Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78054 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Primus 45
Τι εννοείς τι εννοω; :P

Σε πηρε ο γειτονας που ειχα γραψει οτι έχει προβλημα και μιλησατε και τωρα σε ευχαριστώ που ασχοληθηκες. Τι άλλο να εννοω :cheer:

Για να θυμηθείς

PRIMUS 45 έγραψε:

GeoTa έγραψε: Φίλοι των Primus τα φώτα σας αν μπορουμε να βοηθήσουμε το γείτονα

Έχει εναν Primus 34 και προσπαθει χωρίς αποτέλεσμα να κάψει κουκούτσι. Μου λέει ότι δεν το καίει και το βρίσκει άκαυστο..Επίσης δεν είναι ευχαριστημένος από την απόδοση παρόλο που ο 34αρης ειναι υπέραρκετος για το σπίτι του. Είναι θέμα ρυθμίσεων; Τον έχει κανα 2μηνο και άκρη δεν έβγαλε...

Το ξερω οτι δινω λιγες πληροφορίες αλλά αυτα θυμάμαι τωρα

Πεστου εαν θελει να με παρει τηλ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78057 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

GeoTa έγραψε: Τι εννοείς τι εννοω; :P

Σε πηρε ο γειτονας που ειχα γραψει οτι έχει προβλημα και μιλησατε και τωρα σε ευχαριστώ που ασχοληθηκες. Τι άλλο να εννοω :cheer:

Για να θυμηθείς

PRIMUS 45 έγραψε:

GeoTa έγραψε: Φίλοι των Primus τα φώτα σας αν μπορουμε να βοηθήσουμε το γείτονα

Έχει εναν Primus 34 και προσπαθει χωρίς αποτέλεσμα να κάψει κουκούτσι. Μου λέει ότι δεν το καίει και το βρίσκει άκαυστο..Επίσης δεν είναι ευχαριστημένος από την απόδοση παρόλο που ο 34αρης ειναι υπέραρκετος για το σπίτι του. Είναι θέμα ρυθμίσεων; Τον έχει κανα 2μηνο και άκρη δεν έβγαλε...

Το ξερω οτι δινω λιγες πληροφορίες αλλά αυτα θυμάμαι τωρα

Πεστου εαν θελει να με παρει τηλ.

Φιλε μου τοσοι που περνουνε τηλ.τι να θυμηθω και εγω?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78191 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε: Για να κανεις αυτο το πραγμα πρεπει να βαλεις φλατζοκολλα και να Περιμενεις να στεγνωσει.
Που σου βγαζει καπνο?


Στο σιλό έχω καπνό όπως όλοι. Σήμερα τον καθάρισα στην εστία και έκανα δύο παρατηρήσεις

1ον Λίγο πιο μέσα στον κοχλία σε μικρή απόσταση από την εστία το πέλλετ δεν ήταν καμμένο παρόλο που μετά το σβήσιμο η φλόγα είχε σιγοκάψει τα εναπομείναντα πέλλετ χωρίς να ταδειάσει την εστία μέχρι κάτω.

2ον Γύρω γύρω από το στόμιο του κοχλία στο σημεία που ενώνεται με την εστία υπάρχουν ίχνη κόκκινης φλατζόκολλας αλλά γενικά το σημείο επαφής εστίας/στόμιου κοχλία ήταν κενό από φλατζόκολλα.

Κάποιοι φίλοι είπαν εδώ πως αν βάλεις εκεί φλατζόκολλα σταματάει ο καπνός. Για να ισχύει αυτό σημαίνει πως ο καπνός περνά από την εστία προς τα πίσω γύρω από αυτό το στόμιο και όχι μέσω του κοχλία. Ενώνεται όμς με το σιλό αυτό το σημείο; Ή απλά επειδή δεν έχει φλατζόκολλα γυρνά τοπικά η φλόγα εκεί με αποτέλεσμα να καπνίζει το πέλλετ που είναι μέσα να καπνίζει. Ξναλέω πάντως πως το πέλλετ λίγο πιο μέσα από το χείλος του κοχλία ήταν άκαυστο. Θέλω πρώτα να λιλήσω με την εταιρεία πριν βάλω φλατζόκολλα γιατί αυτή πετρώνει και μετα πως θα φύγει. Άσε που είναι και δύσκολο το σημείο για αν το στεγανώσεις, ειδικά από την κάτω πλευρά. Θα εκτιμούσα την εμπειρία σας στο συγκεκριμένο θέμα. Αν δε λυθεί πάντως θα ζητήσω επιστροφή, 2 3 φορές τον έχω κάψει μόνο σε άδεια μεζονέτα. Πάλι καλά που κάνω δοκιμές τώρα πριν πάω να μείνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78239 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε:

PRIMUS 45 έγραψε: Για να κανεις αυτο το πραγμα πρεπει να βαλεις φλατζοκολλα και να Περιμενεις να στεγνωσει.
Που σου βγαζει καπνο?


Στο σιλό έχω καπνό όπως όλοι. Σήμερα τον καθάρισα στην εστία και έκανα δύο παρατηρήσεις

1ον Λίγο πιο μέσα στον κοχλία σε μικρή απόσταση από την εστία το πέλλετ δεν ήταν καμμένο παρόλο που μετά το σβήσιμο η φλόγα είχε σιγοκάψει τα εναπομείναντα πέλλετ χωρίς να ταδειάσει την εστία μέχρι κάτω.

2ον Γύρω γύρω από το στόμιο του κοχλία στο σημεία που ενώνεται με την εστία υπάρχουν ίχνη κόκκινης φλατζόκολλας αλλά γενικά το σημείο επαφής εστίας/στόμιου κοχλία ήταν κενό από φλατζόκολλα.

Κάποιοι φίλοι είπαν εδώ πως αν βάλεις εκεί φλατζόκολλα σταματάει ο καπνός. Για να ισχύει αυτό σημαίνει πως ο καπνός περνά από την εστία προς τα πίσω γύρω από αυτό το στόμιο και όχι μέσω του κοχλία. Ενώνεται όμς με το σιλό αυτό το σημείο; Ή απλά επειδή δεν έχει φλατζόκολλα γυρνά τοπικά η φλόγα εκεί με αποτέλεσμα να καπνίζει το πέλλετ που είναι μέσα να καπνίζει. Ξναλέω πάντως πως το πέλλετ λίγο πιο μέσα από το χείλος του κοχλία ήταν άκαυστο. Θέλω πρώτα να λιλήσω με την εταιρεία πριν βάλω φλατζόκολλα γιατί αυτή πετρώνει και μετα πως θα φύγει. Άσε που είναι και δύσκολο το σημείο για αν το στεγανώσεις, ειδικά από την κάτω πλευρά. Θα εκτιμούσα την εμπειρία σας στο συγκεκριμένο θέμα. Αν δε λυθεί πάντως θα ζητήσω επιστροφή, 2 3 φορές τον έχω κάψει μόνο σε άδεια μεζονέτα. Πάλι καλά που κάνω δοκιμές τώρα πριν πάω να μείνω.

Για να τελειωνουμε με αυτο το θεμα ελεος
Εαν ψαξετε πιο πισω η πιο μπροστα αναλογος πως το εχετε ρυθμιση να σας βγαζει τα θεματα που
γραφουμε,υπαρχει μια φωτογραφια ενος φιλου θα ψαξω και θα την βρω που για να βαλει τον λεβητα στο
λεβητοστασιο τον ανοιξε ολο.
Εαν δειτε την φωτογραφια μιας και κανενας σας δεν εκανε τον κοπο να παρατηρησει οτι απο
τον χωρο καυσεις μεχρι εκει που βλεπετε τον κοχλια μεσα στο σιλο εχει τι ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
ειναι διπλο σαν τουμπο σωληνας μεσα στον σωληνα [θα βρω την φωτο ειναι και πολλα post με το εαν εχει καπνο εμενα εσενα και ολοι εγιναν ιδικοι] ελεος και παλι ελεος
Εμενα γιατι δεν εχει καπνο?????????
ΕΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ?
Γραψτε τι εχετε κανει για να τον βαλετε στο λεβητοστασιο και μετα να το παιξετε μερικοι εξυπνοι


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78247 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

electron έγραψε: Επιτέλους σήμερα παρέλαβε ο φίλος μου τον λέβητα και άρχισε η οδύσσεια του κατεβάσματος στο λεβητοστάσιο του!!.

Κυριολεκτικά έγινε φύλλο και φτερό για να χωρέσει και να ελαφρύνει όσο το δυνατό περισσότερο για να κατεβεί από την σκάλα. Χρησιμοποιήσαμε ένα μαδέρι και 6 άτομα.

Σας παραθετω μερικες φωτο μαζι με κάποιες παρατηρήσεις :



Το σιλό δεν έχει δείκτη και διακόπτη ασφάλειας



το εσωτερικό του σιλό με τις κόλλες σιλικόνης



Ο κοχλιας..



Αυτό το εξάρτημα που μοιάζει σαν "φτυαράκι" είναι για να καθαρίζουμε τις στάχτες η μπαίνει κάπου?

επισης η σχαρα για τα ξυλα ειναι αυτος ο κυλινδρος ?



επίσης κάτι τελευταίο.. Ο λέβητας χρειάζεται μαζί με κάποια αλλά ασφαλιστικά και μια βαλβίδα ασφάλειας για τους 90 βαθμούς που δείχνει στο Manual.

Αυτή δεν την παραλάβαμε με τον λέβητα. Πάει μαζί με τον λέβητα η αγοράζετε ξεχωριστά?.
Γιατί ο υδραυλικός μου είπε ότι αφενός μπορεί να είναι και ακριβή σαν κόστος, αφετέρου ίσως να μην την έχουν τα μαγαζιά εδώ στην Αθηνά!. :huh:
Εσείς την παραλάβατε μαζί με τον λέβητα?, Το ποιο λογικό είναι να την δίνουν μαζί αφού προορίζετε για ασφάλεια του ίδιου τους του λέβητα!



Ο λεβητας γυμνος και ξαπλωμενος ετοιμος για το κατεβασμα!

ειδα και σε ενα σιτε το δοχειο σταχτης, παει και αυτο μαζι ?

Ο φιλος electron για να το βαλει στο λεβητοστασιο τον διελυσε ευτυχως
για να ξεστραβωθουν μερικοι μερικοι
Παρτε και ενα video για να δειτε πως δουλευει ο λεβητας
δεν ειναι δικο μου

Παντως ετσι δουλευει και εμενα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Α Υ Τ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78253 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Primus 45
@ PRIMUS 45

Αυτο το θεμα δεν τελειωνει...οταν επανειλλειμενα χρηστες το αναφερουν δεν μπορει να ειναι τυχαια γεγονοτα.

Ποιος θα με πληρωσει εμενα-τον εγκαταστατη για τις μ@λ@κιες της εταιριας σχετικα με την επιστροφη φλογας και το καπνισμα-ντουμανι του λεβητα.

Εχω παει 10 φορες για μ@λ@κιες...

Εδω οι τεχνικοι της Μαβιλ 3 φορες ηρθαν και δεν εγινε τιποτα με διαφορετικες ρυθμισεις καθε φορα...ααα ξεχασα εγινε...εβαλαν το αισθητηριο θερμοκρασιας της καμιναδας 1,20 περιπου απο την εξοδο του λεβητα.

Λυθηκε η υπερθερμανση, μπραβο τους :whistle:

Αλλα τουμπο στο εναν ο 34αρης, αλλα στο αλλον και στην μεση ο πελατης να ανακαλυψει τι ειναι το σωστο...ντορα η εξερευνητρια που λεει και η κορη μου.

Επειδη ειναι απο τις σπανιες φορες που εχω εκνευριστει, θα πω κι αυτο...ο 34 αρης λεβητας που υποτιθεται εχει φ150 καμιναδα, ηρθε με εξοδο φ130...ωραια αξιοπιστια εταιριας...

Ο πελατης μου να δινει 2,5 χιλιαρικα και αυτοματως να γινεται το πειραματοζωο της εταιριας...

Οχι ευχαριστω...πριν παρει καμια φωτια το σπιτι του τον πουλαει.

Οποιος ενδιαφερεται, ευκαιρια ;)

Και ΟΧΙ ο λεβητας μπηκε στο λεβητοστασιο οπως ηρθε απο το εργοστασιο...δεν λυθηκε τιποτα απο κανεναν...αρα επρεπε να δουλευει ΡΟΛΟΙ και τελος.

Τηλεφωνα - διευθυνσεις στην διαθεση σας.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.239 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ