Λέβητας Pelletech 25kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57285 από Elixir
Απαντήθηκε από Elixir στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

Kostas Gi έγραψε:

Elixir έγραψε: Καλημερα.Τελικα ηρθε ο τεχνικος χτες και μου αλλαξε την συνδεση. :) :) Τωρα ολα πανε καλα αναβει και σβηνει ο λεβητας απο τον θερμοστατη του σπιτιου.Το εχω βαλει στο φουλ δηλαδη ισχυ 5 θερμοκρασια νερου στους 70 και πελλετ στο 1.Ελπιζω να γλυτωσα την αναστατωση θα εχω μονο τα κλασικα γεμισμα και καθαρισμα.Χτες που τον παρακαλουθησα μολις πιανει τους 70 μπαινει σε αναμονη και επειδη ο κυκλοφορητης ειναι ανοιχτος δεν ανεβαζει αλλο την θερμοκρασια αλλα την μεταφερει μεσα στο σπιτι αφου γυριζουν τα νερα συνεχως.Πριν με το που επιανε την θερμοκρασια εκλεινε ο κυκλοφορητης και αναγκαστικα ανεβαινε η θερμοκρασια του νερου στον λεβητα και μου εβγαζε συνεχως μπλοκ.Αυτος ο νεος τεχνικος που ηρθε ηταν εμπειρος μου εξηγησε και οτι αποριες ειχα πανω στο καθαρισμα.
Χτες εκανα και μια πατεντα για την ηλεκτρικη σκουπα σταχτης ωστε οταν καθαριζεις τον λεβητα απο την καρβουνια με βουρτσα να μην βγαζει ντουμανι και μαυρη σκονη οπως πριν σημερα που το καθαρισα ειχε απολυτη επιτυχια. :P ;)


Καλημερα και απο μενα. Πριν λιγες μερες αγορασα και εγω τον συγκεκριμενο λεβητα και περιμενω να μου τον συνδεσουν...Ελπιζω να λειτουργησει νορμαλ...Αν μπορεις σε παρακαλω πες τι πατεντα εκανες που λες με την ηλεκτρικη σκουπα...ευχαριστω

Να δωσεις προσοχη στην συνδεση μην την πατησεις οπως εγω πρεπει να αναβει και να σβηνει απο τον θερμοστατη του σπιτιου.Και οχι να ανοιγει και να κλεινει τον κυκλοφορητη.Την πατεντα θα την βγαλω φωτογραφια να την δεις.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kostas Gi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57309 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Εμένα πάλι μετά από ώρα δεν φτάνει στους 70 βαθμούς στο επίπεδο 1 πέλλετ. Και η θερμοκρασια καυσαεριων φτάνει πάνω από 200 και μου κάνει διαμπορφωση και ρίχνει την ισχύ και πάλι αφού πέσουν τα καυσαέρια ,ξαναανεβάζει αυτόματα την ισχύ και πάλι φτάνει σε λίγη ώρα πάνω από 200 τα καυσαέρια και κάνει πάλι τα ίδια.Είναι σωστό αυτό ή θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο? Έχω βάλει από κρυφό μενού την διαχείριση ισχύς στο αυτόmato.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57368 από Elixir
Απαντήθηκε από Elixir στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

georgebest έγραψε: Εμένα πάλι μετά από ώρα δεν φτάνει στους 70 βαθμούς στο επίπεδο 1 πέλλετ. Και η θερμοκρασια καυσαεριων φτάνει πάνω από 200 και μου κάνει διαμπορφωση και ρίχνει την ισχύ και πάλι αφού πέσουν τα καυσαέρια ,ξαναανεβάζει αυτόματα την ισχύ και πάλι φτάνει σε λίγη ώρα πάνω από 200 τα καυσαέρια και κάνει πάλι τα ίδια.Είναι σωστό αυτό ή θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο? Έχω βάλει από κρυφό μενού την διαχείριση ισχύς στο αυτόmato.

Βγαλε σπο το κρυφο μενου την διαχειρηση ισχυος στο αυτοματο και δοκιμασε να το βαλεις ισχυ στο 5 στους 70 βαθμους με πελλετ 1 να δεις τι θα κανει.παντως η επιλογη πελλετ ειναι για την ποιοτητα του πελλετ αν ειναι αριστης ποιοτητας η οχι.Εαν το εχεις στο 2 θα σου ριχνει πιο πολυ πελλετ την φορα μεσα.και θα ανεβαινει πιο γρηγορα η θερμοκρασια αλλα θα ανεβαινει και η θερμοκρασια στα καυσαερια που και εκει εχει μια ασφαλεια αν ξεπερασει το οριο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57478 από makis terzis
Απαντήθηκε από makis terzis στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
τι πελλετ βαζεις και τι καταναλωση εχεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57555 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

Elixir έγραψε: Καλημερα.Τελικα ηρθε ο τεχνικος χτες και μου αλλαξε την συνδεση. :) :) Τωρα ολα πανε καλα αναβει και σβηνει ο λεβητας απο τον θερμοστατη του σπιτιου.Το εχω βαλει στο φουλ δηλαδη ισχυ 5 θερμοκρασια νερου στους 70 και πελλετ στο 1.Ελπιζω να γλυτωσα την αναστατωση θα εχω μονο τα κλασικα γεμισμα και καθαρισμα.Χτες που τον παρακαλουθησα μολις πιανει τους 70 μπαινει σε αναμονη και επειδη ο κυκλοφορητης ειναι ανοιχτος δεν ανεβαζει αλλο την θερμοκρασια αλλα την μεταφερει μεσα στο σπιτι αφου γυριζουν τα νερα συνεχως.Πριν με το που επιανε την θερμοκρασια εκλεινε ο κυκλοφορητης και αναγκαστικα ανεβαινε η θερμοκρασια του νερου στον λεβητα και μου εβγαζε συνεχως μπλοκ.Αυτος ο νεος τεχνικος που ηρθε ηταν εμπειρος μου εξηγησε και οτι αποριες ειχα πανω στο καθαρισμα.
Χτες εκανα και μια πατεντα για την ηλεκτρικη σκουπα σταχτης ωστε οταν καθαριζεις τον λεβητα απο την καρβουνια με βουρτσα να μην βγαζει ντουμανι και μαυρη σκονη οπως πριν σημερα που το καθαρισα ειχε απολυτη επιτυχια. :P ;)



Κλεινοντας ο λεβητας απο τον θερμοστατη, δεν θα επρεπε να σταματαει και ο κυκλοφορητης;;;

Οταν στελνει ζεστα νερα στο σπιτι ενω ο θερμοστατης ειναι ηδη κλειστος, ναι μεν σταματα η αδρανεια των νερων του λεβητα...ομως παμε κοντρα στα θελω του θερμοστατη.

Τι γινεται στην περιπτωση που με αναλογη συνδεση εχουμε και ηλεκτροβανες αυτονομιας;;;

Δεδομενο οτι θα κλεισουν με τον θερμοστατη.

Μονο με συνδεση μποιλερ πριν τις ηλεκτροβανες, και μετα τον κυκλοφορητη εχουμε ενα βολικο by bass αποθερμανσης.

Το κακο ειναι οτι δεν ειναι ολα τα μποιλερ στα λεβητοστασια για να γινει αυτο.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57625 από Elixir
Απαντήθηκε από Elixir στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

χρηστος8 έγραψε:

Elixir έγραψε: Καλημερα.Τελικα ηρθε ο τεχνικος χτες και μου αλλαξε την συνδεση. :) :) Τωρα ολα πανε καλα αναβει και σβηνει ο λεβητας απο τον θερμοστατη του σπιτιου.Το εχω βαλει στο φουλ δηλαδη ισχυ 5 θερμοκρασια νερου στους 70 και πελλετ στο 1.Ελπιζω να γλυτωσα την αναστατωση θα εχω μονο τα κλασικα γεμισμα και καθαρισμα.Χτες που τον παρακαλουθησα μολις πιανει τους 70 μπαινει σε αναμονη και επειδη ο κυκλοφορητης ειναι ανοιχτος δεν ανεβαζει αλλο την θερμοκρασια αλλα την μεταφερει μεσα στο σπιτι αφου γυριζουν τα νερα συνεχως.Πριν με το που επιανε την θερμοκρασια εκλεινε ο κυκλοφορητης και αναγκαστικα ανεβαινε η θερμοκρασια του νερου στον λεβητα και μου εβγαζε συνεχως μπλοκ.Αυτος ο νεος τεχνικος που ηρθε ηταν εμπειρος μου εξηγησε και οτι αποριες ειχα πανω στο καθαρισμα.
Χτες εκανα και μια πατεντα για την ηλεκτρικη σκουπα σταχτης ωστε οταν καθαριζεις τον λεβητα απο την καρβουνια με βουρτσα να μην βγαζει ντουμανι και μαυρη σκονη οπως πριν σημερα που το καθαρισα ειχε απολυτη επιτυχια. :P ;)



Κλεινοντας ο λεβητας απο τον θερμοστατη, δεν θα επρεπε να σταματαει και ο κυκλοφορητης;;;

Οταν στελνει ζεστα νερα στο σπιτι ενω ο θερμοστατης ειναι ηδη κλειστος, ναι μεν σταματα η αδρανεια των νερων του λεβητα...ομως παμε κοντρα στα θελω του θερμοστατη.

Τι γινεται στην περιπτωση που με αναλογη συνδεση εχουμε και ηλεκτροβανες αυτονομιας;;;

Δεδομενο οτι θα κλεισουν με τον θερμοστατη.

Μονο με συνδεση μποιλερ πριν τις ηλεκτροβανες, και μετα τον κυκλοφορητη εχουμε ενα βολικο by bass αποθερμανσης.

Το κακο ειναι οτι δεν ειναι ολα τα μποιλερ στα λεβητοστασια για να γινει αυτο.

Ο κυκλοφορητης ειναι ρυθμισμενος στους 45 βαθμους οταν παει στους 45 σταματαει.
Για ηλεκτροβανες με ρωτησε αλλα του ειπα οτι δεν εχω.
Παντως τωρα λειτουργουν ολα αψογα και ζεστη εχω και δεν μπλοκαρει τωρα στο μελλον αν βγει κατι δεν ξερω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ