Λέβητας Pelletech 25kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71630 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kw
Λοιπόν για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα. Πήρα στον Σαμουκατσίδη για διευκρινήσεις σήμερα το πρωί και ευτυχώς βρήκα τον τεχνικό τον Αλέξανδρο που είναι νομίζω γιός του. Πολύ ξηγημένο παλικάρι. Λοιπόν είχα κάποιες απορίες για τον λέβητα και σας τις παραθέτω παρακάτω.

1) Τα ελατήρια από τα τούμπα ενώ όταν τον αγόρασα δεν φαινόταν,(ήταν κρυμμένα μέσα στα τούμπα) έχει κανά 20ημερο που παρατηρησα ότι κατέβηκαν αρκετά και καμιά φορά δυσκολεύουν στην τοποθέτηση της πλάκας αντεπιστροφής καυσαεριων όταν την βγάζω για καθάρισμα.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Τα ελατήρια αλλάζουν περίπου ανά 2 χρόνια χρήσης και τα έχουν βάλει μεγάλα σε μήκος οπότε δεν πειράζει αυτό το φαινόμενο.Αν ενοχλούν μπορείς να τα κόψεις με δίσκο 2 πόντους.

2) Η θερμοκρασία καυσαερίων μου ανεβαίνει στους 200-210 βαθμούς και κάνει διαμόρφωση και φοβόμουν μήπως υπάρξει πρόβλημα ή και βλάβη μετά από μακροχρόνια λειτουργία του λέβητα.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ : Η θερμοκρασία καυσαερίων για να αποδώσει ο λέβητας τα μέγιστα πρέπει να είναι από 150-185 βαθμούς όταν είναι καθαρός ο λέβητας και μέχρι 220 βαθμούς όταν είναι βρώμικος. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το να κάνει διαμόρφωση ο λέβητας.. είναι εντελώς φυσιολογικό και έτσι πρέπει να λειτουργεί, δεν θα προκαλέσει καμιά δυσλειτουργία στον λέβητα.Αν η θερμοκρασία είναι κάτω από τους 150 βαθμούς σημαίνει ότι το πέλλετ δεν έχει μεγάλη θερμογόνο απόδοση με αποτέλεσμα ο λέβητας να μην αποδίδει σωστά. Αυτά μου είπε.

3) Τον ρώτησα για το καθάρισμα, τί πρέπει να καθαρίζουμε.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ : Το συρταράκι, τις πλάκες δεξιά και αριστερά πίσω από το συρτάρι, το τασάκι και κάτω από αυτό, την πλάκα αντεπιστροφής καυσαερίων, να ανεβοκατεβάζουμε τον μοχλό με τα ελατήρια για τα τούμπα και (ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΠΟΤΕ) τον χώρο που βρίσκεται πίσω από τον κοντρόλερ δηλ. ξεβιδώνουμε από μέσα από το σιλό 2 βίδες και μετά ανοίγουμε το καπάκι έχει 3 πεταλούδες νομίζω τις ανοίγουμε και καθαρίζουμε. Το έχει και στο εγχειρίδιο και το αναφέρει σαν εναλλάκτη θερμότητας.Μου είπε 1 φορά το μήνα. Μέσα τώρα στο χώρο καύσης δεν χρειάζεται ιδιαίτερο καθάρισμα με βούρτσα εκτός αν έχει χώμα (βλεπε Αλφα γουντ. Αυτά.

4) Του ανέφερα το θέμα με την στάχτη.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ : Δεν έχουν παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Κράτησε το κινητό μου για να το κοιτάξει το θέμα και να με πάρει τηλέφωνο. Μου είπε να ξαναδώ τις ενώσεις της καμινάδας μήπως υπάρχει διαρροή και να δώ ειδικά στο σημείο ένωσης της καμινάδας με τον λέβητα ξεβιδώνοντας το πίσω καπάκι.Του είπα ότι τα έχω δει όλα και έχω βάλει 2 στρώσεις πυράντοχης σιλικόνης. Είπε ότι θα το κοιτάξει.

Και κάποια νέα. Μου είπε ότι οργανώνουν την ιστοσελίδα τους και θα ανεβάσουν νέα που θα περιέχει διάφορες πληροφορίες για τα μηχανήματα. Ότι μάλλον τέλος σεζόν θα πάρουν αναβάθμιση τα μηχανήματά μας μέσω τεχνικού που θα έρθει από Κοζάνη ή του αντιπροσώπου από όπου το αγοράσαμε ή από εμάς τηλεφωνικά.
Και έχουν σκοπό να βάλουν σε δίκτυο όλα τα μηχανήματα που έχουν πουλήσει και να τα ελέγχουν μέσω του εργοστασίου τους για οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει. Αν και εφόσον συμβούν αυτά μιλάμε για μια άψογη τεχνική υποστήριξη. ΜΑΚΑΡΙ!!!! Αυτά είχα να αναφέρω.
Α!! Επίσης του είπα ότι σκεφτόμαστε να τον επισκεφτούμε για να μας πει διάφορα πράγματα που θα μας βοηθήσουν για την βέλτιστη λειτουργία του λέβητα και μου απάντησε ότι μας περιμένει όποτε θέλουμε. Μιλάμε πολύ εντάξει το παλικάρι και πολύ πρόθυμος να με βοηθήσει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": costask

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71640 από costask
Απαντήθηκε από costask στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kw

georgebest έγραψε: Λοιπόν για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα. Πήρα στον Σαμουκατσίδη για διευκρινήσεις σήμερα το πρωί και ευτυχώς βρήκα τον τεχνικό τον Αλέξανδρο που είναι νομίζω γιός του. Πολύ ξηγημένο παλικάρι. Λοιπόν είχα κάποιες απορίες για τον λέβητα και σας τις παραθέτω παρακάτω.

1) Τα ελατήρια από τα τούμπα ενώ όταν τον αγόρασα δεν φαινόταν,(ήταν κρυμμένα μέσα στα τούμπα) έχει κανά 20ημερο που παρατηρησα ότι κατέβηκαν αρκετά και καμιά φορά δυσκολεύουν στην τοποθέτηση της πλάκας αντεπιστροφής καυσαεριων όταν την βγάζω για καθάρισμα.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Τα ελατήρια αλλάζουν περίπου ανά 2 χρόνια χρήσης και τα έχουν βάλει μεγάλα σε μήκος οπότε δεν πειράζει αυτό το φαινόμενο.Αν ενοχλούν μπορείς να τα κόψεις με δίσκο 2 πόντους.

2) Η θερμοκρασία καυσαερίων μου ανεβαίνει στους 200-210 βαθμούς και κάνει διαμόρφωση και φοβόμουν μήπως υπάρξει πρόβλημα ή και βλάβη μετά από μακροχρόνια λειτουργία του λέβητα.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ : Η θερμοκρασία καυσαερίων για να αποδώσει ο λέβητας τα μέγιστα πρέπει να είναι από 150-185 βαθμούς όταν είναι καθαρός ο λέβητας και μέχρι 220 βαθμούς όταν είναι βρώμικος. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το να κάνει διαμόρφωση ο λέβητας.. είναι εντελώς φυσιολογικό και έτσι πρέπει να λειτουργεί, δεν θα προκαλέσει καμιά δυσλειτουργία στον λέβητα.Αν η θερμοκρασία είναι κάτω από τους 150 βαθμούς σημαίνει ότι το πέλλετ δεν έχει μεγάλη θερμογόνο απόδοση με αποτέλεσμα ο λέβητας να μην αποδίδει σωστά. Αυτά μου είπε.

3) Τον ρώτησα για το καθάρισμα, τί πρέπει να καθαρίζουμε.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ : Το συρταράκι, τις πλάκες δεξιά και αριστερά πίσω από το συρτάρι, το τασάκι και κάτω από αυτό, την πλάκα αντεπιστροφής καυσαερίων, να ανεβοκατεβάζουμε τον μοχλό με τα ελατήρια για τα τούμπα και (ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΠΟΤΕ) τον χώρο που βρίσκεται πίσω από τον κοντρόλερ δηλ. ξεβιδώνουμε από μέσα από το σιλό 2 βίδες και μετά ανοίγουμε το καπάκι έχει 3 πεταλούδες νομίζω τις ανοίγουμε και καθαρίζουμε. Το έχει και στο εγχειρίδιο και το αναφέρει σαν εναλλάκτη θερμότητας.Μου είπε 1 φορά το μήνα. Μέσα τώρα στο χώρο καύσης δεν χρειάζεται ιδιαίτερο καθάρισμα με βούρτσα εκτός αν έχει χώμα (βλεπε Αλφα γουντ. Αυτά.

4) Του ανέφερα το θέμα με την στάχτη.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ : Δεν έχουν παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Κράτησε το κινητό μου για να το κοιτάξει το θέμα και να με πάρει τηλέφωνο. Μου είπε να ξαναδώ τις ενώσεις της καμινάδας μήπως υπάρχει διαρροή και να δώ ειδικά στο σημείο ένωσης της καμινάδας με τον λέβητα ξεβιδώνοντας το πίσω καπάκι.Του είπα ότι τα έχω δει όλα και έχω βάλει 2 στρώσεις πυράντοχης σιλικόνης. Είπε ότι θα το κοιτάξει.

Και κάποια νέα. Μου είπε ότι οργανώνουν την ιστοσελίδα τους και θα ανεβάσουν νέα που θα περιέχει διάφορες πληροφορίες για τα μηχανήματα. Ότι μάλλον τέλος σεζόν θα πάρουν αναβάθμιση τα μηχανήματά μας μέσω τεχνικού που θα έρθει από Κοζάνη ή του αντιπροσώπου από όπου το αγοράσαμε ή από εμάς τηλεφωνικά.
Και έχουν σκοπό να βάλουν σε δίκτυο όλα τα μηχανήματα που έχουν πουλήσει και να τα ελέγχουν μέσω του εργοστασίου τους για οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει. Αν και εφόσον συμβούν αυτά μιλάμε για μια άψογη τεχνική υποστήριξη. ΜΑΚΑΡΙ!!!! Αυτά είχα να αναφέρω.
Α!! Επίσης του είπα ότι σκεφτόμαστε να τον επισκεφτούμε για να μας πει διάφορα πράγματα που θα μας βοηθήσουν για την βέλτιστη λειτουργία του λέβητα και μου απάντησε ότι μας περιμένει όποτε θέλουμε. Μιλάμε πολύ εντάξει το παλικάρι και πολύ πρόθυμος να με βοηθήσει.

well done george μεσα και εγω για το ταξιδι. οι ελληνικες εταιρειες κανουν εξαιρετικη δουλεια, δινουν δουλεια, και εμεις τις στιριζουμε εμπρακτα προτιμοντας τες. αγοραζουμε ποιοτικα μηχανηματα σε καλες τιμες. καμια σχεση το μηχανιμα αυτο με βουλγαρικα τουρκικα και σκοπιανα που ειδα. ολα τα υπολοιπα θα τα λυσουμε και νομιζω οτι οι ανθρωποι επενδυουν και θα ειναι διπλα μας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71675 από makis terzis
Απαντήθηκε από makis terzis στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
εχει κανα δυο μερες που παρατηρω την καμιναδα στο αναμα βγαζει πολυ ντουμανι σα φουγαρο πλοιου.Αφου με παιρνουν τηλεφ. οι γειτονες μηπως πηρα φωτια.Τωρα με τη σκονη δεν εχω θεμα μια χαρα ειμαι πιστευω σε μενα εφταιγε στο οτι ο τεχνικος μου ειχε βαλει το μπουρι απο πισω χυμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71691 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

makis terzis έγραψε: εχει κανα δυο μερες που παρατηρω την καμιναδα στο αναμα βγαζει πολυ ντουμανι σα φουγαρο πλοιου.Αφου με παιρνουν τηλεφ. οι γειτονες μηπως πηρα φωτια.Τωρα με τη σκονη δεν εχω θεμα μια χαρα ειμαι πιστευω σε μενα εφταιγε στο οτι ο τεχνικος μου ειχε βαλει το μπουρι απο πισω χυμα.


Δηλ. τώρα δεν έχεις θέμα?? Τί έκανες? Καλύτερα να βάλω σπιράλ λες και σφιγκτήρα ? Τί πορώ νακάνω άλλο? Πάλι βλέπω ότι κάτω από τον λέβητα και δεξιά δηλ κοντά στην σύνδεση του λέβητα με μπουρί έχω στάχτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71694 από makis terzis
Απαντήθηκε από makis terzis στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
εγω εβαλα σιλικονη και αλουμινοταινια.Δεν ξαναειχα σταχτη εκει κατω αλλαξα βεβαια και το πελλετ πιστευω πως κι αυτο εκανε δουλεια.Στο αναμα ντουμανι εχεις πεσμου αν μπορεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71706 από Kostas Gi
Απαντήθηκε από Kostas Gi στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Καλησπερα και απο μενα και καλη χρονια. Περιμενω και εγω να δω οτι αναβαθμιζουν την τεχνικη υποστυριξη για να περνουμε ολοι τις τεχνικες απαντησεις που θελουμε...το μηχανημα οντως δειχνει καλο και πρεπει να ειναι κι ολας...Στο αναμα μου κανει και μενα καπνο...δεν ξερω αν ειναι πολυς ή λιγος, και η σταχτη εχει ελατωθει.χωρις να κανω κατι ιδιαιτερο εκτος απο αλουμινοταινεια στις ενωσεις..Παιδια νομιζω χωρις να εχω μεγαλη πειρα η ποιοτητα του πελλετ πρεπει να παιζει μεγαλο ρολο..Αν καποιος εχει δοκιμασει καποιο και εχει μεινει ευχαριστημενος αν μπορει να μας πει να το δοκιμασουμε και εμεις....καλο βραδι σε ολους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.358 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ