Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #126324 από dimfire
Απαντήθηκε από dimfire στο θέμα Primus 45
σ' ευχαριστω και παλι electron!δεν τον σβηνω τον λεβητα,απλα καποιες ωρες την ημερα δεν καιει λογω θερμοκρασιας!κι οταν λες να τον μπουμπουνισω στους 80 βαθμους ,πως γινεται αυτο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #126342 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Μπαινεις στο μενου και βαζεις ανωτατη θερμοκρασια (U1) 80 βαθμούς και κλίνεις τον κυκλοφοριτη (απο την ταση) που στελνει τα νερα στα σωματα και ξεκινάς τον λέβητα (απο τον θερμοστάτη) και περιμένεις να ζεστάνει τα νερά του μέχρι τους 80 και επειτα τον κλίνεις και μόλις σβήσει θα ανεβεί και λίγο ακομα 2-5 βαθμους. Προσοχή πρέπει να εχεις τον νου σου στην όλη διαδικασία για να μην προκαλέσεις καμια υπερθέρμανση.
Το κλαπετο επίσης του φυσητήρα θα πρέπει να κλίνει καλά. (φυσικά αν γίνει τότε θα πρεπει να εχεις ασφαλιστικά στον λέβητα σου για να μην μαζεύεις τίποτα νερά και παθεις και καμια ζημιά!) Επίσης περίμενε και να κρυώσει λίγο (πχ να παει στους 60-70) πριν συνδέσεις πάλι τον κυκλοφοριτη για να μην σου "ζεματίσει" τα σώματα


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimfire

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #126596 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα παιδιά. Όσον αφορά στο πψς ξεραίνεις τις πίσσες μέσα στο θάλαμο καύσης έχω την αίσθηση πως για να τα καταφέρεις πρέπει να ανεβάσεις όχι τόσο τη θερμοκρασία των νερών αλλά κυρίως των καυσαερίων και επομένως της φλόγας μέσα στην καύση. Χθες έκαψα ξύλο και στην αρχή επειδή είχε και πέλλετ που έκαιγε από κάτω τα καυσαέρια ανέβηκαν πολύ, έφτασαν τους 260. Μετά τους 200 περίπου είχε αρχίσει να ακούγεται αυτός ο χαρακτηριστικός σφυριχτός ήχος που κάνει το νερό που αρχίζει να βράζει. ήταν όχι από νερό αλλά από τις στάχτες που ξεραινόντουσαν, σε κάποια σημεία μάλιστα έπεσαν και φάνηκε το μέταλλο από κάτω.

Μιας και μιλάμε για ξύλο, ποιές οι εμπειρίες σας στην καύση ξύλου; Νομίζω πως όταν τροφοδοτεί αέρα καίει πολύ καλά. όταν όμως δεν λειτουργεί ο φυσητήρας βγάζει πολύ καπνίλα και σπαταλιέται το ξύλο σε ατελή καύση. Επίσης έχει άλλα δύο θέματα. Πρώτον, θέλει αρκετά συχνή τροφοδοσία σε ξύλο και δεύτερον όταν ανοίγεις την πόρτα για να τον ταΐσεις, αν δε λειτουργεί ο φυσητήρας καπνίζει πολύ. Ιδανικά το μηχάνημα χρειάζεται δοχείο αδράνειας και εκεί θα δουλέψει καλά το ξύλο, να ξέρεις πως θα το φουλάρεις μερικές φορές και θα στο κάψει πλήρως και θα αποθηκεύσει όλη την ενέργεια. Κάποια συμβουλή για καύση ξύλου και γενικά σε λέβητες αλλά και στο συγκεκριμένο;

Τέλος, θυμάμαι που είχε αναφέρει ο Νίκος (Primus 45) πως στις υψηλές θερμοκρασίες καυσαερίων στην καύση ξύλου κάνει διαχείριση και κόβει ο φυσητήρας αλλά σε εμένα μέχρι τους 260 δεν είδα να κάνει κάτι τέτοιο, έμενε σταθερό στο 40% που το είχα, τουλάχιστον δεν κατάλαβα κάτι ηχητικά. Ξέρει κανείς κάτι για αυτό, έχετε δει τέτοια λειτουργία;
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #126623 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε: Καλησπέρα παιδιά. Όσον αφορά στο πψς ξεραίνεις τις πίσσες μέσα στο θάλαμο καύσης έχω την αίσθηση πως για να τα καταφέρεις πρέπει να ανεβάσεις όχι τόσο τη θερμοκρασία των νερών αλλά κυρίως των καυσαερίων και επομένως της φλόγας μέσα στην καύση. Χθες έκαψα ξύλο και στην αρχή επειδή είχε και πέλλετ που έκαιγε από κάτω τα καυσαέρια ανέβηκαν πολύ, έφτασαν τους 260. Μετά τους 200 περίπου είχε αρχίσει να ακούγεται αυτός ο χαρακτηριστικός σφυριχτός ήχος που κάνει το νερό που αρχίζει να βράζει. ήταν όχι απο νερό αλλά από τις στάχτες που ξεραινόντουσαν, σε κάποια σημεία μάλιστα έπεσαν και φάνηκε το μέταλλο από κάτω.

Μιας και μιλάμε για ξύλο, ποιές οι εμπειρίες σας στην καύση ξύλου; Νομίζω πως όταν τροφοδοτεί αέρα καίει πολύ καλά. όταν όμως δεν λειτουργεί ο φυσητήρας βγάζει πολύ καπνίλα και σπαταλιέται το ξύλο σε ατελή καύση. Επίσης έχει άλλα δύο θέματα. Πρώτον, θέλει αρκετά συχνή τροφοδοσία σε ξύλο και δεύτερον όταν ανοίγεις την πόρτα για να τον ταΐσεις, αν δε λειτουργεί ο φυσητήρας καπνίζει πολύ. Ιδανικά το μηχάνημα χρειάζεται δοχείο αδράνειας και εκεί θα δουλέψει καλά το ξύλο, να ξέρεις πως θα το φουλάρεις μερικές φορές και θα στο κάψει πλήρως και θα αποθηκεύσει όλη την ενέργεια. Κάποια συμβουλή για καύση ξύλου και γενικά σε λέβητες αλλά και στο συγκεκριμένο;

Τέλος, θυμάμαι που είχε αναφέρει ο Νίκος (Primus 45) πως στις υψηλές θερμοκρασίες καυσαερίων στην καύση ξύλου κάνει διαχείριση και κόβει ο φυσητήρας αλλά σε εμένα μέχρι τους 260 δεν είδα να κάνει κάτι τέτοιο, έμενε σταθερό στο 40% που το είχα, τουλάχιστον δεν κατάλαβα κάτι ηχητικά. Ξέρει κανείς κάτι για αυτό, έχετε δει τέτοια λειτουργία;

Καλησπέρα φίλε μου.Πως είναι το μικρο σου όνομα?
Εαν θέλεις στείλε μου το τηλ σου να τα πούμε.
Το μηχάνημα δηλαδή τι θα αλλάξει εάν δεν έχει δοχείο αδράνειας ?
Έκαψα για μια εβδομάδα ξύλο καλό χρυσό αλλά πρέπει να τα βάζεις δεν μπαίνουν μόνα τους :whistle:
Αυτό που ακούς μέσα να κάνει σαν να χοχλαζει το νερό δεν είναι!!!!!
Αν έβραζε το νερό και ο πίνακας έγραφε 50 η 55 η 60 η
στην καλύτερη περίπτωση 70 βαθμούς,
τότε με τα πελλετ τι έπρεπε να δείχνει 30 η 40 ????
Είναι η μάκα η πίσσα πεστο όπως θες που σκάει και γιαυτό είδες λαμαρίνα.
Έχει πιάσει πολύ γύρω στα τοιχώματα ?
Εαν δεις μέσα στο κρυφό μενού έχει καυσαέρια 220 βαθμούς και αρχίζει η διαχείριση,
U4 220 και U6 50 δηλαδή μόλις πάει 270 πέφτουν οι στροφές του ανεμιστήρα,
μόλις πάει 160 - 170 άντε πάλι δίνει.
Αυτά :kiss:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": electron, Καλογιάννης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #126723 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε: Καλησπέρα φίλε μου.Πως είναι το μικρο σου όνομα?
Εαν θέλεις στείλε μου το τηλ σου να τα πούμε.
Το μηχάνημα δηλαδή τι θα αλλάξει εάν δεν έχει δοχείο αδράνειας ?
Έκαψα για μια εβδομάδα ξύλο καλό χρυσό αλλά πρέπει να τα βάζεις δεν μπαίνουν μόνα τους :whistle:
Αυτό που ακούς μέσα να κάνει σαν να χοχλαζει το νερό δεν είναι!!!!!
Αν έβραζε το νερό και ο πίνακας έγραφε 50 η 55 η 60 η
στην καλύτερη περίπτωση 70 βαθμούς,
τότε με τα πελλετ τι έπρεπε να δείχνει 30 η 40 ????
Είναι η μάκα η πίσσα πεστο όπως θες που σκάει και γιαυτό είδες λαμαρίνα.
Έχει πιάσει πολύ γύρω στα τοιχώματα ?
Εαν δεις μέσα στο κρυφό μενού έχει καυσαέρια 220 βαθμούς και αρχίζει η διαχείριση,
U4 220 και U6 50 δηλαδή μόλις πάει 270 πέφτουν οι στροφές του ανεμιστήρα,
μόλις πάει 160 - 170 άντε πάλι δίνει.
Αυτά :kiss:


Καλημέρα μας. Κώστας εδώ από Θεσσαλονίκη. Καταρχάς σε ευχαριστώ Νίκο για την απάντησή σου. Πίσσες έχει γεμίσει ο θάλαμος κάυσης ένα στρώμα κανα δύο χιλιοστών παντού. όταν ανεβάζει θερμοκρασία είτε με ξύλα είτε ανεβάζοντας τη θερμοκρασία των νερών του λέβητα στους 80+ όπως πρότεινε ο φίλος electron αρχίζουν και ξεραίνονται και πέφτουν. όσον αφορά στη διαχείριση, αν καταλαβαίνω καλά μόλις ξεπερνά τους 220 ξεκινά διαχείριση και σου ρίχνει τον φυσητήρα απο 60 στο 50 στο 40. Φυσικά αν τον έχεις στο 40 δεν κάνει κάτι παρά μόνο όταν φτάσει στους 270 κόβει τον φυσητήρα εντελώς. Το U6 είναι το διαφορικό οπότε όταν φτάσει στους 170 (220-50 που είναι το U6) ξαναξεκινά ο φυσητήρας στο 60% που τον έχει θέσει ο χειριστής. Και ούτω καθεξής. Το περιέγραψα σωστά; Εμένα πήγε μέχρι 260 ενώ τον φυσητήρα τον είχα εξαρχής στο ελάχιστο 40% για αυτό και δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή. Δυστυχώς δε θυμάμαι πως μπαίνεις στο κρυφό μενού αν και νομίζω είχε γραφτεί κάπου εδώ. Ίσως θα άξιζε τον κόπο να αλλαχτούν αυτές οι θερμοκρασίες. Αυτό που θα έκανα εγώ θα ήταν να χαμηλώσω την U4 σε πχ 180 βαθμούς και σίγουρα αν γίνεται τη U6 σε πχ 30 βαθμούς για να ανταποκρίνετα πιο άμεσα. Πως σας ακούγεται αυτό;

Τέλος για το δοχείο αδράνειας. Έτσι κι αλλιώς οποιοσδήποτε λέβητας ξύλου δουλέυει σωστά με δοχείο αδράνειας, αυτό δεν ισχύει μόνο για τον Πρίμους. Καταρχάς στην καύση ξύλου θες πάντα οξυγόνο, οπότε κάθε φορά που σταματά ο φυσητήρας επειδή έπιασε θερμοκρασία είτε ο θερμοστάτης είτε τα νερά του λέβητα το ξύλο μένει στο χώρο καύσης να σιγοκαίγεται ατελώς, δηλαδή σπατάλη καυσίμου. Επίσης υπάρχει σοβαρός κίνδυνος υπερθέρμανσης. Αν μόλις έχεις φορτώσει με ξύλα κλείσει ο θερμοστάτης και σταματήσει ο κυκλοφορητής αυτά τα ζεστά νερά με τα ξύλα να σιγοκαίνε δεν εκτονώνονται κάπου.

Με δοχείο αδράνειας τον ταίζεις 2 3 φορές τη μέρα, δουλεύει για μερικές ώρες ανελλιπώς και υπο συνθήκες πλήρους καύσης μέχρι να ζεστάνει τα νερά στο δοχείο αδράνειας και μετά τέλος. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω με όλα αυτά που έχω διαβάσει.

Δεδομένης της έλλειψης δοχείου αδράνειας αν έχει κάποιος φίλος κάποια συμβουλή για την καύση ξύλου ας την πει. Και αν μπορείς Νίκο να μου στείλεις ένα pm για το πως μπαίνω στο κρυφό μενού θα το εκτιμούσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #126735 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Primus 45
Καλημερα Κωστα
Στειλε μου το τηλ σου με email


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καλογιάννης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.002 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ