατης;; ΣΥΝ πλην 1;;;
Έχει 73 λίτρα.

Ε αφού βρε Γιώργο μου την έχεις τη θερμοκρασία λογικό δεν είναι να σταματάει ο λέβητας;
Συνήθως οι αποκλίσεις στους θερμοστάτες είναι νομίζω περίπου 0,5.
73 λίτρα νερό είναι αρκετά νομίζω για λέβητα 25kw.


Το θέμα είναι ότι στο 10 λεπτό δεν προλαβαίνουν τα νερά να έρθουν πάνω πιάνω τα καλοριφέρ και είναι χλιαρά...πώς κλείνει ο θερμοστατης;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43078 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Τι θερμοστατη εχεις βαλει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43079 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

erimitis έγραψε: Τι θερμοστατη εχεις βαλει?


Τον παλιό του πετρελαίου έχω ..είναι ένας Honeywell. ..
Πες μου λίγο για τα ζεστά νερά που έλεγες..
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by georgebest.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43085 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Λοιπον γιωργο υπαρχει ενα κομματι ειτε στον κανει ολα αυτα τα κουμαντα.Δηλαδη το ποτε θα ανοιξει ο κυκλοφορητης ειναι μια εντολη που μπορει να διαμορφωθει αναλογα.Ολα αυτα τα κανει η κεντρικη πλακετα για εβλεπες να θελουμε να δουμε τι κοντρολερ φοραει.
Οσο καλυτερος ειναι ο κοντρολερ τοσο περισσοτερες και ποιοτικοτερεες επιλογες σου δινει αλλα και πληροφοριες.
Εαν ο θερμοστατης χωρου ειναι οτι να ναι ενδεχεται οι αποκλισεις σου να ειναι πολυ μεγαλύτερες
Ρε αδερφε εδωσες τοσα χρησματα δωσε και κατι παραπανω να παρεις κατι καλο
Εγω εαν γινεται θα τραβηξω και καλωδιο να τον εχω μονιμα συνδεδεμενο στο ιντερνετ.Και θερμοστατη ψηφιακος οτι μπει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43093 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

georgebest έγραψε:

Diplomatis έγραψε:

georgebest έγραψε: Μάλλον την έχω την θερμοκρασία...πόση απόκλιση έχει ο θερμοστατης;; ΣΥΝ πλην 1;;;
Έχει 73 λίτρα.

Ε αφού βρε Γιώργο μου την έχεις τη θερμοκρασία λογικό δεν είναι να σταματάει ο λέβητας;
Συνήθως οι αποκλίσεις στους θερμοστάτες είναι νομίζω περίπου 0,5.
73 λίτρα νερό είναι αρκετά νομίζω για λέβητα 25kw.


Το θέμα είναι ότι στο 10 λεπτό δεν προλαβαίνουν τα νερά να έρθουν πάνω πιάνω τα καλοριφέρ και είναι χλιαρά...πώς κλείνει ο θερμοστατης;;;





Εάν έχεις τον υδροστάτη να ξεκινά π.χ στους 50 τραβάει το ζεστό νερό των 50 βαθμών , δεν προλαβαίνει ο λέβητας να καλύψει την διαφορά που έχει προκύψει και κλείνει ο κτκλοφορητής μέχρι να ξαναδεί ο υδροστάτης 50 βαθμούς .

Ο θερμοστάτης των νερών του λέβητα εάν είναι π.χ στους 70 δεν θα σου κλείσει τον καυστήρα και θα προσπαθεί να φτάσει τους 70 .

Πιστέυω ότι η τοποθέτηση τρίοδης θα έκανε την λειτουργία πιο ομαλή .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43118 από Elixir
Απαντήθηκε από Elixir στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Εχω αγορασει φετος τον συγκεκριμενο λεβητα.Εδω και 15 μερες τον εχω βαλει σε λειτουργια αντιμετωπιζω καποια προβληματα απο την αρχη τον ειχαν ρυθμισμενο στους 70 βαθμους με 5 ισχυ καυσης οταν το αναψα για πρωτη φορα ανεβασε την θερμοκρασια στους 88 βαθμους με αποτελεσμα να μπλοκαρει επειδη ξεπερασε τους 85 βαθμους που εχει για ασφαλεια.Αφου τελικα πηρα τηλεφωνο και ηρθε ο υπευθηνος της εταιριας μου ειπε οτι το κανει αυτο επειδη εχει ζεστη ακομα εξω και μου κατεβασε το επιπεδο καυσης στο 4ο επιπεδο καθως και την θερμοκρασια στους 65 βαθμους αφου δουλεψε καλα για 7-8 μερες τωρα αρχισε παλι τα ιδια αφου καψει 3-4 μερες ανεβαζει παλι θερμοκρασια και μπλοκαρει.Για να καταλαβετε την λειτουργια του ειναι η εξης αν το εχεις ρυθμισμενο στους 65 βαθμους μολις ανεβει στο 65 σβηνει και μπαινει σε αναμονη μεχρι ομως να σβησει οριστικα η θερμοκρασια συνεχιζει να ανεβαινει εαν ξεπερασει τους 85 τιθεται απο μονο του εκτος λειτουργιας και βγαζει το μηνυμα μπλοκ.Μετα απο τηλεφωνο που εκανα παλι στον υπευθηνο μου ειπε θα ερθει να χαμηλωσει και αλλο την θερμοκρασια οταν του ειπα οτι στις οδηγιες γραφει οτι ο κατασκευαστης προτεινει για την αποφυγη αυτου του φαινομενου τη συνδεση του λεβητα με δοχειο αδρανειας (buffer).Μου το σκασε το παραμυθι οτι αυτο αξιζει 1000ευρω δηλαδη 2700 ο λεβητας 800 η συνδεση = 3500+1000 το δοχειο παει μακρυα η βαλιτσα + 1000 ευρω για το πελλετ πιασαμε τα 5500.Ενω αν μου το ελεγε απο την αρχη μαλλον δεν θα το επαιρνα οποτε προσοχη στην αγορα σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.160 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ