Primus 45

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128041 από varsx1
Απαντήθηκε από varsx1 στο θέμα Primus 45
Φιλε electron μυριζει ποπκορν καπνος ελαχιστος στο ξεκινημα μετα σχεδον καθολου,πιστευω με πιο πολυ αερα γινεται πιο καλη καυση του καλαμποκιου αφηνει λιγοτερα υπολειμματα.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": electron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128787 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Ας μοιραστώ την τελευταία μου περιπέτεια με τον Πρίμους για να μην την πατήσετε οι υπόλοιποι όπως εγώ.

Την προηγούμενη εβδομάδα που είχε καλό καιρό έκανα κάθε μέρα το εξής: Άνοιγα πρωί και βράδυ από 5-10 λεπτά τον καυστήρα να κάψει λίγο ίσα ίσα για να διατηρήσει θράκα και να μην αναγκαστώ να κάνω έναυση από την χαλόντας τον ωραίο σωρό από στάχτες που είχαν μαζευτεί στην εστία καύσης. Χθες Κυριακή που πήγα να τον φορτώσω βρήκα στο εσωτερικό μέρος από το καπάκι του σιλό καθώς και στα πλάγια τοιχώματα του σιλό συμπυκνωμένη υγρασία, αρκετή μάλιστα. Αυτή η υγρασία είχε στάξει και στα πέλλετ μέσα στο σιλό και πολλά τα είχε θρυματίσει. Μάλιστα είχε πολύ έντονη όξινη μυρωδιά και ήταν όξινο και στην αφή. Τα σκούπισα όλα και τα πέρασα λίγο και με βρεγμένο βετέξ για να καθαρίσω τις όξινες υγρασίες για να μη μου προκαλέσουν διάβρωση. Επίσης άφησα λίγο ανοιχτό το καπάκι, αφού πέταξα κάποια θρυματισμένα πέλλετ για να αναπνεύσει μιας και μύριζε έντονα.

Πιστεύω πως ήταν λάθος ο τρόπος που το έκαιγα για πολύ λίγο χωρίς να του επιτρέπω να ζεστάθει και να κάνει εφελκυσμό. Το αποτέλεσμα ήταν πως περάσαν υγρασίες σιγά σιγά μαζί με οξικό οξύ και συμπυκνώθηκαν μέσα στο σιλό. Απο πλευράς υλικού μέσα στο σιλό είχα αρκετό, φαινόταν στο τζαμάκια, ενώ με τη φλατζόκολλα έχω λύσει θέματα με επιστροφή καπνού κτλ. Πιστεύω έφταιγε ο τρόπος που το έκαιγα για πολύ λίγο. Προσοχή λοιπόν μη κάνετε κάτι αντοίστιχο, κι αν σας συμβεί να φορέσετε γάντια πριν καθαρίσετε τις υγρασίες γιατί είναι όξινες και προσοχή και στις αναθυμιάσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128803 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Primus 45

Καλογιάννης έγραψε: Ας μοιραστώ την τελευταία μου περιπέτεια με τον Πρίμους για να μην την πατήσετε οι υπόλοιποι όπως εγώ.

Την προηγούμενη εβδομάδα που είχε καλό καιρό έκανα κάθε μέρα το εξής: Άνοιγα πρωί και βράδυ από 5-10 λεπτά τον καυστήρα να κάψει λίγο ίσα ίσα για να διατηρήσει θράκα και να μην αναγκαστώ να κάνω έναυση από την χαλόντας τον ωραίο σωρό από στάχτες που είχαν μαζευτεί στην εστία καύσης. Χθες Κυριακή που πήγα να τον φορτώσω βρήκα στο εσωτερικό μέρος από το καπάκι του σιλό καθώς και στα πλάγια τοιχώματα του σιλό συμπυκνωμένη υγρασία, αρκετή μάλιστα. Αυτή η υγρασία είχε στάξει και στα πέλλετ μέσα στο σιλό και πολλά τα είχε θρυματίσει. Μάλιστα είχε πολύ έντονη όξινη μυρωδιά και ήταν όξινο και στην αφή. Τα σκούπισα όλα και τα πέρασα λίγο και με βρεγμένο βετέξ για να καθαρίσω τις όξινες υγρασίες για να μη μου προκαλέσουν διάβρωση. Επίσης άφησα λίγο ανοιχτό το καπάκι, αφού πέταξα κάποια θρυματισμένα πέλλετ για να αναπνεύσει μιας και μύριζε έντονα.

Πιστεύω πως ήταν λάθος ο τρόπος που το έκαιγα για πολύ λίγο χωρίς να του επιτρέπω να ζεστάθει και να κάνει εφελκυσμό. Το αποτέλεσμα ήταν πως περάσαν υγρασίες σιγά σιγά μαζί με οξικό οξύ και συμπυκνώθηκαν μέσα στο σιλό. Απο πλευράς υλικού μέσα στο σιλό είχα αρκετό, φαινόταν στο τζαμάκια, ενώ με τη φλατζόκολλα έχω λύσει θέματα με επιστροφή καπνού κτλ. Πιστεύω έφταιγε ο τρόπος που το έκαιγα για πολύ λίγο. Προσοχή λοιπόν μη κάνετε κάτι αντοίστιχο, κι αν σας συμβεί να φορέσετε γάντια πριν καθαρίσετε τις υγρασίες γιατί είναι όξινες και προσοχή και στις αναθυμιάσεις.


Νομίζω οτι κατέβηκε πολύ χαμηλά η θρακα και έκαψε μεσα στον κοχλια, ο καπνος δεν έφυγε προς την καμινάδα και βρήκε ευκολότερη διοδο στο σιλο, εκεί κρυώσει και υγροποιήθηκε. Στη διαδρομή περνώντας απο τα πελλετ ένας θεός ξέρει τι ενώσεις έγιναν και κατέληξε όξινος.
Ελεγξε στο κάτω μέρο του σιλο και στο κοχλια μπορεί να εχει πελλετ που υγρανθηκαν και μπορεί να εχουν στουμπωσει .
Δες το

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128806 από zio1980
Απαντήθηκε από zio1980 στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα, έχει βάλει ένας γνωστός μου το μαβιλ το 34 για να ζεστάνει 2 διαμερίσματα..ο υδραυλικός έχει βάλει στον πάνω όροφο καλοριφέρ υπερβολικά μεγάλα..τον τελευταίο καιρό στον πάνω όροφο παρουσιάζεται το πρόβλημα να μην ζεσταίνονται καλά τρία σώματα (μπάνιο και 2 δωμάτια..ο υδραυλικός δεν μπορεί να βρει από τι έγινε αυτό..σαν έσχατη λύση κλείσανε τα υπόλοιπα σώματα από τον πάνω όροφο και άφησαν ανοιχτά μόνο τα 3 που δεν δούλευαν..μετά από λίγο τα σώματα ζεστάθηκαν..έχει κάποιος την εμπειρία να μου εξηγήσει πώς γίνετε αυτό???
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128851 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

fritakos έγραψε: Νομίζω οτι κατέβηκε πολύ χαμηλά η θρακα και έκαψε μεσα στον κοχλια, ο καπνος δεν έφυγε προς την καμινάδα και βρήκε ευκολότερη διοδο στο σιλο, εκεί κρυώσει και υγροποιήθηκε. Στη διαδρομή περνώντας απο τα πελλετ ένας θεός ξέρει τι ενώσεις έγιναν και κατέληξε όξινος.
Ελεγξε στο κάτω μέρο του σιλο και στο κοχλια μπορεί να εχει πελλετ που υγρανθηκαν και μπορεί να εχουν στουμπωσει .
Δες το


Δε φάνηκε να κάηκε τόσο χαμηλά από τον έλεγχο που έκανα. Σίγουρα έκαψε χαμηλά και λόγω κακού εφελκυσμού μου βγήκαν στο σιλό. Από εκεί και πέρα χωρίς να αποκλείω να έβγαλαν κάτι τα ίδια τα πέλλετ, η ατελής καύση ξύλου παράγει οξικό οξύ για αυτό και οι πίσσες υγροποιήσεις του ξύλου είναι τόσο διαβρωτικές. Ο λέβητας καίει κανονικά χωρίς πρόβλημα και ο κοχλίας δε μου φάνηκε να ζορίζεται κάπου. Φτηνά τη γλίτωσα.

Φίλε zio1980, από τη στιγμή που ζεστάθηκαν μόνα τους τα σώματα τότε ενδεχομένως να είναι θέμα κυκλοφορητή. Εφόσον αυτά τα σώματα είναι νέα προσθήκη, ίσως δε σηκώνει ο κυκλοφορητής. Εκτός αν κάπου έχει πτώση πίεσης μέσα στο κύκλωμα από επικαθίσεις κτλ. Ενδεχομένως άδειασμα του κυκλώματος και γέμισμα με φρέσκο νερό να βοηθούσε. Δούλεψε ποτέ το σύστημα όλο μαζί απροβλημάτιστα; Τα μεγάλα σώματα είναι διαφορετικά από τα υπόλοιπα, πχ παλαιού και νέου τύπου; Τα νέου τύπου βγαίνουν με ένα κοινό σημείο προσαγωγής και απαγωγής ζεστών νερών, αν εκεί έχει μεγαλύτερη πτώση πίεσης σε σχέση με τα παλαιότερα σώματα τότε τα νερά πηγαίνουν στα άλλα σώματα. Καλή υπομονή να πεις στον φίλο σου, αλλά από τη στιγμή που ο καυστήρας ζεσταίνει τα νερά, το πρόβλημα είναι αλλού και όχι στον Πρίμους νομίζω.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Καλογιάννης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128859 από zio1980
Απαντήθηκε από zio1980 στο θέμα Primus 45
Τα σώματα στον όροφο τοποθετήθηκαν (όλα καινούργια) πριν 2 χρόνια..το όλο σύστημα με τους ίδιους κυκλοφορητες και τον ίδιο λέβητα δούλεψε και πέρσι χωρίς κανένα πρόβλημα...πάντως όπως έγραψα όταν πειραματίστηκε κλείνοντας τα σώματα που δουλεύανε καλά, τότε τα σώματα που δεν ζεσταινόταν αμέσως ζεστάθηκαν..δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.215 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ