Το λεβητοστάσιο του jnet (λεβητας pellet,αντιστάθμιση, ηλιακά, boiler 3πλής)

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #158936 από jnet
Να βαλω και 2 video απο τις καυσεις του τζακιού.




Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 7 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163031 από jnet

Τάκης έγραψε: Για τον Pellmax CU της Varmebaronen

Σήμερα συμπλήρωσα 2000 ώρες λειτουργίας του καυστήρα (δηλ δεν περιλαμβάνονται οι παύσεις για καθάρισμα και μια διακοπή μιάμισης ημέρας που είχα σταματήσει τη λειτουργία του). Ξεκίνησα στις 18 Δεκ χρησιμοποιώντας pellet της ΜΑΚΗ μέχρι πριν 3 ημέρες που δεν βρήκα και πήρα ένα ανώνυμο, ρουμάνικο μου είπαν, σκούρο χρώμα. Ο λέβητας είναι ο pellmax CU, 25kW.
Έκαψα συνολικά 1880 κιλά, δηλ 0,94 κιλά ανά ώρα κατά μέσο όρο. Το σπίτι 110μ2 παλαιάς κατασκευής, 1956, στο οποίο έκανα κάποιες επί μέρους επεμβάσεις μόνωσης (διπλά τζάμια, μόνωση οροφής με πετροβάμβακα και ανακλαστική μεμβράνη στην κεραμοσκεπή και παλιότερα, το 1990, είχα μονώσει τις δύο πλευρές, ανατολική και δυτική, με ψεκαστή πολυουρεθάνη και σοβάτισμα. Η βόρεια και νότια πλευρά δεν έχουν μονωθεί. Θερμοκρασίες σπιτιού από 18 βαθμούς (12 το βράδυ μέχρι το επόμενο μεσημέρι) έως 20 με 21 βαθμούς(μεσημέρι μέχρι μεσάνυχτα). Δεν είχα προβλήματα στην καύση όσο χρησιμοποιούσα το ΜΑΚΗ. Με το τελευταίο "ρουμάνικο" που μου έδωσαν μένει πολύ χώμα στη σχάρα του καυστήρα και αν δεν το καθαρίζω 2 φορές την ημέρα μπουκώνει και μου σβήνει τον λέβητα. Δηλ δεν μπορώ να το καψω και το γύρισα πίσω. Γενικά ευχαριστημένος. Το σπίτι είναι στα Φάρσαλα. Αν θέλει να δει κανείς κλιματικές συνθήκες μπορεί να ανατρέξει στον μετεωρολογικό σταθμό Καρδίτσας που οι συνθήκες είναι παρόμοιες.


Ο συγκεκριμένος λέβητας pellet(οχι ο δικός μου) πωλείται γιατί εχει συνδεθεί το σπίτι με αέριο. Αν ενδιαφέρεται κάποιος εχει ενσωματομένο ΖΝΧ και αντιστάθμιση. Τιμή 4000€
varmebaronen.com/pellmax-cu/

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #166023 από jnet
Πιασαμε 0. Απο την εφαρμογη για κινητο της αντισταθμισης

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #167996 από jnet
Μετά απο 7 χρόνια λειτουργίας του καυστήρα Pellet η μία αντίσταση από τις 2 κάηκε με αποτέλεσμα να μην προσπαθεί κάν για την εναυση. Προφανώς εχει αυτόματο κόψιμο την διαδικασίας μόλις το αντιληφθεί οτι εχει κοπεί εστω η μία. Αλλάχτηκε με 70€ τωρα πολλά λίγα οι Σουηδοί δεν εχουν και τα φτηνοτερα ανταλλακτικά! Αφου ενα σχαράκι ανοξείδωτο το χρεώνουν 45€.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 5 Μήνες πριν #168912 από Prosagon
Καλησπέρα Jnet,
Μελέτησα λίγο το thread σου και θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ξέρεις κάποιο μάστορα που μπορεί να αναλάβει τη συντήρηση του παρακάτω συστήματος δίχως να μου πάρει το κεφάλι:
Αντλία θερμότητας NIBE F2025
Ηλιακός συλλέκτης αποτελούμενος από 9 σωληνοειδείς συλλέκτες
Μονάδα elomax με ηλεκτρικό boiler
Κάτι επιμέρους πράγματα τα οποία δεν καταλαβαίνω τι είναι και τι κάνουν :P

Το σύστημα σύμφωνα με τον κατασκευαστή του έχει έναν εγκέφαλο ο οποίος ανάλογα με τη θερμοκρασία που του ζήτησες να έχουν τα νερά που κυκλοφορούν στα καλοριφέρ πρώτα κάνει χρήση των ηλιακών πάνελ μετά την αντλία θερμότητας και στο τέλος αν τα κρύα είναι πολύ χοντρά το ηλεκτρικό boiler. Επίσης διαφημίζεται ότι αυτός ο εγκέφαλος είναι "έξυπνος" δηλαδή προσαρμόζεται στις θερμοκρασίες που του ζητάς, την εξωτερική θερμοκρασία και δεν ξέρω τι άλλο και πετυχαίνει έξτρα οικονομία.
Ο μάστορας που το εγκατέστησε είναι έλληνας από τη Σουηδία ο οποίος τον πιο πολύ καιρό βρίσκεται πάνω και Ελλάδα έρχεται μόνο γιορτές και αργίες. Αν δεν κάνω λάθος έχει βγει στη σύνταξη. Μιας και έχεις "παρόμοιο" σύστημα σε περίπτωση που συνεργάζεσαι με κάποιο μάστορα της προκοπής παρακαλώ να μου τον συστήσεις.
Τέλος θα ήθελα να σε ρωτήσω τι κάνεις με τις συχνές αστάθειες που παρουσιάζει το ρεύμα στην Καρδία διότι κολλάει το σύστημα και δυσλειτουργεί. Έχεις βάλει UPS;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!
Last edit: 4 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Prosagon.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 5 Μήνες πριν #168924 από jnet

Prosagon έγραψε: Καλησπέρα Jnet,
Μελέτησα λίγο το thread σου και θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ξέρεις κάποιο μάστορα που μπορεί να αναλάβει τη συντήρηση του παρακάτω συστήματος δίχως να μου πάρει το κεφάλι:
Αντλία θερμότητας NIBE F2025
Ηλιακός συλλέκτης αποτελούμενος από 9 σωληνοειδείς συλλέκτες
Μονάδα elomax με ηλεκτρικό boiler
Κάτι επιμέρους πράγματα τα οποία δεν καταλαβαίνω τι είναι και τι κάνουν :P

Το σύστημα σύμφωνα με τον κατασκευαστή του έχει έναν εγκέφαλο ο οποίος ανάλογα με τη θερμοκρασία που του ζήτησες να έχουν τα νερά που κυκλοφορούν στα καλοριφέρ πρώτα κάνει χρήση των ηλιακών πάνελ μετά την αντλία θερμότητας και στο τέλος αν τα κρύα είναι πολύ χοντρά το ηλεκτρικό boiler. Επίσης διαφημίζεται ότι αυτός ο εγκέφαλος είναι "έξυπνος" δηλαδή προσαρμόζεται στις θερμοκρασίες που του ζητάς, την εξωτερική θερμοκρασία και δεν ξέρω τι άλλο και πετυχαίνει έξτρα οικονομία.
Ο μάστορας που το εγκατέστησε είναι έλληνας από τη Σουηδία ο οποίος τον πιο πολύ καιρό βρίσκεται πάνω και Ελλάδα έρχεται μόνο γιορτές και αργίες. Αν δεν κάνω λάθος έχει βγει στη σύνταξη. Μιας και έχεις "παρόμοιο" σύστημα σε περίπτωση που συνεργάζεσαι με κάποιο μάστορα της προκοπής παρακαλώ να μου τον συστήσεις.
Τέλος θα ήθελα να σε ρωτήσω τι κάνεις με τις συχνές αστάθειες που παρουσιάζει το ρεύμα στην Καρδία διότι κολλάει το σύστημα και δυσλειτουργεί. Έχεις βάλει UPS;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!


UPS Εχω βάλει απο την στιγμή που εβαλα το τζάκι νερού. Πιο πρίν δεν χρειαζόταν για θεμα ασφάλειας απλά στην διακοπή ρευματος δεν λειτουργούσε το συστημα.
Κοιτα ο ανθρωπος που μου πέρασε την αντιστάθμιση είναι μηχανολόγος και πολύ καλός και γνώστης αλλά δεν ξέρω αν θα μπορούσε να αναλάβει αυτό που έχεις. Τον κάλεσα και μου είπε οτι μπορει να το δεί! Θα σου στείλω το τηλέφωνο του με email

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 4 Χρόνια 5 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ