Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78645 από giorgos m 35
Απαντήθηκε από giorgos m 35 στο θέμα Primus 45
Φίλε primus 45 το είδες αυτό που σου έλεγα για το dy dass. Η τριοδη καλή ειναι αλλα οταν ο λέβητας δουλεύει χαμηλά μπορεί να μην δουλέψει ποτέ, άρα περιτο έξοδο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78647 από giorgos m 35
Απαντήθηκε από giorgos m 35 στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε:

giorgos m 35 έγραψε: φιλε καλογιαννη Δεν χριαζετε να το κάνεις χειροκίνητα αφού ο λέβητας μετά απο κάποια δεύτερα το κάνει αυτοματα


Σε ευχαριστλω Γιώργο, απλά πολλές φορές είναι άδεια η εστία επειδή έχει μισοκαεί το πέλλετ μετά το τελευταίο σβήισιμο με αποτέλεσμα αυτό που δίνει αυτόματα (2 φορές από 10 δευτερόλεπτα) να μην είναι αρκετο για να φτάσει υλικό στην αντίσταση. Πρέπει να έχει από νωρίς υλικο εκεί για να αρπάξει. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ.

Μηπος εχεις το tp1 στο 01 και δεν προλαβενει σε 10 δευτερα να φτασει το υλικο στην αντισταση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78649 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

Μηπος εχεις το tp1 στο 01 και δεν προλαβενει σε 10 δευτερα να φτασει το υλικο στην αντισταση?


Για αυτό δεν είμαι σίγουρος, δε ξέρω τι ακριβώς εννοείς. Έχει περασμένες τις στάνταρ ρυθμίσεις για την έναυση, που είναι καθαρισμός, μετά τροφοδοσία για 10 δεύτερα, καίει η αντίσταση και μετά ξανά τροφοδοσία για άλλα δέκα δεύτερα. Είναι οι λεγόμενες κρυφές ρυθμίσεις αν κατάλαβα καλά. Υπάρχει η δυνατότητα με άδεια εστία να γεμίσει πιο πολύ; Ή πρέπει να αλλάξω τις κρυφές ρυθμίσεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78791 από giorgos m 35
Απαντήθηκε από giorgos m 35 στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε:

Μηπος εχεις το tp1 στο 01 και δεν προλαβενει σε 10 δευτερα να φτασει το υλικο στην αντισταση?


Για αυτό δεν είμαι σίγουρος, δε ξέρω τι ακριβώς εννοείς. Έχει περασμένες τις στάνταρ ρυθμίσεις για την έναυση, που είναι καθαρισμός, μετά τροφοδοσία για 10 δεύτερα, καίει η αντίσταση και μετά ξανά τροφοδοσία για άλλα δέκα δεύτερα. Είναι οι λεγόμενες κρυφές ρυθμίσεις αν κατάλαβα καλά. Υπάρχει η δυνατότητα με άδεια εστία να γεμίσει πιο πολύ; Ή πρέπει να αλλάξω τις κρυφές ρυθμίσεις;

oxi δεν εχω πηραξη τιποτα το τp1 ειναι χρονος τροφοδοσιας, εχεις δικιο καπου τα μπερδεψα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78956 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Μίλησα με Μαβίλ απευθείας όπου τους περιέγραψα το πρόβλημα του καπνού. Τα πρώτα σχόλια αφορούσαν στις ρυθμίσεις και αφού τους εξήγησα ότι δεν καίει στο κέντρο αλλά στην περιφέρεια της εστίας η συζήτηση επικεντρώθηκε στο ίδιο το σιλό. Ανέφερα ότι έχει φελλό και μου είπε αμέσως να αντικατασταθεί με λάστιχο. Συγκεκριμένα μου είπε να επικοινωνήσω με αυτούς που μου τον εγκατέστησαν για να πάρουν λάστιχο από εκεί που προμηθεύτηκαν το λέβητα και να μου το βάλουν οι ίδιοι γιατί το εργοστάσιο της Μαβίλ δε πουλοάει απευθείας σε ιδιώτες. Η εξήγησή του ήταν πως επίτηδες στραγγαλίζεται ο καπνός μέσα στο θάλαμο καύσης για να μπορείς να ανακτήσεις τη θερμότητα των καυσαερίων. Η καθυστέρηση αυτή του καπνού έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση της πίεσης που βρίσκει εν μέρει διέξοδο προς το σιλό. Δυστυχώς εκεί ξέχασα να του αναφέρω πως αμα ανοίξεις την πόρτα του θαλάμου κάυσης δε βγάζει ίχνος καπνού από την πόρτα, άρα δεν είναι θέμα πίεσης των καυσαερίων μέσα στο θάλαμο.

Επίσης του επισήμανα εγώ πως δεν έχει φλατζόκολλα στο χείλος του κοχλία με την εστία και μου είπε να μπει φλατζόκολλα εκεί. Βέβαια, ο τεχνικός μου είπε πως ο κοχλίας είναι ο μοναδικός σωλήνας και δεν πρόκειται για σωλήνα μέσα σε σωλήνα. Και όπως είπε ο ίδιος, ο καπνός γυρνά μέσα από τον ίδιο τον κοχλία, δεν έχει από αλλού διέξοδο.

Θα κάνω αυτά που μου είπαν αλλά πρέπει να πω πως δε μου αρέσει να γίνεται η φραγή πίσω από ένα λάστιχο. Η φραγή πρέπει να γίνεται μπροστά κοντά στη φωτιά για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου πως δε θα επιστρέψει η φλόγα. Επισης δεν είμαι σίγουρος πως βοηθάει η φλατζόκολλα στο χείλος από τη στιγμή που δεν έχει πιο πίσω άμεση επαφή με το σιλό. 'Ισως απλά με τη φλατζόκολλα να μην επιτρέπεται η επιστροφή φλόγας τοπικά. Τι να πω, είδωμεν. Θα επανέλθω με καλά νέα ελπίζω.

Κατά τα άλλα, οι φίλοι που είχαν πρόβλημα με καπνό αλλά το έλυσαν να μας πουν αν ξαναπροέκυψε κάτι σε αυτό το θέμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79038 από mavil34
Απαντήθηκε από mavil34 στο θέμα Primus 45
Το τηλ, μου είναι 6945798686. Πάρε με να σου πω για την φλατζοκολλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.271 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ