Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125503 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

ΠΑΠΑΣ έγραψε: Τα νερα του λεβητα τα εχω στους 70.Οταν ας πουμε πιασει θερμοκρασια ο χωρος και ο λεβητας ειναι στους 68-69 την ωρα που κοβει ο θερμοστατης,συχνα λογω αδρανειας η θερμοκρασια του λεβητα ανεβαινει ως και +10c.Αυτο συμβαινει περισσοτερο οταν εχω την 2"30".Αυτο που λες οτι φοβασαι για θερμοκρασιες 75 εχεις δικιο και δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να βαλεις στους 75c τη θερμοκρασια του λεβητα.Γενικα λενε οτι η θερμοκρασια νερου πρεπει να παιζει μεταξυ 65-70 αναλογα με το ποσο κρυος ειναι ο καιρος.

Γενικά δεν είχα θέμα με υπερθερμάνσεις. Είναι νομίζω θέμα συνδεσμολογίας. Οι +10 νομίζω είναι πολύ για πέλλετ. Πάντως το έβαλα μέχρι 83 για κανα μισάωρο σήμερα και μου έκανε εντύπωση πως πάνω από 81 και με τα καυσαέρια πάνω από 200 ακουγόταν μέσα από το λέβητα ένας ήχος σαν νερό που εξατμίζεται. Νομίζω ήταν οι μαυρίλες που στέγνωναν και όχι τα νερά του λέβητα μιας και όταν έκοβε η φλόγα σταματούσε ακλομη κι αν τα νερά ήταν στους 84. Ξεράθηκαν λίγο αλλά ήθελε κι άλλο αλλά δε το τόλμησα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #126275 από dimfire
Απαντήθηκε από dimfire στο θέμα Primus 45
Καλησπερα παιδια και καλη χρονια σε ολους!!Ειμαι καινουριος και στην παρεα αλλα και στη χρηση λεβητα πελλετ!Τον Νοεμβριο αγορασα μεσω εξοικονομω τον primus 34 και απο τοτε πειραματιζομαι με τα πελλετ!Αυριο θελω να αγοράσω 500 κιλά Pellet Schweighofer για αν το δοκιμάσω επειδή βρήκα θετικά σχόλια εδώ μέσα!Μπορεί κάποιος να μου πει τι ρυθμίσεις να κάνω στον λέβητα για το συγκεκριμένο πελλετ?Το σπίτι είναι 80 τ.μ. παλιό αλλά με καινούρια κουφώματα και κατασκευή νέας σκεπής πριν από 1 μήνα!!Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #126284 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

dimfire έγραψε: Καλησπερα παιδια και καλη χρονια σε ολους!!Ειμαι καινουριος και στην παρεα αλλα και στη χρηση λεβητα πελλετ!Τον Νοεμβριο αγορασα μεσω εξοικονομω τον primus 34 και απο τοτε πειραματιζομαι με τα πελλετ!Αυριο θελω να αγορασω 500 κιλα Pellet Schweighofer για αν το δοκιμασω επειδη βρηκα θετικα σχολια εδω μεσα!Μπορει καποιος να μου πει τι ρυθμισεις να κανω στον λεβητα για το συγκεκριμενο πελλετ?Το σπιτι ειναι 80τ.μ. παλιο αλλα με καινουρια κουφωματα και κατασκευη νεας σκεπης πριν απο 1 μηνα!!Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!

]

Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Να ρωτησω γιατι πήρες τον 34αρη για 80τμ και δεν πήρες τον 25αρη?. Εγω με τον 25αρη ζεσταίνω ανετα 89τμ και ενα boiler με 200lt. Αν θες πες μας τι καμινάδα εχεις, και αν στην εγκατάσταση έβαλες και τα 2 ασφαλιστικά (που αναφέρει στο manual) αν εχεις δοχείο αδράνειας (γενικά μια περιγραφή)

Όσο για τον λέβητα σου αν διαβάσεις λίγο προηγούμενα ποστ θα δεις οτι μερικά θεματακια που ενδεχομένως μπορεί να σου παρουσιάσει μπορείς πολύ εύκολα να τα λύσεις.
Αναφέρομαι στο θεμα καπνου στο σιλο (λύνεται με σιλικόνη που πρεπει να βαλεις στην εστία καύσης) και στο καπάκι αερα του ανεμιστήρα (αυτό μπορεί να εχει λυθεί αν εχεις το νεο μοντέλο λογικα θα ειναι καθετο και οχι οριζόντιο). Αλλιώς βάζεις έναν μαγνήτη για να κλείνει και να σου κρατάει πιο πολύ θράκα και κάνει και οικονομία στο καύσιμο.

Ρυθμίσεις δεν είναι στάνταρ για όλους εσυ θα το δεις παρακολουθώντας την φλόγα, (αν εχει μαυρίσει το τζαμακι λύσε το παξιμάδι και καθάρισε το - όταν ειναι κρύος ο λέβητας-). Εγω θα σου ελεγα να ξεκινήσεις με 2'' τάισμα 40~45 αναμονή και 40~45 αέρα, έναρξη κυκλοφορητη στους 45 και διαφορικό ανώτατης θερμοκρασίας του λέβητα στους 65. Να ξέρεις οτι θα πρέπει να δουλέψει 2-3 μέρες για να στρωσει και μετα ανεβάζεις και άλλο τον χρόνο αναμονής, γενικά για να βρεις την "χρυσή τομη" εχε υποψη σου τα καυσαέρια καλο θα ειναι να είναι μεταξύ 150-180 και η φλογα να μην φτάνει πολυ ψηλά γιατι ετσι εχεις απώλειες. Οσο για το πελλετ που θες να πάρεις ειναι ναι μεν πολυ καλο αλλα απο την άλλη να εχεις κατα νου οτι αυτος ο λέβητας ειναι παμφάγος, μπορεί δηλαδή να σου καψει και πιο φθηνα καύσιμα οπως αγροπελλετ και βιομάζα (πυρηνοξυλο, κουκουτσι ελιας κλπ).
Αν δεν θες να ασχολησε πολυ με τον καθαρισμό βάλε το καλό πελλετ. Αλλιώς αν θες βάζεις και ποιο οικονομικό πελλετ (πχ Creta) και κάνεις την δουλειά σου. Έχε υπόψη οτι τα ποιο φθηνά καύσιμα ενδεχόμενος να εχουν και πιο πολυ καπνο - μυρωδιά απο ενα πολύ καλό πελλετ, Δεν ξέρω με την καμινάδα σου και γενικά με τους γείτονες σου τι παίζει αυτο το βλεπεις εσυ.

Οπως και να εχει οτι βοήθεια χρειαστείς εδω είμαστε. Καλορίζικος και εύχομαι καλές καύσεις.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimfire

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #126288 από dimfire
Απαντήθηκε από dimfire στο θέμα Primus 45
Καλησπερα electron ,καλη χρονια να εχεις κι ευχαριστω για την απαντηση!!Καταρχην πηρα τον 34αρη γιατι αυτον μου ειχε στο προγραμμα ο μηχανικος και καθοτι εγω εντελως ασχετος με τετοια θεματα!!
Καπνο στο σιλο μεχρι σημερα δεν εχω δει καθολου κι οσο για τις συνδεσεις και τα ασφαλιστικα που λες ,οτι εκανε ο υδραυλικος(δεν εχω ιδεα απο τετοια)!Η καμιναδα φευγει καθετα και ειναι 3 μετρα!Ειχα προβλημα στην αρχη με τους γειτονες γιατι ειχα οριζοντια καμιναδα ,αλλα απο τοτε που την εβαλα καθετα λυθηκε!Τελευταια εκαιγα πελλετ forest και μου αφηνε πισσα σαν καραμελα μεσα στα τοιχωματα στο χωρο καυσης!Και για αυτο ειπα να δοκιμασω αυτο που ανεφερα παραπανω επειδη ειδα πολλα θετικα σχολια εδω μεσα για το συγκεκριμενο
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #126289 από dimfire
Απαντήθηκε από dimfire στο θέμα Primus 45
Sorry .electron ήθελα να πω!!!Σε μπέρδεψα!!
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #126321 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Καλή χρονιά και σε εσενα @dimfire

Αν τον εχεις σβηστό πολλές ώρες την ημερα και παγώνουν και τα νερά αυτό εχει ως αποτέλεσμα την δημιουργία πίσσας. Το μυστικό είναι να ανάβει πολλές φόρες την μερα απο λιγο. Εγω απο τοτε που τον δουλεύω συνέχεια και με διάφορα +-1 βαθμό δεν εχω καθόλου πίσσες. Επίσης μην πειράζεις την σταχτη πανω στην εστία γιατι μετα απο λιγες μερες περιεργως "στρώνει" την φλογα, απλα να ελεγχεις και αν απομακρύνεις τα σκληρά κομμάτια σταχτης που και που αν εμποδίζουν το άπλωμα της φλόγας σημερα τράβηξα ενα ωραιο videaki με την φλογα θα το ανεβασω να το δουμε

Επισης αν θες να καουν οι πισσες "μπουμπούνισε" τον λέβητα να φτάσει καμια 80αρια+ βαθμούς και μετα αν αντεχεις τον καπνο ανοιξε την πορτα και ξυσε με μια σπατουλα και θα δεις θα φευγουν φλουδες απο πισσα


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimfire

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.272 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ