Λέβητας Pelletech 25kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43189 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Καταλαβα εναν καλο μηχανιμα καποιοι βλακες θα το καταστρεψουν.Ελπιζω να βλεπουν απο την εταιρια τι γινεται γιατι πλεον πιστευω αθορυβα παρακολουθουν το φορουμ και ας δωσουν λυση αλλιως θα δουν συντομα την εμπορικοτητα τους απο κατι τετοια να πεφτει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43194 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Μα μου κάνει εντύπωση γι'αυτό που λέει ο φίλος elixir πιο πάνω...εμένα ποτέ δεν κατάφερε να ανεβάσει θερμοκρασία πιο πάνω από αυτή που είχα ρυθμίσει εγώ στα νερά πχ 65, διότι ο κοχλίας σταματάει να ρίχνει πέλλετ , δεν είναι σαν το ξύλο που καίει ανεξέλεγκτα. Μόνο μια φορά το έπαθα αυτό όταν είχα βάλει τον κυκλοφορη΄τη στο 1 οπότε το νερό ανέβασε μεγάλη θερμοκρασία επειδή δεν ανέβαινε γρήγορα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43198 από Elixir
Απαντήθηκε από Elixir στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Μενω σε μονοκατοικια 100 τ.μ.Εχω λεβητα πετρελαιου οταν ηρθε η τηλεθερμαση εκανα εκει συμβολαιο.
Ωσπου περισυ για εναν μηνα πληρωσα 486ευρω!!!.Με αποτελεσμα την διακοπη της τηλεθερμανσης και την επιστροφη μου στον λεβητα πετρελαιου (ευτυχως ειχα ξεχασμενα μεσα 500 λιτρα πετρελαιο).
Φετος αποφασισα να βαλω μια πιο οικονομικη λυση και στραφηκα σε καυστηρες πελλετ.Το πελλετ συνδεθηκε παραλληλα με το πετρελαιο με εναν διακοπτη και μια βανα μπορω να το γυρισω στο πετρελαιο η στο πελλετ.
Ειχα ολη την εγκατασταση δοχειο πιεσεως κυκλοφορητη κτλ χρειαζοταν απο οτι μου ειπαν μονο ο λεβητας πελλετ.
Εχω θερμοστατη χωρου ο οποιος απο οτι μου ειπαν για το πελλετ ειδικα ανοιγει και κλεινει τον κυκλοφορητη (οχι ομως και τον λεβητα).Ο λεβητας μπορει να συνεχιζει να καιει μεχρι να πιασει την θερμοκρασια που του εχεις επιλεξει εμενα τωρα ειναι στο 65. Μολις πιασει τους 65 βαθμους τιθεται σε κατασταση αναμονης και ξαναπερνει μπρος οταν το νερο πεσει κατω απο τους 50 βαθμους.Μεχρι να σβησει ο λεβητας εντελως συνεχιζει να ανεβαζει την θερμοκρασια.Εαν τωρα ανεβει πανω απο τους 85 βαθμους την εκατσες μπλοκαρει.και τιθεται εκτος λειτουργιας.Οποτε πρεπει να πας στον λεβητα και να τον κανεις επανεκινηση (που αν το εχεις κανει ξερεις τι σημαινει).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43201 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

Elixir έγραψε: Μενω σε μονοκατοικια 100 τ.μ.Εχω λεβητα πετρελαιου οταν ηρθε η τηλεθερμαση εκανα εκει συμβολαιο.
Ωσπου περισυ για εναν μηνα πληρωσα 486ευρω!!!.Με αποτελεσμα την διακοπη της τηλεθερμανσης και την επιστροφη μου στον λεβητα πετρελαιου (ευτυχως ειχα ξεχασμενα μεσα 500 λιτρα πετρελαιο).
Φετος αποφασισα να βαλω μια πιο οικονομικη λυση και στραφηκα σε καυστηρες πελλετ.Το πελλετ συνδεθηκε παραλληλα με το πετρελαιο με εναν διακοπτη και μια βανα μπορω να το γυρισω στο πετρελαιο η στο πελλετ.
Ειχα ολη την εγκατασταση δοχειο πιεσεως κυκλοφορητη κτλ χρειαζοταν απο οτι μου ειπαν μονο ο λεβητας πελλετ.
Εχω θερμοστατη χωρου ο οποιος απο οτι μου ειπαν για το πελλετ ειδικα ανοιγει και κλεινει τον κυκλοφορητη (οχι ομως και τον λεβητα).Ο λεβητας μπορει να συνεχιζει να καιει μεχρι να πιασει την θερμοκρασια που του εχεις επιλεξει εμενα τωρα ειναι στο 65. Μολις πιασει τους 65 βαθμους τιθεται σε κατασταση αναμονης και ξαναπερνει μπρος οταν το νερο πεσει κατω απο τους 50 βαθμους.Μεχρι να σβησει ο λεβητας εντελως συνεχιζει να ανεβαζει την θερμοκρασια.Εαν τωρα ανεβει πανω απο τους 85 βαθμους την εκατσες μπλοκαρει.και τιθεται εκτος λειτουργιας.Οποτε πρεπει να πας στον λεβητα και να τον κανεις επανεκινηση (που αν το εχεις κανει ξερεις τι σημαινει).


Εμένα ο υδραυλικός που συννενοήθηκα με τον Καστανιώτη μο τον συνέδεσε στον θερμοστάτη χώρου και όχι στον κυκλοφορητή.Οπότε τίθεται σε αναμονή είτε κλεισει ο θερμοστάτης είτε φτάσει την θερμοκρασία νερών ο λέβητας. Γι'αυτό σου μπλοκάρει ο λέβητας.Πιάνει θερμοκρασία το σπίτι σου κλείνει ο κυκλοφορητής αλλα τα νερά συνεχίζουν να ζεσταίνονται στον λέβητα εγκλωβισμένα οπότε βράζουν....

Κατά τη γνώμη σας παιδιά ποια είναι η καλύτερη σύνδεση?? Γιατί σκεφτόμουν και εγώ στην αρχή μήπως να κλείνει ο κυκλοφορητής με τον θερμοστάτη χώρου και όχι ο λέβητας...Τί λέτε??
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by georgebest.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43204 από Elixir
Απαντήθηκε από Elixir στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Εμενα μου ειπαν αν ειναι συνδεμενο με τον κυκλοφορητη θα καταναλωνω λιγοτερο πελλετ και θα ζεστενονται πιο γρηγορα τα καλοριφερ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43207 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

Elixir έγραψε: Εμενα μου ειπαν αν ειναι συνδεμενο με τον κυκλοφορητη θα καταναλωνω λιγοτερο πελλετ και θα ζεστενονται πιο γρηγορα τα καλοριφερ.


Αυτό είναι ενδιαφέρον να το εξετάσουμε για να δούμε τί συμφέρει τελικά. Αν μπορέσει κάποιος από εδώ μέσα να μας βοηθήσει καλά θα είναι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ