Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92947 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Primus 45

electron έγραψε:

Καλογιάννης έγραψε: Electron σε ευχαριστώ. Πάντως 248 θερμοκρασία καυσαερίων είναι πολύ υψηλή νομίζω. Όπως επίσης και η μέτρηση του CO σου (1673 ppm) είναι πολύ υψηλή αλλά και της περίσσειας του οξυγόνου. Άλλωστε ναφέρεις και τις τιμές κάτω από τις οποίες πρέπει να είσαι (δε ξέρω αν αυτές είναι για καυστήρα πέλλετ βέβαια). Σημαντικό ρόλο φυσικά παίζει και το είδος του πέλλετ. Κάνατε άλλες μετρήσεις ή μήπως σου έδωσε κάποια συμβουλ/εξήγηση ο τεχνικός που ήρθε;


Τα καυσαέρια τα έδειχνε ο αισθητηρας του primus στα 220. Δηλαδή είχε 28 βαθμούς διάφορα με το αισθητήριο του αναλυτη. Τωρα σε οτι αφορα τη μετριση που ειχε 1673 ppm (αυτό έπαιζε αλώστε μεταξύ 1400~1700ppm) τα επιτρεπτά ορια βαση νομοθεσίας ειναι (αν δεν κανω λάθος) 2400ppm >28(kW). Επίσης παίζει και ρολο το καύσιμο αν είχα βαλει πχ πελλετ schweighofer πιθανόν να είχα καλύτερες τιμές. Εσυ εχεις μετρήσει τον δικο σου?. (βάση νομοθεσίας πρέπει να υπάρχει φίλο συντήρησης που να αναφέρει τις τιμές)

Οσο για τα kw και ποσο πελλετ έκαψε αδυνατώ να σας απαντήσω καθώς το σιλο ηταν γεματο και δεν το υπολόγισα, και δεν ξερω να το υπολογίσω τα kw που εδωσε (για τον φιλο που ρωτάει παραπάνω)

γενικά στην 1ωρα 1και κατι δεν έκαψε πολύ.

Συμβουλές δεν μου έδωσε ο τεχνικός απλά μου ειπε οτι ο λέβητας λειτουργεί οπως θα έπρεπε.




Εδω λες οτι εκαψε 1 και κατι.
Το αν στο μετρησε καποιος καυστηρατζης αυτο δεν λεει οτι ηξερε να
σου κανει σωστη μετρηση γιατι αν ηξερε δεν θα στο μετρουσε καν.
Για να κανεις μια σωστη μετρηση δεν μπορεις με εναν αναλυτη μονο θα
πρεπει να στην δωσει την μετρηση καποιος φορεας - ινστιτουτο.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92949 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Primus 45
για να καταλαβω ....στους λεβητες ξυλου ...βιομαζας κλπ.... οι καυστηρατζηδες δεν δινουν χαρτακια απ αυτα που λεει ο νομος ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92951 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Primus 45
Οι περισοτεροι καυστηρατζηδες δεν μετραν τετοιους λεβητες αλλα και να
μετρησεις σιγουρα ειναι λαθος το αποτελεσμα γιατι παιζουν πολυ παραγοντες
ρολο και δεν εχεις σταθερη καυση.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92954 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Primus 45
αυτο δεν το καταλαβαινω ,,,ασχετα αν οι περισσοτεροι μπορει ναναι ασχετοι και δεν μετρανε 9και πολλα αλλα δεν κανουν )
αυτοι που νομοθετησαν μια τετοια υποχρεωση ....δεν μπορει ναναι ασχετοι ...πολυ περισσοτερο που αντιγραφουν απαιτησεις ευρωπαικες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": electron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92972 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε: Καλημέρα. Θα ήθελα και μία ακόμη μικρή βοήθεια. Αν μπορεί κάποιος να μου πει από που μπορώ να προμηθευτώ στη Θεσσαλονίκη κανα δυο τσουβαλάκια πυρήνα για κάποιες δοκιμές. Ιδανικά ανατολική Θεσσαλονίκη ή Θέρμη.

Και όσο αφορά στη θερμική ασφάλεια, εκτός του πόσο κάνει και τον τύπο της αν μπορούν οι φίλοι να μου υποδείξουν σε ποιο σημείο το πίνακα βρίσκεται και αν μπορώ να την αλλάξω μόνος.


Η θερμικη ασφαλεια ειναι το μαυρο που προεξεχει στη δεξια πλευρα του πινακα.Οταν ανοιξεις τον πινακα ειναι ακριβως απο πισω.Καμμια σχεση με τις αλλαες δυο ασφαλειες που εχει ο πινακας.Πανω στη θερμικη αν θυμαμαι καλα κουμπωνου 4 καλωδια και το αισθητηριο θερμοκρασιας.Κοστιζει περιπου 10-15 ευρω.

Θελω να δουλεψω το λεβητα με ξυλα και εχω καποιες αποριες.
-Η σχαρα και τα ξυλα ολο αυτο το βαρος στηριζονται πανω στην εστια καυσης?Δεν ειδα πουθενα κατι αλλο που να μπορεινα "καθισει" η σχαρα.
-Το σιλο πρεπει να αδειασαει?Το πελλετ μεχρι τον κοχλια το αφαιρεσατε?Το κυριωτερο πως καλυψατε την την τρυπα που ανεβαινει το πελλετ στην εστια καυσης?
Απο την Μαβιλ μου ειπαν να το αφησω ακαλυπτο απλα να προσεξω να καθαρισω καλα τον κοχλια οταν το ξαναγυρισω στο πελλετ γιατι μπορει να μπλοκαρει ο κοχλιας απο τη σαβουρα που θα πεσει εκει μεσα.Τους ευχαριστησα για την πολυτιμη συμβουλη τους και τους ειπα οτι θε επρεπε να δινουν κατι καποια ταπα κατι τελος παντων που να καλυπτει το σημειο αυτο ωστε να μην πεφτει ολη η σαβουρα μεσα στον κοχλια.Με τον κοχλια να μην δουλευει για μερες η βδομαδες δεν υπαρχει κινδυνος να γυρισει η φλιγα στο σιλο?Παντως αυτη η λυση των Μαβιλιανων μου φαινεται πολυ τσαπατσουλια.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΠΑΠΑΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καλογιάννης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92994 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

LEONAS έγραψε:
Εδω λες οτι εκαψε 1 και κατι.
Το αν στο μετρησε καποιος καυστηρατζης αυτο δεν λεει οτι ηξερε να
σου κανει σωστη μετρηση γιατι αν ηξερε δεν θα στο μετρουσε καν.
Για να κανεις μια σωστη μετρηση δεν μπορεις με εναν αναλυτη μονο θα
πρεπει να στην δωσει την μετρηση καποιος φορεας - ινστιτουτο.


είπα ότι δεν έκαψε πολύ. διάβασε παραπάνω τα ποστ.

εδώ ερχεσε στα λογία μου..

επίσης η νομοθεσία λεει οτι πρέπει να κανει τις μετρήσεις αδειούχος καυστηρατζης. Το αν είναι λάθος ή το αν δεν μπορούν να γίνουν σωστά όπως λες, αυτό είναι άλλο θέμα.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.277 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ