Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93004 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

ΠΑΠΑΣ έγραψε: Η θερμικη ασφαλεια ειναι το μαυρο που προεξεχει στη δεξια πλευρα του πινακα.Οταν ανοιξεις τον πινακα ειναι ακριβως απο πισω.Καμμια σχεση με τις αλλαες δυο ασφαλειες που εχει ο πινακας.Πανω στη θερμικη αν θυμαμαι καλα κουμπωνου 4 καλωδια και το αισθητηριο θερμοκρασιας.Κοστιζει περιπου 10-15 ευρω.

Θελω να δουλεψω το λεβητα με ξυλα και εχω καποιες αποριες.
-Η σχαρα και τα ξυλα ολο αυτο το βαρος στηριζονται πανω στην εστια καυσης?Δεν ειδα πουθενα κατι αλλο που να μπορεινα "καθισει" η σχαρα.
-Το σιλο πρεπει να αδειασαει?Το πελλετ μεχρι τον κοχλια το αφαιρεσατε?Το κυριωτερο πως καλυψατε την την τρυπα που ανεβαινει το πελλετ στην εστια καυσης?
Απο την Μαβιλ μου ειπαν να το αφησω ακαλυπτο απλα να προσεξω να καθαρισω καλα τον κοχλια οταν το ξαναγυρισω στο πελλετ γιατι μπορει να μπλοκαρει ο κοχλιας απο τη σαβουρα που θα πεσει εκει μεσα.Τους ευχαριστησα για την πολυτιμη συμβουλη τους και τους ειπα οτι θε επρεπε να δινουν κατι καποια ταπα κατι τελος παντων που να καλυπτει το σημειο αυτο ωστε να μην πεφτει ολη η σαβουρα μεσα στον κοχλια.Με τον κοχλια να μην δουλευει για μερες η βδομαδες δεν υπαρχει κινδυνος να γυρισει η φλιγα στο σιλο?Παντως αυτη η λυση των Μαβιλιανων μου φαινεται πολυ τσαπατσουλια.


Σε ευχαριστώ φίλε Παπα. Και μιας και ανέφερες την καύση ξύλων, ίδιες απορίες έχω και εγώ. Φαντάζομαι μπορούμε να βάλουμε κάποιο κεραμικό για να καλύψουμε το κενό. Η δικιά μου σχάρα παντως σε διαστάσεις που τη μέτρησα είναι περίπου 40 χ 50 εκατοστά. Δε μου γεμίζει πολύ το μάτι, πόσα ξέλα να μπαίνουν εκεί ρε παιδιά; Και σε εσας τέτοιες διαστάσεις έχει ή έγινε κανα λάθος και μου φέραν μικρότερη;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93012 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
μόλις μέτρησα και την δικιά μου και είναι 50x34,50cm..

Αν έχετε σκοπό να το δουλέψετε σαν ξυλολεβητα πρέπει όπως και δηποτε να έχετε το 3πλο ασφαλιστικό. ΕΙΝΑΙ πολύ βασικό γιατί το ξύλο δεν έχει ελεγχόμενη καύση και υπάρχει ο κίνδυνος υπερθέρμανσης!

Οσο για το σιλο και τον κοχλια δεν νωμιζω οτι πρεπει να αδειασουν.. απλα οταν θελετε να το ξαναξεκινησετε με πελλετ πατάτε το feed σε κατάσταση OFF και ανεβάζει πελλετ απο κάτω και πετάτε την "σαβούρα" που θα έχει μείνει απο τα ξύλα

Προσοχή μην ξεχάσετε πριν απο ολα να το βάλετε στον πινάκα στο μενου του ξυλολεβητα ωστε να ακυρώσει τον κοχλία.

περιμενουμε εντυπωσεις από την καύση ξύλου :)


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93045 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Ναι και εγώ θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις/εμπειρίες από καύση ξύλου αλλά και ρυθμίσεις. Θα σε συμβούλευα για αρχή να μη βάλεις πολλά ξύλα και να πας συντηρητικά. Επίσης πιο κατάλληλα νομίζω είναι τα βραδύκαυστα ξύλα όπως ελιά τουλάχιστον μέχρι να αποκτήσεις εμπειρία.

Ανυπομονώ να ακούσω σχόλια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93050 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Ναι και εγώ θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις/εμπειρίες από καύση ξύλου αλλά και ρυθμίσεις. Θα σε συμβούλευα για αρχή να μη βάλεις πολλά ξύλα και να πας συντηρητικά. Επίσης πιο κατάλληλα νομίζω είναι τα βραδύκαυστα ξύλα όπως ελιά τουλάχιστον μέχρι να αποκτήσεις εμπειρία.

Ανυπομονώ να ακούσω σχόλια.

Επίσης βοηθήστε με λίγο με την τρίοδη. Ποιά είναι η αρχή λειτουργίας της και ο ποιος ο σκοπός της; Αν κατάλαβα σωστά είναι για να κλείνει κύκλωμα ο λέβητας με τον εαυτό του, αλλά για προστασία από υπεθέρμανση;

Στο δικό μου σύστημα πάντως, αν και ο κυκλοφορητής είναι ορισμένος να ανοίγει πχ στους 50, τα σώματ αρχίζουν και ζεσταίνονται στο πάνω μέρος τους από πιο πριν, ενώ κάτω παραμένουν κρύα σαν αν μην έχεις επιστροφές. Όταν τα νερά φτάσουν 50, παίρνει μπρος ο κυκλοφορητής, ανοίγει και το αντίστοιχο λαμπάκι στον πινακα του λέβητα, και από εκεί και πέρα τα σώματα ζεσταίνονται κανονικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93153 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45
Καλημερα σε ολους
Κλεινουμε τον πινακα και τον βαζουμε στην καυση ξυλου
Ο πινακας θα κοψει τον κοχλια και την αντισταση.
Δεν αδιαζουμε ουτε σιλο ουτε τιποτα τετοιο δεν θελω να ακουω π@@@@@@@ιες
Βαζουμε το τελαρο και την σχαρα,βεβαια πριν καθαριζουμε
λιγο την σταχτη απο τις τρυπες μονο,η καυτρα που εχει ειναι καλο να μεινει
για να παρουνε φωτια τα ξυλα τα μικρα που θα βαλουμε απο κατω
απο τα κουτσουρα που θα βαλουμε απο πανω.
Λιγα μικρα ξυλα και οχι παρα πολλα κουτσουρα μην τον γεμιζεται παρα πολυ.
Ανοιγουμε τον πινακα και βαζουμε τον αερα στο 40%.
Αυτο θα διαβασει τα καυσαερια και αναλογος θα δουλευει ο αερας-βεντιλατερ,
δηλ.οταν διαβασει 150-160 βαθμους καυσαερια θα αρχισει να δεινει το
βεντιλατερ μεχρι τους 270-280,μολις φτασει εκει θα αρχισει να κοβει
το βεντιλατερ και αντε ματα παλι απο την αρχη.
Προσοχη δεν βαζουμε πολλα προσαναματα γιατι βγαζουνε πολυ φλογα και οταν το αισθητηριο
διαβασει 300 βαθμους και πανω κοβει ο λεβητας.
Ουτε και ξυλα παρα πολλα το γεμιζουμε.
Οτι εχετε απο ξυλο μεσα!!!!!!!!!!!


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καλογιάννης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93155 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45
Οι εντυπώσεις/εμπειρίες από καύση ξύλου ειναι πολυ
καλες.Εαν υπηρχε τροπος να δουλευει σαν το πελλετ η το πυρηνοξυλο
θα τον δουλευα με ξυλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Κίνδυνος υπερθέρμανσης σε μια εβδομαδα που τον δουλεψα δεν παρατηρησα


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.462 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ