Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78359 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

electron έγραψε: Ο λέβητας λύθηκε ολόκληρος για να κατεβεί τις σκάλες (βγήκαν σιλό, πόρτες, καλύμματα, μονώσεις, καπναγωγός, μοτέρ αέρα κλπ)

Ο υδραυλικός την επόμενη μέρα τα είχε δέσει όλα στην θέση τους. Είδα ένα κουτάκι με ένα πορτοκαλί προς το ερυθρό υλικό και μου είπε ότι ήταν φλατζοκολα.


Αυτή είναι η σημαντική διαφορά. Ήταν μάλλον τυχερός ο φίλος σου και έπεσε σε καλό υδραυλικό και του έβαλε παντού φλατζόκολλα πετυχαίνοτας έτσι καλή στεγάνωση. Εμένα αυτοί που μου περάσαν το λέβητα τελικά δε ξέρουν τι τους γίνεται σε λεπτομέρειες. Οι ίδιοι μου πέρασαν και ηλιακό και τώρα και η σκεπή στάζει και μάλιστα αφού ξαναήρθε και της έβαλε μονωτικό και ο ηλιακός άδειασε από ψυκτικό και ξαναβάλαμε. Σημαντικό να βρεις καλό μάστορα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78391 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε:

electron έγραψε: Ο λέβητας λύθηκε ολόκληρος για να κατεβεί τις σκάλες (βγήκαν σιλό, πόρτες, καλύμματα, μονώσεις, καπναγωγός, μοτέρ αέρα κλπ)

Ο υδραυλικός την επόμενη μέρα τα είχε δέσει όλα στην θέση τους. Είδα ένα κουτάκι με ένα πορτοκαλί προς το ερυθρό υλικό και μου είπε ότι ήταν φλατζοκολα.


Αυτή είναι η σημαντική διαφορά. Ήταν μάλλον τυχερός ο φίλος σου και έπεσε σε καλό υδραυλικό και του έβαλε παντού φλατζόκολλα πετυχαίνοτας έτσι καλή στεγάνωση. Εμένα αυτοί που μου περάσαν το λέβητα τελικά δε ξέρουν τι τους γίνεται σε λεπτομέρειες. Οι ίδιοι μου πέρασαν και ηλιακό και τώρα και η σκεπή στάζει και μάλιστα αφού ξαναήρθε και της έβαλε μονωτικό και ο ηλιακός άδειασε από ψυκτικό και ξαναβάλαμε. Σημαντικό να βρεις καλό μάστορα.



Κωστα η τοποθετηση σου οσον αφορα τον υδραυλικο ειναι αστοχη.

Η ευθυνη των σωστων συνδεσεων και της τοποθετησης καλης καμιναδας για καλη λειτουργια του λεβητα ναι ειναι δουλεια του υδραυλικου.

Κανεις υδραυλικος ομως δεν ειναι υπευθυνος για κανενα καπνισμα του λεβητα σε εργοστασιακες ενωσεις του λεβητα.

Αν δεν κανω λαθος ο δικος σου λεβητας δεν λυθηκε απο κανεναν, οποτε οποιοδηποτε καπνισμα δεν το προκαλεσε ο υδραυλικος σου.

Αυτοι που επιτρεπουν να πωλουνται συσκευες θερμανσης των 2,5 η 3 χιλιαδων ευρω με τετοια προβληματα, θα επρεπε να ντρεπονται για ολα αυτα τα περιστατικα.

Πιστευει κανεις οτι ενας λεβητας τυπου volcano με αυτα τα προβληματα θα επαιρνε αδεια να πωληθει σε Γερμανια-Αυστρια-Σουηδια κτλ;;; σε καμια περιπτωση.

Δειτε πως πρεπει να δουλευει ενας λεβητας, με καυστηρα τυπου volcanο απο το 1 εως τα 2,5 λεπτα...


Αν η λυση της φλαντζοκολλας και η φιλοτιμια, η εμπειρια αν θελεις του υδραυλικου κανουν εναν λεβητα καλυτερο...πραγματικα λυπαμαι.

Το σιγουρο ειναι οτι αν δε βαλει δεν ειναι κακος υδραυλικος.

Εγω προσωπικα δεν καλυπτω καμια εταιρια...ουτε φλαντζοκολλα θα βαλω ουτε τιποτα...γιατι να τρεχω εγω γι αυτους;;;

Τηλεφωνο να ερθουν να δουν τα χαλια τους και να τα φτιαξουν μονοι τους...υποχρεωση τους ειναι...αυτο πρεπει να το καταλαβουν ολοι.

Αλλωστε προπληρωμενοι ειναι οι λεβητες την ημερα που γινεται η παραγγελια...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78439 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Primus 45
Χρηστο ποσο τον δινει ο γειτονας σου ρε φιλε?
Γιατι δεν παει σε εναν δικηγορο με φωτογραφιες να τους τραβηξει ενα εξωδικο τους αρπακολατζηδες.
Φετος ο μαβιλ εγινε οτιναναιβιλ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78441 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Primus 45
Μονο φετος Δημητρη? Βασικα πρεπει να αλλαξανε προμηθευτη ;) για πιο φτηνο κοστολογιο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78552 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Primus 45
Η αγορα της θεσσαλονικης ειναι πολυ μικρη εσυ το ξερεις καλυτερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78554 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

χρηστος8 έγραψε: Κωστα η τοποθετηση σου οσον αφορα τον υδραυλικο ειναι αστοχη.

Η ευθυνη των σωστων συνδεσεων και της τοποθετησης καλης καμιναδας για καλη λειτουργια του λεβητα ναι ειναι δουλεια του υδραυλικου.

Κανεις υδραυλικος ομως δεν ειναι υπευθυνος για κανενα καπνισμα του λεβητα σε εργοστασιακες ενωσεις του λεβητα.

Αν δεν κανω λαθος ο δικος σου λεβητας δεν λυθηκε απο κανεναν, οποτε οποιοδηποτε καπνισμα δεν το προκαλεσε ο υδραυλικος σου.

Αυτοι που επιτρεπουν να πωλουνται συσκευες θερμανσης των 2,5 η 3 χιλιαδων ευρω με τετοια προβληματα, θα επρεπε να ντρεπονται για ολα αυτα τα περιστατικα.

Πιστευει κανεις οτι ενας λεβητας τυπου volcano με αυτα τα προβληματα θα επαιρνε αδεια να πωληθει σε Γερμανια-Αυστρια-Σουηδια κτλ;;; σε καμια περιπτωση.

Δειτε πως πρεπει να δουλευει ενας λεβητας, με καυστηρα τυπου volcanο απο το 1 εως τα 2,5 λεπτα...



Αν η λυση της φλαντζοκολλας και η φιλοτιμια, η εμπειρια αν θελεις του υδραυλικου κανουν εναν λεβητα καλυτερο...πραγματικα λυπαμαι.

Το σιγουρο ειναι οτι αν δε βαλει δεν ειναι κακος υδραυλικος.

Εγω προσωπικα δεν καλυπτω καμια εταιρια...ουτε φλαντζοκολλα θα βαλω ουτε τιποτα...γιατι να τρεχω εγω γι αυτους;;;

Τηλεφωνο να ερθουν να δουν τα χαλια τους και να τα φτιαξουν μονοι τους...υποχρεωση τους ειναι...αυτο πρεπει να το καταλαβουν ολοι.

Αλλωστε προπληρωμενοι ειναι οι λεβητες την ημερα που γινεται η παραγγελια...


Φίλε Χρήστο, καταλαβαίνω το σχόλιο σου για τον ίδιο το λέβητα και συμφωνώ. Ναι δεν είναι ευθύνη του υδραυλικού αυτές οι ενώσεις. όμως στο στήσιμο του λεβητοστασίου δούλεψαν δύο άτομα, αυτός που μου τον πούλησε/πρότεινε και ο υδραυλικός. Από τη στιγμή που χειρίζονται αυτοί το θέμα, οφείλουν να ξέρουν και τις ιδιατερότητες του λέβητα. Αλλιώς δεν τον προτείνεις στον πελάτη ως καλό ή διαφορετικά όταν υπάρχει πρόβλημα το λύνεις δε λες απλά δε ξέρω και αναγκάζεται ο πελάτης να βρίσκει μόνος του λύσεις. Οι ίδιοι μου τοποθέτησαν ηλιακό και τώρα στάζει η σκεπή, ενώ μετά; από 5 μήνες άδεισαν εντελώς τα αντιψυκτικά υγρά του. Συμπληρ΄ψσαμε 10 λίτρα που πλήρωσα από την τσέπη μου και το μόνο που έκανε ήταν να σφίξει τις συνδέσεις χωρίς να βρεί κάτι. Μακάρι να λύθηκε το θέμα αλλά δεν είμαι αισιόδοξος. Όταν με ντάλα ήλιο δε κατεβάζει ο ηλιακός νερό και ρωτάς τον υδραυλικό γιατί και σου απαντάει πως τάχα προς το μεσημέρι κι αν κατεβάσει τότε τι άλλο να πω. Αναγκάστηκα να τον ρωτήσω εγώ μήπως του λείπει αντιψυκτικό και η απάντηση του ήταν ναι μπορεί. Και σε επόμενη ερώτηση α μπορεί να πηγαίνει κάτι άλλο στραβά να σου λέει όχι τίποτα άλλο ε τότε καταλαβαίνεις τον τρόπο αντιμετώπισης του. Δηλαδή αν αυτό μόνο μπορεί να συμβαίνει γιατί δε το λες και αφήνεις το πελάτη να προσπαθεί να λύσει το πρόβλημα.

Εμπάσει περιπτώσει, συγχωρέστε μου αυτή την παρένθεση, ας μείνουμε στο θέμα μας. Εγώ αύριο θα μιλήσω με Μαβιλ να δω τι θα πουν και αν έχω την άδειά τους θα προχωρήσω με τη φλατζόκολλα. Ελπιδιφόρο για μένα είναι πως το πέλλετ μέσα στον κοχλία δεν ήταν καμμένο με εξαίρεση αυτό που ήταν στο χείλος του στομίου που είναι λογικό να ήταν καμμένο αφού μετά το κλείσιμο του λέβητα η φλόγα σιγοκαίει για αρκετή ώρα. Άρα δεν έχει επιστροφή φλόγας.

Υπάρχει κάποιος που να είχε επιστροφή φλόγας στο σιλό; Ένας φίλος είχε σηκώσει εδώ φωτο με καρβουνιά στο σιλό, είναι η μοναδική περίπτωση ή έχουμε κι άλλες.

Και μία άλλη ερώτηση. Με ποιά ρύθμιση μπορώ να τροφοδοτήσω πέλλετ χειροκίνητα στην εστία πριν κάνει έναρξη έναυσης; Το ποτηράκι αδειάζει και πρέπει να είναι γεμάτο με πέλλετ μέχρι την αντίσταση αλλιώς αποτυχαίνει η έναυση. Κάπου το είχα δει αλλά δε το θυμάμαι, αν το ξέρει κάποιος ας κάνει τον κόπο να το γράψει εδώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.241 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ