Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92507 από Pegasus
Απαντήθηκε από Pegasus στο θέμα Primus 45
Ευχαριστώ φίλε Καλογιάννη,

Για την ιδέα - πατέντα με το χρονοδιακόπτη ως λύση εναλλακτική της αυτόματης έναυσης που κάνει ο λέβητας, θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάποιος έχει να πει κάτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92511 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

zio1980 έγραψε: τελικά και σε εμένα το πρόβλημα ήταν η θερμική ασφάλεια....την άλλαξα και όλα εντάξει..πλέον με τη φλατζόκολλα που έβαλα δεν υπάρχει καπνός καθόλου στο σιλό...μίλησα με τον μηχανικό της μαβίλ και είπε οτι θα έρθει να το δει και αυτός...
τις κρυφές ρυθμίσεις τις έχει αλλάξει κανένας???γιατί και ένα θείος μου έχει βάλει το 34 και το μόνο πρόβλημα είνβαι οτι συνήθως δεν κάνει αυτόματη έναυση...σκέφτομαι να το βάλω να ρίχνει 13 δευτερόλεπτα αντι για 10..


Αλλελούια. Και μιας και βλέπω πως αυτές οι θερμικές ασφάλειες δεν είναι πολύ σόι, ας πούμε εδώ τι πράμα είναι και πόσο κάνει. Είναι σα τις ασφάλειες του ρεύματος αλλά... θερμική; Ποιός ο ακριβής της τύπος; Στο σκρούτζ βρήκα αυτά:

www.skroutz.gr/c/146/mikrohlektronika.ht...BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92625 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Καλημέρα. Θα ήθελα και μία ακόμη μικρή βοήθεια. Αν μπορεί κάποιος να μου πει από που μπορώ να προμηθευτώ στη Θεσσαλονίκη κανα δυο τσουβαλάκια πυρήνα για κάποιες δοκιμές. Ιδανικά ανατολική Θεσσαλονίκη ή Θέρμη.

Και όσο αφορά στη θερμική ασφάλεια, εκτός του πόσο κάνει και τον τύπο της αν μπορούν οι φίλοι να μου υποδείξουν σε ποιο σημείο το πίνακα βρίσκεται και αν μπορώ να την αλλάξω μόνος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92777 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

LEONAS έγραψε: Η μετρηση που σου εκανε ειναι λαθος και γενικα οποιος μετραει τετοιους
λεβητες δεν ειναι σωστη η μετρηση.


δεν ξέρω αν συμφωνώ η και αν διαφωνώ μαζι σου, το θέμα είναι ότι απο την στιγμη που λες κάτι και για να το τεκμηρίωσης θα πρέπει και να το εξηγείς.

Αλιως κατ'με ειναι άπλα λογία του αέρα.

Απο εκεί και περα συμφωνω οτι αφενός στους λέβητες στερεών καύσιμων δεν μπορει να είναι ακριβείς οι μετρήσεις (ειδικα για το NOX) άλλα αφετέρου υπάρχει και νομοθεσία. Αν την εχεις διαβάσει θα καταλάβεις.

Οσο για το αν οι μετρήσεις μου είναι σωστές η λαθος, μπορώ να στο αποδείξω και σε εσενα και σε οποίον άλλον θέλει άλλα οχι δημοσιά εδώ (υπάρχει λόγος) αλλά μεσώ πχ ενα εμαιλ.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92799 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Primus 45

electron έγραψε:

LEONAS έγραψε: Η μετρηση που σου εκανε ειναι λαθος και γενικα οποιος μετραει τετοιους
λεβητες δεν ειναι σωστη η μετρηση.


δεν ξέρω αν συμφωνώ η και αν διαφωνώ μαζι σου, το θέμα είναι ότι απο την στιγμη που λες κάτι και για να το τεκμηρίωσης θα πρέπει και να το εξηγείς.

Αλιως κατ'με ειναι άπλα λογία του αέρα.

Απο εκεί και περα συμφωνω οτι αφενός στους λέβητες στερεών καύσιμων δεν μπορει να είναι ακριβείς οι μετρήσεις (ειδικα για το NOX) άλλα αφετέρου υπάρχει και νομοθεσία. Αν την εχεις διαβάσει θα καταλάβεις.

Οσο για το αν οι μετρήσεις μου είναι σωστές η λαθος, μπορώ να στο αποδείξω και σε εσενα και σε οποίον άλλον θέλει άλλα οχι δημοσιά εδώ (υπάρχει λόγος) αλλά μεσώ πχ ενα εμαιλ.




Kαι εγω εχω εκφραση την αποψη οτι η μετρησης που εχετε κανει ειναι τελειως λαθος.Σε εθεσα καποια
ερωτηματα απαντηση δεν πηρα.Σου ξαναλεω λοιπον για να κανουμε μετρηση θα πρεπει ο λεβητας να ειναι
σε πληρη ισχυ.Και τα ppm το οριο ειναι τα 150.
Με ενα και κατι καταναλωση πελλετ που λες οτι εχει την ωρα δεν αποδειδη ουτε 10kw.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92804 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
κοιτά φίλε μου, ειδικός δεν είμαι. άπλα βασίζομαι στην λογική της εξήγησης.. από την στιγμη που δεν μου εξηγεί κάποιος κάτι που λέει, αδυνατώ να πιστέψω τι είναι αληθές και τι μη αληθές.

λες οτι: "Σου ξαναλεω λοιπον για να κανουμε μετρηση θα πρεπει ο λεβητας να ειναι
σε πληρη ισχυ.Και τα ppm το οριο ειναι τα 150."


Αν λοιπον διαβάσεις την νομοθεσία, (μπορεις να βρεις το Link σε προηγούμενη αναρτηση μου) και την διαβάσεις θα δεις οτι δεν αναφερει περι πληρης ισχύ (αν κανω λαθος διόρθωσε με, δεν βρήκα να λέει κάτι τετοιο) και επίσης εχει έναν πινάκα με τα νομοθετημένα (επιτρεπτά) ορια ppm.

Απο εκει και περα έμενα με ενδιαφέρει να λειτουργεί ο λέβητας μου εντός της ισχύουσας νομοθεσίας, ώστε να να μην ρυπαίνω την ατμοσφαίρα.Οπως ειπα και ποιο πριν πέτυχα άφθονη ζεστη με λιγότερο χρηματικό κόστος (σε σχεση με το πετρέλαιο) και αυτο μου αρκει.

κλείνοντας θα σου πω οτι εφοσον υπάρχουν αδειούχοι τεχνικοί και αρμόδιες υπηρεσίες, αυτοί κάνουν τις μετρήσεις συνεπώς αυτοι ειναι υπεύθυνοι για τα αποτέλεσμα τα τους, και οχι εγω καθότι αφενός δεν εχω σχέση με αυτά, πέρα οτι είμαι ο τελικός χρήστης του λέβητα.

Δεν εχω κανένα πρόβλημα να ανακαλέσω τον τεχνικό που μου έκανε τις μετρήσεις. οφείλετε όμως πρώτα εσυ και οποιοσδήποτε τις αμφισβητεί να γράψετε παρακάτω πως θα πρέπει να γίνουν. (εφόσον είστε τεχνικοί και γνωρίζετε περί του θέματος).

Αλιως και σε αντίθετη περίπτωση ας το κλείσουμε εδω το θεμα, δεν εχει σημασία το κουράζουμε άδικα. και κουράζουμε και τους υπολοίπους συμμετέχοντες στην κουβέντα χωρίς λόγο


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by electron.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bavel

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.209 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ