Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118947 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Φίλε Electron, δε μπορώ να σου απαντήσω για το αν αργεί να ζεστάνει τα νερά, μιας και δεν έχω αίσθηση του τι εστί αργεί σε αυτή την περίπτωση. Θα το μετρήσω και θα σου πω, αν θες πόσταρε και εσύ τους χρόνους σου με συνθήκες.

Φίλε dimosmav, σε σχέση με τις δικές σου ρυθμίσεις εγώ έχω 1" τάισμα, 28" αναμονή, 40% αέρα στραγγαλισμένο. Με χαμηλότερο αέρα και μεγαλύτερη αναμονή λογικά θα ρίξεις την θερμοκρασία καυσαερίων.

Φίλε ILIASPOT, καλορίζικος να είναι. Αν θες τη συμβουλή μου, μιας και πας με εξοικονομώ, και εφόσον σου καλύπτει μέρος του ποσού, είναι μία καλή ευκαιρία να βάλεις καλό μηχάνημα. Αν σε ενδιαφέρει η καύση ξύλων, τότε να πας σε πυρόλυσης. Έχει πυρόλυσης και για πέλλετ αν δε κάνω λάθος αλλά ανεβαίνει το κόστος. Καλός, τίμιος και παμφάγος ο Πρίμους, αλλά σηκώνει πολλές βελτιώσεις. Σκέψου το, μία φορά τα πληρώνεις και έχεις και εξοικονομώ.

Και ένα γενικότερο σχόλιο, πάντα ξεκινάμε από τη μόνωση, είναι άλλωστε το μόνο που δε φορολογείται σε μόνιμη βάση, όπως το καύσιμο εννοώ. Με καλή μόνωση δε πα να καις και πετρέλαιο.... άσε που κερδίζεις και το καλοκαίρι. Σου εύχομαι τα καλυτερα όπως και να έχει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118948 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

ILIASPOT έγραψε: Ναι Νίκο τον έκλεισα.Τώρα περιμένω να μπούν οι προκαταβολές από εξοικονομώ για να τον τοποθετήσω

Στείλε μου λίγο στο email μου το τηλ σου


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119413 από Akhs1968
Απαντήθηκε από Akhs1968 στο θέμα Primus 45
ΦΙΛΕ ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΤΗΛ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ CRETA PELLET ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119416 από Akhs1968
Απαντήθηκε από Akhs1968 στο θέμα Primus 45

electron έγραψε:

Καλογιάννης έγραψε: ...2. Χωρίς καμία μόνωση μετα βίας τα καυσαέρια φτάναν στους 120 και αυτό στο τέλος, δηλαδή λίγο πριν ο λέβητας πιάσει τους 63 και κλείσει ο καυστήρας
3. Με μονωμένη την πόρτα και τον καπναγωγό τα καυσαέρια φτάναν στους 140, κέρδος 20 βαθμοί + ανέβαιναν πιο γρήγορα γενικά με αποτέλεσμα να μένουν κάτω από τους 100 βαθμούς για πολύ λίγο.


φιλε Καλογιαννη με τέτοιες θερμοκρασίες καυσαερίων δεν αργει πολυ να σου ζεστάνει τα νερα?, Γιατι εχω δει στο δικο μου οτι και με πυρηνοξυλο αλλα και σε πελλετ ο μεσος ορος των καυσαερίων πρεπει να ειναι στους 150 βαθμούς αλλιώς αργει πολυυυυυ να ανεβάσει τα νερά οποτε πιστεύω οτι καιει και πιο πολυ καύσιμο.. Εγω παιζω με Cretapellet και εχω 1" 30" (αναμονή) & 50" αέρας


electron
ΦΙΛΕ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΕΝΑ ΤΗΛ. ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ CRETA PELLET!!!
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Akhs1968.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119467 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

Akhs1968 έγραψε: /quote]electron
ΦΙΛΕ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΕΝΑ ΤΗΛ. ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ CRETA PELLET!!!


Καλησπέρα, Έχεις τον 25αρη?, 70 αερα??? :woohoo: :dry: θα σου γεμισει τα τουμπο με άκαυτο καύσιμο!
Δοκιμασε για αρχη να βάλεις 1'' 25'' 50% αερα 45εναρξη κυκλοφοριτη και 65 κλείσιμο λέβητα, άστο να δουλέψει και δες τα καυσαέρια σου αν ειναι πανω απο 200c ανεβασε την αναμονη σε απο 25 σε 26, 27 κλπ και δες παλι. Αν μπορεις βγαλε καμια φωτο (οπως εχω βγαλει και εγω) την εστια με τις σταχτες για να τις δουμε.. Επισης τωρα τον πηρες τον λεβητα? υπαρχει μια περίπτωση να χρειαζετε σιλικόνη στην σωληνα με την εστια γιατί μπορεί να σου τραβάει απο εκει αερα.. Περιμενουμε νεα σου (στείλε μου σε εμαιλ το σταθερό σου να σε πάρω)


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #119470 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
δες εδω τις σταχτες με creta pellet

electron έγραψε:



Συνημμένο αρχείο:


Συνημμένο αρχείο:



"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.211 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ