Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125344 από dragonfly
Απαντήθηκε από dragonfly στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε:

electron έγραψε: Καλησπέρα. Εγώ με 1 τάισμα και 36΄΄ αναμονή καίω περίπου 29-30κ την μέρα (πελλετ creta), σπίτι 89τμ με μόνωση μόνο στην ταράτσα και κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια, θερμοστάτης στο σπίτι στους 23βαθμους όλη μέρα και ζεστά νερά. Τωρα βάζω και πυρηνοξυλο που μου ειχε περισσέψει απο πέρυσι (για να τελειώνει) σε αναλογία 7,5kgr με 30kgr πελλετ.


Μου κάνει εντύπωση ο πολύ μεγάλος χρόνος αναμονής. Δεν πέφτει χαμηλά η φλόγα; Τι θερμοκρασίες πιάνεις στα καυσαέρια;

Και μία άλλη σκέψη. Σε μένα ο λέβητας ξαναπαίρνει όταν τα νερά πέσουν 4 βαθμούς χαμηλότερα από τη θερμοκρασία που έχω ορίσει. Δηλαδή αν θέσω νερά λέβητα στους 64 ο λέβητας ξαναπαίρνει όταν φτάσουν στους 60. Υπάρχει τρόπος να την μειώσουμε αυτή τη διαφορά; Νομίζψ είναι καλύτερη να είναι μικρή, τόσο για τον έλεγχο όσο και για το γεγονός πως μένει χωρίς αέρα λιγότερη ώρα, άρα λιγότερη ατελής καύση, καπνίλα και υγροποιήσεις.

Για να γινει αυτο πρεπει ο πινακας ελεγχου να εχει ρυθμιση για τη διαφοριση του θερμοστατη λεβητα,πιστευω ομως 4 βαθμοι ειναι καλα.
Βαλε τα νερα στους 70-75 ειναι καπως χαμηλα στο 64. ;)
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dragonfly.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125346 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε:

electron έγραψε: Καλησπέρα. Εγώ με 1 τάισμα και 36΄΄ αναμονή καίω περίπου 29-30κ την μέρα (πελλετ creta), σπίτι 89τμ με μόνωση μόνο στην ταράτσα και κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια, θερμοστάτης στο σπίτι στους 23βαθμους όλη μέρα και ζεστά νερά. Τωρα βάζω και πυρηνοξυλο που μου ειχε περισσέψει απο πέρυσι (για να τελειώνει) σε αναλογία 7,5kgr με 30kgr πελλετ.


Μου κάνει εντύπωση ο πολύ μεγάλος χρόνος αναμονής. Δεν πέφτει χαμηλά η φλόγα; Τι θερμοκρασίες πιάνεις στα καυσαέρια;

Και μία άλλη σκέψη. Σε μένα ο λέβητας ξαναπαίρνει όταν τα νερά πέσουν 4 βαθμούς χαμηλότερα από τη θερμοκρασία που έχω ορίσει. Δηλαδή αν θέσω νερά λέβητα στους 64 ο λέβητας ξαναπαίρνει όταν φτάσουν στους 60. Υπάρχει τρόπος να την μειώσουμε αυτή τη διαφορά; Νομίζψ είναι καλύτερη να είναι μικρή, τόσο για τον έλεγχο όσο και για το γεγονός πως μένει χωρίς αέρα λιγότερη ώρα, άρα λιγότερη ατελής καύση, καπνίλα και υγροποιήσεις.


καλήμερα, οχι η φλογα δεν πέφτει χαμηλά και καυσαέρια εχω πανω κατω στους 170 με 180, ισως να εχει να κάνει επειδή εχω το μικρο μοντέλο (25αρι), δηλαδή σε ένα μεγαλύτερο θα θέλει σίγουρα μικρότερο χρόνο αναμονής.Οσο για το διαφορικό των 4-5 βαθμών δυστηχως αυτο δεν αλλάζει ουτε απο το κρυφό μενού, μόνο απο τον processor μπορεί αν αλλάξει με επαναπρογραμματισμο της eprom. Θα ήθελα και εγω να μπορεί να αλλάξει η τιμη αυτη. Οποτε μονο στην μαβιλ μπορει να γινει κατι τέτοιο. Για εμενα να εχεις τα νερα πανω απο 60 (εγω τα εχω 65) γιατι οσο ανεβάζει θερμοκρασίες καιει και τις πισσες στο εσωτερικο και καθαρίζει. Εγω καμιά φορά κοβω τον κυκλοφοριτη και το αφηνω να παει 80-85 για να λιώσει ολη η μαυρίλα μέσα


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PRIMUS 45

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125348 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45
Εχεις δικιο Καλογιαννη ειναι ενα θεμα αυτο οχι μονο για τους λογους που ειπες ,αλλα επειδη χανεται και χρονος μεχρι να παρει μπρος ο λεβητας και η θερμοκρασια στα νερα πεφτει πολυ πολυ χαμηλα.Απο την αλλη ομως ειναι και καλο γιατι γινεται οικονομια.Νομιζω οτι πρεπει να γινει ενας διαχωρισμος.Οταν ξεκιναει ο λεβητας στην αρχη και ο αισθητηρας δειχνει χαμηλα καυσαερια πρεπει, συμφερει πιστευω να ξεκιναει αμεσως ο λεβητας.Οταν ομως ο λεβητας δουλευει για 30-40 λεπτα εχει πιασει τη θερμοκρασια που ορισαμε και σβηνει ενω ο θερμοστατης ζηταει ακομα, τοτε δεν πρεπει να αναβει αμεσως,γιατι γινεται και ιοκονομια στο καισιμο.Εγω εχω το λεβητα στους 70c.Μολις πιασει τους 70 για 5 λεπτα απλα γυριζει τα νερα και μετα ξανα αναβει.Εδω σε αυτη την περιπτωση επειδη τα καυσαερια ειναι υψηλα θε επρεπε να μπορει η πλακετα να ξεχωρισει τη μια περιπτωση απο την αλλη,αλλα δεν γινεται δυστυχως.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125351 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45

ΠΑΠΑΣ έγραψε: Εχεις δικιο Καλογιαννη ειναι ενα θεμα αυτο οχι μονο για τους λογους που ειπες ,αλλα επειδη χανεται και χρονος μεχρι να παρει μπρος ο λεβητας και η θερμοκρασια στα νεροε πεφτει πολυ πολυ χαμηλα.Απο την αλλη ομως ειναι και καλο γιατι γινεται οικονομια.Νομιζω οτι πρεπει να γινει ενας διαχωρισμος.Οταν ξεκιναει ο λεβητας στην αρχη και ο αισθητηρας δειχνει χαμηλα καυσαερια πρεπει, συμφερει πιστευω να ξεκιναει αμεσως ο λεβητας.Οταν ομως ο λεβητας δουλευει για 30-40 λεπτα εχει πιασει τη θερμοκρασια που ορισαμε και σβηνει ενω ο θερμοστατης ζηταει ακομα, τοτε δεν πρεπει να αναβει αμεσως,γιατι γινεται και ιοκονομια στο καισιμο.Εγω εχω το λεβητα στους 70c.Μολις πιασει τους 70 για 5 λεπτα απλα γυριζει τα νερα και μετα ξανα αναβει.Εδω σε αυτη την περιπτωση επειδη τα καυσαερια ειναι υψηλα θε επρεπε να μπορει η πλακετα να ξεχωρισει τη μια περιπτωση απο την αλλη,αλλα δεν γινεται δυστυχως.


Συγνώμη ,αλλά έχω πρόβλημα με την παράθεση και την επεξεργασία
Καλογιάννη εχει δικιο ο electron για τη θερμοκρασια νερου.Οσο ποιο ψηλα δουλευει ο λεβητας τοσο ποιο "φυγανια" γινεται.Στεγνωνουν τα παντα μεσα.

Γιαυτο απορω με καποιους φιλους οταν ακουω για ρυθμισεις 2" 45" η 2" 50".Εμενα ας πουμε σημερα που ειχε σχεδον 0c αν ζητουσαν και τα δυο διαμερισματα ταυτοχρονα (ο λεβητας καταρχην θα ηθελε 15-20 λεπτα να σταθεροποιησι τη φλογα με τη 2" 50") θα δουλευε 3-4 ωρες και παλι σε χαμηλους ρυθμους.Οτι χειροτερο για καπνο πισσα κ.λ.π.Ακομα και σε θεμα οκονομιας, γιατι πιστευω οτι απο ενα σημειο και μετα με χαμηλες ρυθμισεις ο λεβητας απλα γραφει ωρες.Για μενα πιστευω (με σπιτι 2 οροΦ.175τ.μ.) ρυθμιση κατω απο 2"35" αντε 2" 37" ειναι υπερβολη.Αν ειναι να βαλω 2"55" δεν ειναι καλυτερα να παρω τον 25αρι?
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125436 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Θα δοκιμάσω να ανεβάσω τη θερμοκρασία στους 80 και κάτι για λίγο, ευχαριστώ για τη συμβολή. Πάντως το τι είναι βέλτιστο για την κατανάλωση είναι μεγάλη κουβέντα. Από τη μία πχ δε θέλω να έχουν πολύ υψηλή τιμή τα καυσαέρια διότι αυτό σημαίνει χαμένη ενέργεια. Από την άλλη πολύ χαμηλή τιμή σημαίνει πως ο λέβητας αργεί να ζεστάνει τα νερά και πιθανώς πάλι να χάνεται ενέργεια μιας και χρειάζεται και κάποια ελάχιστη θερμοκρασιακή διαφορά μεταξύ καυσαερίων και νερών λέβητα. Τέλος άλλη ερώτηση είναι πόσο ψηλά βάζεις τα νερά του λέβητα. 75 μου φαίνεται ψηλά, φοβάμαι πως θα χάνεται περισσότερη ενέργεια λόγω απωλειών, από την άλλη ισχύει ότι προανέφερα για τα καυσαέρια. Πάντως για λέβητα βιομάζας τις φοβάμαι τις υψηλές θερμοκρασίες στα νερά, προτιμώ να έχω μεγαλύτερα περιθώρια για υπερθέρμανση.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125490 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Primus 45
Τα νερα του λεβητα τα εχω στους 70.Οταν ας πουμε πιασει θερμοκρασια ο χωρος και ο λεβητας ειναι στους 68-69 την ωρα που κοβει ο θερμοστατης,συχνα λογω αδρανειας η θερμοκρασια του λεβητα ανεβαινει ως και +10c.Αυτο συμβαινει περισσοτερο οταν εχω την 2"30".Αυτο που λες οτι φοβασαι για θερμοκρασιες 75 εχεις δικιο και δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να βαλεις στους 75c τη θερμοκρασια του λεβητα.Γενικα λενε οτι η θερμοκρασια νερου πρεπει να παιζει μεταξυ 65-70 αναλογα με το ποσο κρυος ειναι ο καιρος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.227 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ