Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150144 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Σβήνει ο λέβητας, τώρα στο μενού υπάρχει εντολη γιά να σιγοκαίει ο λέβητας και να μην σβήνει, αλλά μαλλον δεν συμφέρει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": BIOPEL

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150149 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΡΕΑ.δημο ετσι ειναι ακριβως με τα δικα μας.ΒΙΟΠΕΛ εμενα (και του ΔΗΜΟΥ πιστευω) δουλευουν ως εξεις οταν πιασει το σπιτι:π.χ. τον εχω στην σκαλα 3(τυχαιο)με το που κοψει ο θερμοστατης μπαινει σε modulat- και ριχνει σκαλες και ριχνοντας πελλετ στην αντιστοιχη σκαλα εως να ολοκληρωσει τον κυκλο σβυσιματος που αναλογα σε τι φαση ειναι εκεινη τη στιγμη(διοτι μπορει να κανει ενδιαμεσο καθαρισμο για 15 δευτερολεπτα)μπορει να κανει απο 2 λεπτα εως και 7 εχω μετρησει.πραγμα που προσωπικα δεν μου αρεσει(και ουτε ρυθμιζει)θα ηθελα με το που πιασει το σπιτι να σταματαει ο κοχλια να ριχνει!!!!!!!!εγω δεν εχω ηλεκτροβανα πηγαινει κατευθειαν στο κολεκτερ.εχει και επιλογη standby(που πολλοι τον δουλευουν ετσι)δηλαδη κρατα τα νερα ζεστα και οταν το σπιτι ζητησει δεν περιμενεις να τα φτιαξει π.χ. 45C.ετσι ομως τρωει πελλετ και εαν εσυ δεν θες για 5 ωρες θερμανση γιατι να φτιαχνει νερα και να τρωει πελλετ?αφου λοιπον εχει σταματησει ο κοχλιας για λεπτα 6-7 το μοτερ καμιναδας ειναι σε φουλ στροφες εως να πεσει η θερμοκρασια και να πιασει και τα πιο πανω λεπτα και κατω απο 70-80C(θερμοκρασια καμιναδας) και να μπει σε αναμονη(wait cooling)οταν ζητησει το σπιτι να ξαναπαρει.οσο αφορα τον κυκλοφωριτη στελνει μεχρι να πεσει 1 βαθμο κατω απο την θερμοκρασια που εχεις ορισει π.χ.45C ορισμος 44C στοπ.δεν ξερω πως ειναι ο δικος σου λεβητας και τι συνδεσμολογια εχεις κανει!για πες μας να καταλαβουμε μηπως ειναι κατι λαθος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150150 από BIOPEL
Απαντήθηκε από BIOPEL στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Καλημέρα Κώστα, καλό μήνα.
Ο δικός μου δουλεύει ως εξής : παρακάμπτω τα δευτερόλεπτα για να ρίξει, για να φυσήξει, για να προθερμάνει και πάω στο σημείο που ήδη έχει πιάσει την θερμοκρασία νερού που έχω ζητήσει, π.χ τους 60 βαθμούς. Πρίν πιάσει όμως τους 60 αρχίζει σιγά - σιγά να κάνει το λεγόμενο modulation και να πέφτει η ισχύς του. Δεν είναι με σκάλες αλλά με κιλοβάτ, από τα 0 έως τα 30.
Έχω βάλει διαφορικό above 15 βαθμούς και μέχρι να πιάσει τους 75 πέφτει η ισχύς του στο 0,5 κιλοβάτ ψιλοτρώγοντας φυσικά πέλλετ.
Φτάνοντας τους 75 βαθμούς κάνει καθάρισμα το μοτέρ σε φούλ στροφές και σβήνει ο καυστήρας.
Διαφορικό below έχω 5 βαθμούς οπότε σιγά-σιγά κρυώνει το νερό του λέβητα διότι ο κυκλοφορητής το γυρνάει, και μόλις φτάσει η θερμοκρασία τους 55 βαθμούς ξαναπαίρνει μπρός.
Στην πορεία του σβησίματος, εάν θέλω να ανοίξει κάποια κατανάλωση, π.χ για τον όροφο, υπάρχει το ζεστό νερό του λέβητα, τα 70 λίτρα που έχει και αμέσως ζεσταίνονται τα σώματα. Εάν υπάρχουν απορίες, εδώ είμαστε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150151 από BIOPEL
Απαντήθηκε από BIOPEL στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
'Όταν τον έβαλε εμπρός για πρώτη φορά ο τεχνικός μου τόνισε πως είναι καλύτερα ο λέβητας να δουλεύει με αυτό τον τρόπο για περισσότερη οικονομία διότι με το στερεό καύσιμο δεν υπάρχει η αμεσότητα όπως με το πετρέλαιο, γιαυτό θα πρέπει τα νερά του να είναι πάντα ζεστά και σε υψηλή θερμοκρασία για την αποφυγή υγροποιήσεων.
Και έχει δίκιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150153 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
BIOPELκαλημερα.οκ ο καθε λεβητας εχει την δικη του λειτουργια στο κοντρολερ αμα εσενα σε βολευει κανενα θεμα.την εγκατασταση εγω την εκανα μαζι με φιλο υδραυλικο και μιλωντας τηλεφωνικα για καποιες οδηγιες και ρυθμισεις με τον τεχνικο της εταιριας μιας και εδω δεν υπαρχει καποιος αντιπροσωπος η τεχνικος της εταιριας.δεν μου ειπαν ποτε να τον βαλω standby.επεισης εγω δεν εχω μποιλερ για νερο χρησης(το περνω απο του πετρελαιου).τον κυκλοφωριτη τον εχω στους 45 και την θερμοκρασια καζανιου στους 65C και το δουλευω στην 3 σκαλα=24KW χ 860Κcal= 20.640 θερμιδες.ουτε η ατομικη μοναδα πετρελαιου που εχω παραλληλα (SATURN)δουλευει standby για να φτιαχνει ζεστα νερα.βεβαια αλλη θερμογονο δυναμη το πετρελαιο!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150154 από panava
Απαντήθηκε από panava στο θέμα Re:Λέβητες Progetto Pellet
Καλημέρα στη παρέα. Σήμερα ο λέβητας μου μας άφησε χρόνους. Ο διακοόπτης αναμένος και το καντρόλερ σβηστό. Ανοίγω το πορτάκι και η φλόγα έκαιγε ακόμα. Πήρα τηλ την εταιρεία, μου έδωσαν το τηλ του τεχνικού αλλά δυστυχώς δεν ειναι διαθέσιμος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.174 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ