Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #121166 από steliosxry
Απαντήθηκε από steliosxry στο θέμα Primus 45
καλημερα φιλοι μου βλεπω πρωινοι και εσεις...εγω σηκωθηκα 6 για να αλλαξω ασφαλεια επειδη ειχε κρυωσει το σπιτι...δεν ειναι βραδειας η ασφαλεια σε μερικα μαγαζια που πηγα θεσσαλονικη δεν βρηκα και με την mavil που μιλησα δεν μου ειπε για βραδειας,αυτο που παρατηρησα εχθες που τον καθαρησα και αδεισα και το σιλο ειναι οτι στο ποτηρι που καιει το πελλετ πεταει την σταχτη κανονικα χωρις καταλοιπα αλλα στα υπολοιπα μεροι οπως στο κατω μερος του σιλο που φανταζομαι οτι ζεστενεται περισσοτερο κολλαει πελλετ στα τοιχοματα και σκληραινει σαν να εχει πολυ κολλα το πελλετ και οταν το ζεστανεις χωρις φλογα για να καει σκληραινει και λεω μηπως αυτο ειναι που φρακαρει τον κοχλια και το καιει απο την αλλη ομως με το που αλλαζω αφαλεια δουλευει κανονικα αν ηταν φρακαρισμενο δεν θα επρεπε να το ξανακαψει μεχρι να ξεφρακαρει,ευχαριστω πραγματικα για την αμεση αποκριση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #121170 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

steliosxry έγραψε: καλημερα φιλοι μου βλεπω πρωινοι και εσεις...εγω σηκωθηκα 6 για να αλλαξω ασφαλεια επειδη ειχε κρυωσει το σπιτι...δεν ειναι βραδειας η ασφαλεια σε μερικα μαγαζια που πηγα θεσσαλονικη δεν βρηκα και με την mavil που μιλησα δεν μου ειπε για βραδειας,αυτο που παρατηρησα εχθες που τον καθαρησα και αδεισα και το σιλο ειναι οτι στο ποτηρι που καιει το πελλετ πεταει την σταχτη κανονικα χωρις καταλοιπα αλλα στα υπολοιπα μεροι οπως στο κατω μερος του σιλο που φανταζομαι οτι ζεστενεται περισσοτερο κολλαει πελλετ στα τοιχοματα και σκληραινει σαν να εχει πολυ κολλα το πελλετ και οταν το ζεστανεις χωρις φλογα για να καει σκληραινει και λεω μηπως αυτο ειναι που φρακαρει τον κοχλια και το καιει απο την αλλη ομως με το που αλλαζω αφαλεια δουλευει κανονικα αν ηταν φρακαρισμενο δεν θα επρεπε να το ξανακαψει μεχρι να ξεφρακαρει,ευχαριστω πραγματικα για την αμεση αποκριση...

Στειλε λιγο το τηλ σου στο email μου


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #121236 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

steliosxry έγραψε: καλημερα φιλοι μου βλεπω πρωινοι και εσεις...εγω σηκωθηκα 6 για να αλλαξω ασφαλεια επειδη ειχε κρυωσει το σπιτι...δεν ειναι βραδειας η ασφαλεια σε μερικα μαγαζια που πηγα θεσσαλονικη δεν βρηκα και με την mavil που μιλησα δεν μου ειπε για βραδειας,αυτο που παρατηρησα εχθες που τον καθαρησα και αδεισα και το σιλο ειναι οτι στο ποτηρι που καιει το πελλετ πεταει την σταχτη κανονικα χωρις καταλοιπα αλλα στα υπολοιπα μεροι οπως στο κατω μερος του σιλο που φανταζομαι οτι ζεστενεται περισσοτερο κολλαει πελλετ στα τοιχοματα και σκληραινει σαν να εχει πολυ κολλα το πελλετ και οταν το ζεστανεις χωρις φλογα για να καει σκληραινει και λεω μηπως αυτο ειναι που φρακαρει τον κοχλια και το καιει απο την αλλη ομως με το που αλλαζω αφαλεια δουλευει κανονικα αν ηταν φρακαρισμενο δεν θα επρεπε να το ξανακαψει μεχρι να ξεφρακαρει,ευχαριστω πραγματικα για την αμεση αποκριση...


Το πέλλετ δε θα έπρεπε να κολλάει πουθενά. Θα σου έλεγα κατά αντοιστιχία αυτών που περιέγραψε πιο πάνω ο φίλος electron να απομονώσεις τον ηλεκτροκινητήρα λύνοντάς τον και να τον βάλεις να λειτουργήσει μόνο του στον αέρα χωρίς μειωτήρα και κοχλία. Αν δε στην κάψει τότε δεν είναι ηλεκτρολογική η αιτία (κάτι να βραχυκυκλώνει πχ) αλλά μηχανική και οφείλεται είτε στο μειωτήρα είτε στον κοχλία. Επόμενο βήμα λοιπόν να δουλέψεις ηλεκτροκινητήρα με μειωτήρα μαζί. Τέλος και αν έχεις την υπομονή, δουλεύεις ηλεκτροκινητήρα με μειωτήρα και κοχλια στον άερα για να μην τρώει ζόρι από πέλλετ. Ανάλογα με το καίει ή δεν καίει ασφάλεια προχωράς αναλόγως. Πάντως ξαναλέω το πέλλετ δε θα έπρεπε να κολλάει, ίσως θες τη φημισμένη φλατζόκολλα. Σου βγάζει καπνούς από πουθενά όταν τον λειτουργείς, πχ σιλό, ή κάτω μέρος του κοχλία; Αν ναι, ίσως αυτοί οι καπνοί να δημιουργούν πισσώδεις επικαθίσεις που σου κολλάνε τα πέλλετ και ζορίζουν τον κοχλία. Φλατζόκολλα και πάλι η λύση. Ας με διορθώσουν οι φίλοι ηλεκτρολόγοι για τα παραπάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #121254 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Primus 45
Οσο και να θελετε να κρυψετε τα προβληματα κατω απο το
πατακι αρχιζουν πλεον να μην χωραν. :lol:

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #121255 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε:

steliosxry έγραψε: καλημερα φιλοι μου βλεπω πρωινοι και εσεις...εγω σηκωθηκα 6 για να αλλαξω ασφαλεια επειδη ειχε κρυωσει το σπιτι...δεν ειναι βραδειας η ασφαλεια σε μερικα μαγαζια που πηγα θεσσαλονικη δεν βρηκα και με την mavil που μιλησα δεν μου ειπε για βραδειας,αυτο που παρατηρησα εχθες που τον καθαρησα και αδεισα και το σιλο ειναι οτι στο ποτηρι που καιει το πελλετ πεταει την σταχτη κανονικα χωρις καταλοιπα αλλα στα υπολοιπα μεροι οπως στο κατω μερος του σιλο που φανταζομαι οτι ζεστενεται περισσοτερο κολλαει πελλετ στα τοιχοματα και σκληραινει σαν να εχει πολυ κολλα το πελλετ και οταν το ζεστανεις χωρις φλογα για να καει σκληραινει και λεω μηπως αυτο ειναι που φρακαρει τον κοχλια και το καιει απο την αλλη ομως με το που αλλαζω αφαλεια δουλευει κανονικα αν ηταν φρακαρισμενο δεν θα επρεπε να το ξανακαψει μεχρι να ξεφρακαρει,ευχαριστω πραγματικα για την αμεση αποκριση...

Στειλε λιγο το τηλ σου στο email μου




Να σου στειλω και εγω το δικο μου ?? :whistle:

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #121263 από koskoz
Απαντήθηκε από koskoz στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα από Κοζάνη, Κώστας. Είναι μια μέρα που έχασα τον κυκλοφορητή μου. Ήταν βέβαια παμπάλαιος, ελπίζω αυτό να έφταιγε. Τις τελευταίες μέρες ακουμπώντας τον ενιωθα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Τέλος πάντων. Σήμερα προμηθεύτηκα καμμια εκατοστή ασφάλειες και ξεκίνησα το εξής πέιραμα: Έβγαλα το τελάρο κι εβαλα τη σχάρα ξύλων. Πάνω τοποθέτησα κάτι σαν κώνο, από ένα σπασμένο ελενίτ και ενα μικρο κομμάτι καμινάδας. Εμποδίζει τα ξύλα και καλύπτει από πάνω το χώρο καύσης πελετ. Το γύρισα στην καύση πέλετ, γέμισα τον υπόλοιπο χώρο με ξύλα κι έκανα και το σταυρό μου. Το έβαλα αργά, ένα λεπτό τροφοδοσία, ογδόντα λεπτά παύση. Τώρα περιμένω, είτε τα ξύλα να μη καίγονται καλά, είτε να μου ρίξει ασφάλεια ο κοχλίας. Είδομεν. Πάντως η σχάρα δεν εμποδίζει τη φλόγα , η οποία μέσα από το κομμένο μπουρί ανεβαίνει πάνω κανονικά. Δυστυχώς έχει μειωθεί πολύ ο χώρος καύσης ξύλων. Είναι τρείς ώρες τώρα, ακόμα δε μπούκωσε ο κοχλίας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.217 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ