Λέβητας Pelletech 25kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57662 από Kostas Gi
Απαντήθηκε από Kostas Gi στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

Elixir έγραψε:

Kostas Gi έγραψε:

Elixir έγραψε: Καλημερα.Τελικα ηρθε ο τεχνικος χτες και μου αλλαξε την συνδεση. :) :) Τωρα ολα πανε καλα αναβει και σβηνει ο λεβητας απο τον θερμοστατη του σπιτιου.Το εχω βαλει στο φουλ δηλαδη ισχυ 5 θερμοκρασια νερου στους 70 και πελλετ στο 1.Ελπιζω να γλυτωσα την αναστατωση θα εχω μονο τα κλασικα γεμισμα και καθαρισμα.Χτες που τον παρακαλουθησα μολις πιανει τους 70 μπαινει σε αναμονη και επειδη ο κυκλοφορητης ειναι ανοιχτος δεν ανεβαζει αλλο την θερμοκρασια αλλα την μεταφερει μεσα στο σπιτι αφου γυριζουν τα νερα συνεχως.Πριν με το που επιανε την θερμοκρασια εκλεινε ο κυκλοφορητης και αναγκαστικα ανεβαινε η θερμοκρασια του νερου στον λεβητα και μου εβγαζε συνεχως μπλοκ.Αυτος ο νεος τεχνικος που ηρθε ηταν εμπειρος μου εξηγησε και οτι αποριες ειχα πανω στο καθαρισμα.
Χτες εκανα και μια πατεντα για την ηλεκτρικη σκουπα σταχτης ωστε οταν καθαριζεις τον λεβητα απο την καρβουνια με βουρτσα να μην βγαζει ντουμανι και μαυρη σκονη οπως πριν σημερα που το καθαρισα ειχε απολυτη επιτυχια. :P ;)


Καλημερα και απο μενα. Πριν λιγες μερες αγορασα και εγω τον συγκεκριμενο λεβητα και περιμενω να μου τον συνδεσουν...Ελπιζω να λειτουργησει νορμαλ...Αν μπορεις σε παρακαλω πες τι πατεντα εκανες που λες με την ηλεκτρικη σκουπα...ευχαριστω

Να δωσεις προσοχη στην συνδεση μην την πατησεις οπως εγω πρεπει να αναβει και να σβηνει απο τον θερμοστατη του σπιτιου.Και οχι να ανοιγει και να κλεινει τον κυκλοφορητη.Την πατεντα θα την βγαλω φωτογραφια να την δεις.


Σε ευχαριστω πολυ...Θα προσεξω με τι συνδεσεις..να εισαι καλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57750 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

χρηστος8 έγραψε:

Elixir έγραψε: Καλημερα.Τελικα ηρθε ο τεχνικος χτες και μου αλλαξε την συνδεση. :) :) Τωρα ολα πανε καλα αναβει και σβηνει ο λεβητας απο τον θερμοστατη του σπιτιου.Το εχω βαλει στο φουλ δηλαδη ισχυ 5 θερμοκρασια νερου στους 70 και πελλετ στο 1.Ελπιζω να γλυτωσα την αναστατωση θα εχω μονο τα κλασικα γεμισμα και καθαρισμα.Χτες που τον παρακαλουθησα μολις πιανει τους 70 μπαινει σε αναμονη και επειδη ο κυκλοφορητης ειναι ανοιχτος δεν ανεβαζει αλλο την θερμοκρασια αλλα την μεταφερει μεσα στο σπιτι αφου γυριζουν τα νερα συνεχως.Πριν με το που επιανε την θερμοκρασια εκλεινε ο κυκλοφορητης και αναγκαστικα ανεβαινε η θερμοκρασια του νερου στον λεβητα και μου εβγαζε συνεχως μπλοκ.Αυτος ο νεος τεχνικος που ηρθε ηταν εμπειρος μου εξηγησε και οτι αποριες ειχα πανω στο καθαρισμα.
Χτες εκανα και μια πατεντα για την ηλεκτρικη σκουπα σταχτης ωστε οταν καθαριζεις τον λεβητα απο την καρβουνια με βουρτσα να μην βγαζει ντουμανι και μαυρη σκονη οπως πριν σημερα που το καθαρισα ειχε απολυτη επιτυχια. :P ;)



Κλεινοντας ο λεβητας απο τον θερμοστατη, δεν θα επρεπε να σταματαει και ο κυκλοφορητης;;;

Οταν στελνει ζεστα νερα στο σπιτι ενω ο θερμοστατης ειναι ηδη κλειστος, ναι μεν σταματα η αδρανεια των νερων του λεβητα...ομως παμε κοντρα στα θελω του θερμοστατη.

Τι γινεται στην περιπτωση που με αναλογη συνδεση εχουμε και ηλεκτροβανες αυτονομιας;;;

Δεδομενο οτι θα κλεισουν με τον θερμοστατη.

Μονο με συνδεση μποιλερ πριν τις ηλεκτροβανες, και μετα τον κυκλοφορητη εχουμε ενα βολικο by bass αποθερμανσης.

Το κακο ειναι οτι δεν ειναι ολα τα μποιλερ στα λεβητοστασια για να γινει αυτο.


Χρήστο επειδή δεν είμαι ειδικός μήπως μπορείς να μας κάνεις μία επεξήγηση; Πως κατά τη γνώμη σου είναι πιο σωστή η σύνδεση σε ένα λέβητα όταν αυτός συνδέεται παράλληλα με ένα λέβητα πετρελαίου (παράλληλα εννοώ ότι θα έχουν τον ίδιο κυκλοφορητή κι εσύ με βάνες θα επιλέγεις ποιον από τους 2 θα δουλεύεις) έχοντας ως δεδομένο ότι θα υπάρχουν 2 ηλεκτροβάνες για 2 ορόφους καθώς και μπόιλερ εντός του χώρου του λεβητοστασίου. Ο υδραυλικός μου είπε ότι το μπόιλερ τώρα είναι συνδεμένο με by pass μετά τον κυκλοφορητή και πριν τις ηλεκτροβάνες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57783 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Δημητρη η καθε κατασκευη ειναι διαφορετικη και εχει τις ιδιαιτεροτητες της.

Παντως θεωρω οτι ιδανικο ειναι, ο θερμοστατης να ανοιγοκλεινει αυτονομιες και μονο...

Ο λεβητας πρεπει να ειναι stand by στην θερμοκρασια που θελουμε ζεστος παντα.

Με το μποιλερ πριν τις ηλεκτροβανες (οπως το εχεις εσυ) γινεται αυτη η αποθερμανση του λεβητα απλα.

Μιλαμε για λεβητες, που καινε καυσιμο με την μιση θερμογονο δυναμη του πετρελαιου...εχοντας αυτο στο μυαλο μας καταλαβαινουμε γιατι εχουμε αργη αποκριση θερμανσης στα σωματα...σε σχεση με το πετρελαιο παντα.

Με τον λεβητα stand by αυτο ελατωνεται, εως εξαφανιζεται (αναλογα και τον λεβητα) συνηθως.

Ομως αν θες την γνωμη μου, το υπερβολικο ανεβασμα θερμοκρασιας του λεβητα κατα την αδρανεια, ειναι κουσουρι που πρεπει να λυσει ο κατασκευαστης και οχι ο χρηστης του λεβητα με αλλαγες επι αλλαγων.

Το οτι καποιοι αλλοι λεβητες δουλευουν παντα stand by χωρις να ανεβαζουν θερμοκρασια κατα την αδρανεια τους τι σημαινει;;;

Χωρις να θελω να διαφημισω κανεναν λεβητα, απλα σας ρωταω γιατι ο starfire, varmebaronen, topling, opop και αλλοι δεν εχουν προβλημα με την αδρανεια;;;

Ελπιζω να βοηθησα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57792 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

χρηστος8 έγραψε:
Παντως θεωρω οτι ιδανικο ειναι, ο θερμοστατης να ανοιγοκλεινει αυτονομιες και μονο...

Χρήστο αν καταλαβαίνω δηλαδή καλά η άποψή σου είναι ο θερμοστάτης να δίνει εντολή στο κυκλοφορητή κι όχι στο λέβητα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57794 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

χρηστος8 έγραψε:
Ελπιζω να βοηθησα.


Χρήστο απ' ότι έχω παρακολουθήσει το λίγο καιρό που είμαι μέλος κι εσύ όπως ομολογουμένως κι αρκετοί άλλοι βοηθάτε πραγματικά πάρα πολύ όλους εμάς τους άσχετους που ψαχνόμαστε να ζεσταθούμε οικονομικά και απροβλημάτιστα.
Α .... και κάτι άλλο .... εγκαταστάσεις στη Καβάλα έρχεσαι να κάνεις (με το αζημίωτο φυσικά) ;; Δεν είναι μακριά 45 λεπτά από Εγνατία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57838 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
ο θερμοστάτης να δίνει εντολή στο κυκλοφορητή κι όχι στο λέβητα

ΠΑΝΤΑ
ΕΑΝ υπαρχει δοχειο αδρανειας αλλιως παπαλα


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.123 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ