Λέβητας Pelletech 25kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70088 από inikolog
Απαντήθηκε από inikolog στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Καλησπέρα και Χρόνια
Πολλά!

Έχω κι εγώ Pelletech, τον 50-110! Μπορείς να μου στείλεις στο mail Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. το τηλέφωνο του τεχνικού που στο ρύθμισε! Υπάρχει δυσκολία και είναι αναγκη! Σε ευχαριστώ πολύ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70098 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

GeorgeKalkanis έγραψε: Καλησπέρα και από μένα. Σήμερα ανακάλυψα (λίγο αργά ) το forum και χαίρομαι πολύ. Ειμαι από Σέρρες χρησιμοποιώ και εγώ τον λέβητα από αρχές Νοεμβρίου κάτι παραπάνω από 2 μήνες. Οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής:
Οι τεχνικοί που τους τοποθετούν ιδίως οι ηλεκτρολόγοι είναι επιεικώς απαράδεκτοι.Μάλλον φέτος παίζουμε το ρόλο πειραματόζωων για να αποκτήσουν εμπειρία κάποιοι.
Από πλευράς απόδοσης το μηχάνημα το έχω ρυθμισμένο σε ισχύ 5 με πρόγραμμα πελετ 1 , 68 βαθμούς νερό, θερμοστάτη διαμερίσματος και καταναλώνει 5 τσουβαλάκια (15Kg) σε τρεις μερες. Το διαμέρισμα είναι 120τμ με καλά κουφώματα από 2 πλευρές και με οροφή σε ταράτσα όχι καλά θερμικά μονωμένη.
Από στάχτη (πρέπει να παίζει ρόλο και το πελετ) έχει αρκετή και χρειάζεται ανα τρεις μέρες οπωσδήποτε καθάρισμα αλλιώς βγάζει ΜΠΛΟΚ.
Από πέλετ πηρα μια παλέτα Αwood (280€) και το σκυλομετάνιωσα. Κάθε φορά που καθαρίζω στο ποτήρι κάυσης έχει μια στερεή μάζα σαν κοτρώνα. Τι πούδρα και μ@λ@ιες, εδώ μιλάμε για μια μάζα σαν μεγάλα κομάτια ελαφρόπετρας. Ευτυχώς τέλειωσε η παλέτα και πήρα ένα αυστριακό με 330€ το οποίο δοκιμάζω για πρώτη φορά αυτό το τριήμερο βάζοντας πάλι 5 τσουβαλάκια (15kg) για να έχω δεδομένα σύγκρισης και να σας τα αναφέρω.
Ελπίζω να ήταν χρήσιμο το ποστ μου και θα ήθελα να μάθω αν η ρύθμισή μου είναι ΟΚ ή να αλλάξω κάτι σε πρόγραμμα πέλετ, ισχύ κ.λπ.


Φίλε και εγώ από Σέρρες είμαι. Είμαστε σύνολο 4 που έχουμε εδώ Σέρρες τον λέβητα.Στείλε μου στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. το τηλ σου αν θες να επικοινωνήσουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70148 από GeorgeKalkanis
Απαντήθηκε από GeorgeKalkanis στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Καλό θα είναι να δούμε
ποιές ρυθμίσεις του λέβητα είναι οι ιδανικότερες
που μπορούμε να βρούμε αξιόπιστη τεχνική υποστήριξη
ποιό πέλετ καλής ποιότητας μπορούμε να παραγγείλουμε ομαδικά και από πού

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70246 από costask
Απαντήθηκε από costask στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
καλησπερα και απο μενα απο σερρες 4 ισχυς 1 πελλετ 68 βαθμους λεβιτας και 130 καυσαερια . με το πελλετ ελαχιστη σταχτη κανενα συσωματωμα ελαφρυ καθαρισμα καθε 3 μερες σταχτη μονο πουδρα. 1.5 τσουβαλια περιπου την μερα για 110 μ2 καλα μονωμενο διαμερισμα. μεχρι τωρα ολα οκ. ειναι χυμα στο μπαλκονι οποτε δεν ξερω για σταχτη. νομιζω οτι το μηχανημα ειναι παραπανω απο τιμιο και το πειρα κυριως γιατι ειναι ελληνικο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70326 από GeorgeKalkanis
Απαντήθηκε από GeorgeKalkanis στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Μιλάμε βέβαια για μια θερμοκρασία διαμερισματος 21-22 βαθμών.
Για στάχτη πάνω στο μηχάνημα παρατήρησα ότι έχει. Το καθάρισα με ένα πανί και στο επόμενο καθάρισμα ήταν πάλι η στάχτη πάνω. Υποθέτω ότι εμφανίζεται όταν γίνεται ο καθαρισμός του χώρου καύσης , σηκώνεται ένα ντουμάνι από την ηλεκτρική σκούπα και κάθεται πάνω στο λέβητα.
Να ρωτήσω κάτι για να σιγουρευτώ: Η ισχύς (1.....5) έχει σχέση με τον ρυθμό τροφοδοσίας του χώρου καύσης με πέλετ ή κατι άλλο?
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GeorgeKalkanis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70350 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

GeorgeKalkanis έγραψε: Μιλάμε βέβαια για μια θερμοκρασία διαμερισματος 21-22 βαθμών.
Για στάχτη πάνω στο μηχάνημα παρατήρησα ότι έχει. Το καθάρισα με ένα πανί και στο επόμενο καθάρισμα ήταν πάλι η στάχτη πάνω. Υποθέτω ότι εμφανίζεται όταν γίνεται ο καθαρισμός του χώρου καύσης , σηκώνεται ένα ντουμάνι από την ηλεκτρική σκούπα και κάθεται πάνω στο λέβητα.
Να ρωτήσω κάτι για να σιγουρευτώ: Η ισχύς (1.....5) έχει σχέση με τον ρυθμό τροφοδοσίας του χώρου καύσης με πέλετ ή κατι άλλο?


Τα 5 τσουβάλια σε 3 μέρες μιλάς για ολο το 24 ωρο ή το χαμηλωνεις το βράδυ;;; Ναι η ισχύς έχει να κάνει με το ρυθμό τροφοδοσίας και επιλέγεις ισχύ ανάλογα με το τί απαιτήσεις έχει το σπίτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.281 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ