Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118483 από ILIASPOT
Απαντήθηκε από ILIASPOT στο θέμα Primus 45

ILIASPOT έγραψε: Καλησπέρα.Θα ήθελα την βοήθεια σας,ειμαι έτοιμος να αγοράσω εναν primus 34 o οποίος είναι εκθεσιακός(2400 ευρο).Πως μπορώ να ξέρω εάν είναι το καινούριο μοντέλο?Εάν είναι το παλιό αξίζει η αγορά του ή να τον ακυρώσω?Ευχαριστώ


Βρήκα και τον επίσης ελληνικό Thermostahl Bioplex HL-B 40 με πιστοποίηση CE και EN 303-5.Τι λέτε?Καμιά βοήθεια για την επιλογή?Τον μαβίλ στα 2400 και τον thermostahl στα 3000.Όποιος μπορεί ας βοηθήσει στην επιλογή.Ευχαριστω
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118487 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Λοιπόν, σήμερα το πήρα απόφαση και μονωσα σε μερικά σημεία τον καυστήρα. Συγκεκριμένα τον μόνωσα στη μπροστινή πόρτα, στον καπναγωγό από πίσω και στο πρώτο κομμάτι της καμινάδας αμέσως μετά τον καπναγωγό για περίπου 60 πόντους. Για τη μόνωση χρησιμοποίησα ορυκτοβάμβακα πάχους 50 χιλιοστών. Στις επιφάνειες της πόρτας και του καπναγωγού έβαλα την περίφημη φλατζόκολλα υψηλής θερμοκρασίας, κόλλησα με αυτήν τα κομμάτια πετροβάμβακα και τα στερέωσα με σπάγγους. Θα τα αφήσω έτσι μερικές ώρες και κάποιοι σπάγγοι θα αφαιρεθούν, ενώ μερικοί θα αφεθούν. Στην καμινάδα έβαλα μόνο σπάγγους και θα δω τι θα γίνει. Αν η μόνωση παραμείνει σταθερή και κάνει δουλειά θα την καλύψω εξωτερικά με ειδικό αλουμινόχαρτο που χρησιμοποιούν σε αυτές τις περιπτώσεις για να φαίνεται πιο ωραίο αλλά και να καθαρίζεται εύκολα από σκόνες.

Με τη μόνωση ελπίζω να κερδίσω δύο πράγματα. Πρώτον μικρότερες θερμικές απώλειες που σημαίνει υψηλότερες θερμοκρασίες εσωτερικά και επομένως άυξηση της απόδοσης αλλά και καυτερη καύση ειδικά στην περίπτωση του ξύλου που απαιτεί υψηλές θερμοκρασίες.

Δεύτερον, λιγότερες υγροποιήσεις τόσο μέσα στον καυστήρα όσο και στην καμινάδα. Χθες με ρυθμίσεις τάισμα 1 δευτερόλεπτο, αναμονή 28 δευτερόλεπτα και 40% αέρα με στραγγαλισμένη την είσοδο του αέρα τα καυσαέριά μου ήταν στους 120. Θα το αφήσω μερικές ώρες να στερεοποιηθεί η φλατζόκολλα και το βράδυ θα το τεστάρω και θα σας πψ τις παρατηρήσεις μου.

Μερικές φωτο.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Καλογιάννης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118490 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

ILIASPOT έγραψε:

ILIASPOT έγραψε: Καλησπέρα.Θα ήθελα την βοήθεια σας,ειμαι έτοιμος να αγοράσω εναν primus 34 o οποίος είναι εκθεσιακός(2400 ευρο).Πως μπορώ να ξέρω εάν είναι το καινούριο μοντέλο?Εάν είναι το παλιό αξίζει η αγορά του ή να τον ακυρώσω?Ευχαριστώ


Βρήκα και τον επίσης ελληνικό Thermostahl Bioplex HL-B 40 με πιστοποίηση CE και EN 303-5.Τι λέτε?Καμιά βοήθεια για την επιλογή?Τον μαβίλ στα 2400 και τον thermostahl στα 3000.Όποιος μπορεί ας βοηθήσει στην επιλογή.Ευχαριστω


Δεν τον ξέρω τον Thermostahl αλλά εφόσον είναι αυτός ξκινα από 2347 και όχι 3000:

www.skroutz.gr/c/1406/levites.html?keyphrase=bioplex+hl+40
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Καλογιάννης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118500 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Primus 45

ILIASPOT έγραψε:

ILIASPOT έγραψε: Καλησπέρα.Θα ήθελα την βοήθεια σας,ειμαι έτοιμος να αγοράσω εναν primus 34 o οποίος είναι εκθεσιακός(2400 ευρο).Πως μπορώ να ξέρω εάν είναι το καινούριο μοντέλο?Εάν είναι το παλιό αξίζει η αγορά του ή να τον ακυρώσω?Ευχαριστώ


Βρήκα και τον επίσης ελληνικό Thermostahl Bioplex HL-B 40 με πιστοποίηση CE και EN 303-5.Τι λέτε?Καμιά βοήθεια για την επιλογή?Τον μαβίλ στα 2400 και τον thermostahl στα 3000.Όποιος μπορεί ας βοηθήσει στην επιλογή.Ευχαριστω


Για μένα mavil ασυζητητί !!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118505 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Primus 45

ILIASPOT έγραψε: Βρήκα και τον επίσης ελληνικό Thermostahl Bioplex HL-B 40 με πιστοποίηση CE και EN 303-5.Τι λέτε?Καμιά βοήθεια για την επιλογή?Τον μαβίλ στα 2400 και τον thermostahl στα 3000.Όποιος μπορεί ας βοηθήσει στην επιλογή.Ευχαριστω


Έχω τον Thermostahl Bioplex HL 40 με τον ηλεκτρονικό πίνακα ecomax750 και διπλό κοχλια. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος , ο πίνακας εχει πολλές δυνατότητες μέχρι αντιστάθμιση και διαχείρηση ΖΝΧ. Καλά μονωμενος (μπορείς να ακούμπησεις άνετα τις πόρτες ενώ καίει σε πλήρη ισχύ και στοίβαρη κατασκευή και του λεβητα και του σιλο.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by fritakos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ILIASPOT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118512 από ILIASPOT
Απαντήθηκε από ILIASPOT στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε:

ILIASPOT έγραψε:

ILIASPOT έγραψε: Καλησπέρα.Θα ήθελα την βοήθεια σας,ειμαι έτοιμος να αγοράσω εναν primus 34 o οποίος είναι εκθεσιακός(2400 ευρο).Πως μπορώ να ξέρω εάν είναι το καινούριο μοντέλο?Εάν είναι το παλιό αξίζει η αγορά του ή να τον ακυρώσω?Ευχαριστώ


Βρήκα και τον επίσης ελληνικό Thermostahl Bioplex HL-B 40 με πιστοποίηση CE και EN 303-5.Τι λέτε?Καμιά βοήθεια για την επιλογή?Τον μαβίλ στα 2400 και τον thermostahl στα 3000.Όποιος μπορεί ας βοηθήσει στην επιλογή.Ευχαριστω


Δεν τον ξέρω τον Thermostahl αλλά εφόσον είναι αυτός ξκινα από 2347 και όχι 3000



Εγώ όμως πρέπει να τον πάρω απο κατάστημα στην Κοζάνη και όχι ιντερνετ λόγω εξοικονομώ κατ οίκον(τιμολόγια,τρόπος εξόφλησης)
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ILIASPOT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.798 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ