Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118514 από ILIASPOT
Απαντήθηκε από ILIASPOT στο θέμα Primus 45

fritakos έγραψε:

ILIASPOT έγραψε: Βρήκα και τον επίσης ελληνικό Thermostahl Bioplex HL-B 40 με πιστοποίηση CE και EN 303-5.Τι λέτε?Καμιά βοήθεια για την επιλογή?Τον μαβίλ στα 2400 και τον thermostahl στα 3000.Όποιος μπορεί ας βοηθήσει στην επιλογή.Ευχαριστω


Έχω τον Thermostahl Bioplex HL 40 με τον ηλεκτρονικό πίνακα ecomax750 και διπλό κοχλια. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος , ο πίνακας εχει πολλές δυνατότητες μέχρι αντιστάθμιση και διαχείρηση ΖΝΧ. Καλά μονωμενος (μπορείς να ακούμπησεις άνετα τις πόρτες ενώ καίει σε πλήρη ισχύ και στοίβαρη κατασκευή και του λεβητα και του σιλο.


Αυτόν ακριβώς είδα.Εαν μπορεις στείλε μου pm για να μιλήσουμε για τον λέβητα.Πόσο σου κόστισε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118519 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Primus 45

ILIASPOT έγραψε:

fritakos έγραψε:

ILIASPOT έγραψε: Βρήκα και τον επίσης ελληνικό Thermostahl Bioplex HL-B 40 με πιστοποίηση CE και EN 303-5.Τι λέτε?Καμιά βοήθεια για την επιλογή?Τον μαβίλ στα 2400 και τον thermostahl στα 3000.Όποιος μπορεί ας βοηθήσει στην επιλογή.Ευχαριστω


Έχω τον Thermostahl Bioplex HL 40 με τον ηλεκτρονικό πίνακα ecomax750 και διπλό κοχλια. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος , ο πίνακας εχει πολλές δυνατότητες μέχρι αντιστάθμιση και διαχείρηση ΖΝΧ. Καλά μονωμενος (μπορείς να ακούμπησεις άνετα τις πόρτες ενώ καίει σε πλήρη ισχύ και στοίβαρη κατασκευή και του λεβητα και του σιλο.


Αυτόν ακριβώς είδα.Εαν μπορεις στείλε μου pm για να μιλήσουμε για τον λέβητα.Πόσο σου κόστισε?


Ο λέβητας με το διπλό κοχλια και τον ecomax 750 κόστισε περίπου 3800, οπότε 3000 είναι πολύ καλή τιμή !!!
Δες εδώ μια μικρή παρουσίαση που είχα γράψει
nnn.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
Το email μου είναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. όπου μπορώ να βοηθήσω
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ILIASPOT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118530 από koskoz
Απαντήθηκε από koskoz στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα στο forum. Σχετικά με αυτά που γράφεις φίλε Καλογιάννη για την εμπειρία σου με τα ξύλα. Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με την πίσσα. Σήμερα, αφού καθάρισα το λέβητα τον ξαναγύρισα σε καύση ξύλου. Αφησα όμως τον αέρα στο 45% μήπως και είναι καλύτερα σχετικά με την πίσσα (τον δούλευα παλιά στο 30% με ξύλα). Επίσης, έβαλα το U1 στους 70 Κελσίου (τον είχα στους 60 πριν, από το φόβο υπερθερμανσης), έτσι ώστε, όταν κλείνει ο φυσητήρας, η θερμοκρασία να είναι ψηλά σχετικά (σκέφτομαι να το ανεβάσω ακόμη ψηλότερα, έτσι θα μειωθεί ο αριθμός των παύσεων και εκκινήσεων του φυσητήρα νομίζω). Βέβαια σε μένα φταίει και το γεγονός μεγάλων κλίσεων και στενής καπνοδόχου, που για λόγους οικονομικούς δε βλέπω να κάνω τίποτε σ΄ αυτό το θέμα. Μόνωσα κι εγώ τον καπνοσυλλέκτη κι ένα τμήμα της καμινάδας έως το σημείο που μπορούσα με πετροβάβακα. Αλήθεια πετροβάμβακας και ορυκτοβάμβακας είναι το ίδιο; Αυτό που έχει σα μόνωση η Mavil στα πορτάκια που ξεβιδώνουμε για να βάλουμε την ηλεκτρική σκούπα στον καπνοσυλλέκτη τί είναι;
Τέλος πάντων, έχω παρόμοιους προβληματισμούς για την καύση με τα ξύλα. Σκέφτομαι μήπως θα μπορούσα να προσθέσω ένα mini φυσητήρα - αεριστήρα, ο οποίος να δουλεύει μόνιμα με πάρα πολύ χαμηλή παροχή αέρα, πώς βάζουν αέρα στα ενυδρεία ας πούμε, με ένα χάλκινο σωληνάκι το οποίο να το εισάγω από ένα σημείο της καπνοδόχου, να κατεβαίνει μέσα από ένα από τα επάνω τούμπα και να καταλήγει στο χώρο της καύσης, φυσώντας έτσι προθερμασμένο αέρα και βοηθώντας έτσι να αποφευχτεί η ατελής καύση, ενώ με τη βοήθεια κι ενός επιπλέον υδροστάτη (όλα τα υλικά είναι φτηνά νομίζω) να διακόπτει την παροχή αέρα αν τυχόν φτάσουμε στους 90 Κελσίου. Έτσι βέβαια θα καίω πιο πολλά ξύλα μάλλον.
Επίσης σκέφτομαι να κρεμάσω κάτω από τη σχάρα των ξύλων, ενα διάτρητο πράγμα με κατάλληλο σχήμα που δεν ξέρω πως θα πρέπει να είναι, και που δε θα επιτρέπει σκουπίδια από καύση ξύλου να πέφτουν στην τροφοδοσία του κοχλία. Κατόπιν, να δουλεύω με πρόγραμμα καύσης pellet καίγοντας ταυτόχρονα και ξύλα. Εννοείται ότι θα καίω πάρα πολύ λίγο pelet, ίσα - ίσα να βοηθάει η καύση του να καλυτερεύει η κατάσταση σχετικά με την καύση των ξύλων όσον αφορά την πίσσα και βέβαια, το διάτρητο κάλυμμα να αφήνει από τα πλάγια να περνά το καμμένο pellet για να φύγει σαν στάχτη. Ίσως όλα αυτά που λέω να είναι παράλογα ή αστεία, αλλά ψάχνω μια λύση στο να δουλεύω το λέβητα φτηνά. Αν έχει κανένας καμμιά γνώμη ή ιδέα, δεκτή

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118619 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

koskoz έγραψε: Επίσης σκέφτομαι να κρεμάσω κάτω από τη σχάρα των ξύλων, ενα διάτρητο πράγμα με κατάλληλο σχήμα που δεν ξέρω πως θα πρέπει να είναι, και που δε θα επιτρέπει σκουπίδια από καύση ξύλου να πέφτουν στην τροφοδοσία του κοχλία. Κατόπιν, να δουλεύω με πρόγραμμα καύσης pellet καίγοντας ταυτόχρονα και ξύλα.

Φιλε "koskoz" εχω κόψει ενα καπάκι Φ145 και βαζω για μην πέφτουν μέσα οι στάχτες (αν δεις προηγούμενα ποστ εχω φωτογραφίες) Αυτο που εχω συμπεράνει και με πελλετ αλλα και με ξυλα ειναι το εξης.
Για να μην εχουμε υγροποιήσεις αλλά και πισσα δεν πρέπει να αφήνουμε πότε τα νερά το λέβητα κάτω απο τους 40 βαθμούς και αυτο μπορεί να γινει αφήνοντας τον θερμοστάτη συνεχεία αναμμένο σε μια τιμή περίπου στις 21 βαθμούς. Εγω αυτο εχω κανει και ο λέβητας ανάβει καμιά φορά ίσα ίσα για 10 λεπτά και μετά κλείνει όποτε τον κρατάω ζεστό και δεν εχω πλέον πίσσα και υγροποιήσεις. Επίσης άλλαξα τον κυκλοφοριτη στους 45 εκκίνηση απο 40 για να σταματάει και να μην τα παγγωνει.
Α επισης μου εβγαλε και εναν θορυβο στο μοτερ άλλα τελικά ειδα οτι το μοτερ δεν ειχε πρόβλημα To πρόβλημα είναι στον μειωτηρα.. Ακούγετε σαν πρόβλημα ρουλεμαν.. Θα μιλήσω με μαβιλ απο Δεύτερα για να δούμε.. Ανέβασα ενα video για να δειτε πως κανει..
video


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118656 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Primus 45
Primus 45 σου εχω στείλει απάντηση για το ερώτημα σου !!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118696 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Φίλε koskoz, καλή η ιδέα σου με το μίνι φυσητήρα, το θέμα είναι πως υλοποιείται, ειδικά χωρίς σοβαρή επέμβαση που μπορεί να οδηγήσει σε απώλεια εγγύησης. Πάντως επιμένω πως η δευτερογενής καύση είναι απαραίτητη σε αυτά τα συστήματα. Με υψηλές θερμοκρασίες πάντως ελαχισοποιούνται οι υγροποιήσεις, όμως μην ξεχνάμε πως αυτές είτε κάθονται πιο πάνω στην καμινάδα μας και είναι θέμα χρόνου να τη μπλοκάρουν, ή φέυγουν στο περιβάλλον που είναι εξίσου κακό. Όσον αφορά στον πετροβάμβακα/ορυκτοβάμαβακα πάνω κάτω το ίδο είναι, και τα δύο θεωρούνται φιλικά στο περιβάλλον και κυρίως προς τον άνθρωπο. Ότι και να κάνετε πάντως ΜΗ χρησιμοποιήσετε υαλοβάμβακα.

Στο δικό μου πείραμα με τη μόνωση έκανα μερικές παρατηρήσεις και έχουν ως εξής:

1. Ρυθμίσεις: τάισμα 1 δευτερόλεπτο, αναμονή 28, αέρας 40% στραγγαλισμένος στην είσοδό του, ζεστά νερά στους 63 και πέλλετ ιντερσκαλα
2. Χωρίς καμία μόνωση μετα βίας τα καυσαέρια φτάναν στους 120 και αυτό στο τέλος, δηλαδή λίγο πριν ο λέβητας πιάσει τους 63 και κλείσει ο καυστήρας
3. Με μονωμένη την πόρτα και τον καπναγωγό τα καυσαέρια φτάναν στους 140, κέρδος 20 βαθμοί + ανέβαιναν πιο γρήγορα γενικά με αποτέλεσμα να μένουν κάτω από τους 100 βαθμούς για πολύ λίγο.
4. Με μονωμένα τα προηγούμενα και μονωμένη την καμινάδα για περίπου 1 μέτρο και 20 πόντους τα καυσαέρια φτάνουν 170-180, ανεβαίνουν πιο γρήγορα αλλά και κρυώνουν πιο αργά. Αισθητή είναι και η διαφορά θερμοκρασίας στο λεβητοστάσιο που πλέον δεν είναι τόσο ζεστό.

Συνολικά είμαι ικανοποιημένος μιας και το κόστος του ορυκτοβάμβακα ήταν μηδαμινό (3 ευρώ το τετραγωνικό και χρησιμοποιήθηκαν περίπου 2-3 τετραγωνικά) αλλά θεωρώ πως το κέρδος αρκετά σημαντικό αν όχι τόσο στην απόδοση έστω στο θέμα των υγροποιήσεων. Φυσικά η μόνωση θα μπορούσε να έχει γίνει καλύτερα, μένουν κάποια σημεία κυρίως περιμετρικά της πόρτας που δεν καλύφθηκαν. Αν είχε γίνει εξαρχής πιο καλή η μόνωση η διαφορά θα ήταν ακόμη πιο αισθητή. Συνολικός χρόνος περίπου 2 ώρες μιας και δεν είμαι ακριβώς τσακάλι στα diy. Επόμενο βήμα να πάρω ταινία αλουμινίου και να καλύψω εξωτερικά τον ορυκτοβάμβακα για να φαίνεται πιο ωραίο και να καθαρίζεται πιο εύκολα.

Πάντως τώρα νομίζω θα ανεβάζει πολυ΄πιο εύκολα θερμοκρασία με ξύλο και πιθανώς να περνά τους 220 κελσίου και να περνά στη διαχείριση καυσαερίων που ανέφερε ο Νίκος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.868 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ