Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95256 από zafi4
Απαντήθηκε από zafi4 στο θέμα Primus 45
απο χαλκιδικη ειμαι. κοιτα αυτος (ποθ το περασε καυστηρατζης αλλα δεν ξερω αν τα μελετησε τοσο καλα)το εβαλε 2 να δινει 27 να κεθετε και 60 αερα, τα καυσαερια ειναι περιπου 170-180. αν κατεωασω το αερα 40 και τροφοδοσια 35 δουλευει (καυσαερια) 140. καα ειναι η αργη να ανεβασει βαθμους το νερο? ποτε χαμηλωνεις τον αερα και ποτε αυξανεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95284 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

zafi4 έγραψε: απο χαλκιδικη ειμαι. κοιτα αυτος (ποθ το περασε καυστηρατζης αλλα δεν ξερω αν τα μελετησε τοσο καλα)το εβαλε 2 να δινει 27 να κεθετε και 60 αερα, τα καυσαερια ειναι περιπου 170-180. αν κατεωασω το αερα 40 και τροφοδοσια 35 δουλευει (καυσαερια) 140. καα ειναι η αργη να ανεβασει βαθμους το νερο? ποτε χαμηλωνεις τον αερα και ποτε αυξανεις?

Καλημερα
Ποσα μετρα εχεις καμιναδα?
Τι πελλετ καις?
Εχεις βαλει δοχειο αδρανειας? οχι δοχειο διαστολης
Εχεις τριοδη η τετραοδη βανα?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95289 από zafi4
Απαντήθηκε από zafi4 στο θέμα Primus 45
καμιναδα εχω περιπου 7 μετρα το πελλετ το αγοραζω απο εδω κοντα δεν ξερω τι ακριβως ειναι (βουλγαρικο) δοχειο αδρανειας δεν εχω. τορα για την βανα που ρωτας δεν χερω γιατι την εγκατασταση την εκανε αυτος(θερμοδραυλικος)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95294 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

zafi4 έγραψε: καμιναδα εχω περιπου 7 μετρα το πελλετ το αγοραζω απο εδω κοντα δεν ξερω τι ακριβως ειναι (βουλγαρικο) δοχειο αδρανειας δεν εχω. τορα για την βανα που ρωτας δεν χερω γιατι την εγκατασταση την εκανε αυτος(θερμοδραυλικος)

Το κυκλοφορητη στους ποσους τον εχεις να ανοιγει 50-55-60 βαθμους


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95349 από zafi4
Απαντήθηκε από zafi4 στο θέμα Primus 45
τον κυκλοφορητη τον εχει να ανοιγει 47 και να κλεινει 68... αυτος μοθ το ειχε βαλει 60 αερα και 27 τροφοδοσια...εγω τορα το εβαλα 50 αερα και την τροφοδοσια την αφησα εκει που ηταν....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95361 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Φιλε μου τις ρυθμίσεις θα πρέπει να τις βρεις μόνος σου γιατί από λέβητα σε λέβητα και εγκατάσταση σε εγκατάσταση αλλάζουν.
Εγω πχ εχω 2’’ 45 45%

Απλά να έχεις κανόνα

1) Ανοίγοντας από κάτω στο ταψι να μην εχεις κομμάτια άκαυτου πέλλετ. = μικρός χρόνος αναμονής

2) να έχεις καυσαέρια μεταξύ 170~200 οχι λιγότερα αλλιώς αργεί να ανεβάσει τα νερά

3) Αέρας μεταξύ 40~50 είναι καλός. Να ανεβάζεις και να κατεβάζεις ανά 5% και όχι λιγότερο ή περισσότερο (το λέει και το manual)

4) να βάλεις μαγνήτη στο κλαπέτο (δες προηγούμενα ποστ)

5) να καθαρίζεις κάθε 7-10 μέρες τον λέβητα σου σχολαστικά (όταν είναι καθαρός έχει καλύτερη απόδοση και κερδίζεις και σε καύσιμο).

κατά την γνώμη μου 47 για τον κυκλοφορητή είναι ψηλά, εγω θα έλεγα 40 άνοιγμα και κλείσιμο 60 ~ 65

να αποφεύγεις η σύνδεση της εξόδου της καμινάδας του λέβητα να είναι με σπιράλ, προτείνετε σωλήνα λεία (Inox)

Ζεστά νερά σου έχει βάλει?, έχεις boiler?

Καλορίζικος και καλά καψίματα :)


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.373 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ