Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68271 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;

klaz έγραψε: μου το προτεινε ο ιδιος ο τεχνικος λεγοντας μου μαλιστα πως σχεδον βγαινει στην ιδια τιμη με τα καωτερα μοντελα+ το γεγονος πως θα δολευει πολυ χαμηλα και πολυ ανετα καιοικονομικα ακομη και με αρκετα μειον εξω.
του τονισα πως μου φαινεται υπερβολη και μηπως μου ξηραινει το αερα κλπ,και μου ειπε πως θα ειμαι μια χαρα......τωρα τι να πω...?

επισης εχω και μεγαλο θεμα με υγρασιες λογω υπαρξης και μεγαλου ενυδριου-ανοικτου απο επανω στον χωρο και λειτουργει αφυγραντηρας 24ωρο.
αρα δεν τιθεται θεμα ξηροτητος αερα.
απο την αλλη εαν και εφοσω ν το δουλευω χαλαρα και χαμηλα σε αερα,πιστευεις πως θα συνεχισει να ειναι αβολο για τον χωρο μου..?
σ'ευχαριστω που βοηθας,και βεβαια φαινεσαι γνωστης ρτου αντικειμενου,αλλα εγω απο την αλλη αισθανομαι ανοητος αφου ακουω διαφορετικα πραγματα απο ανθρωπους του χωρου...


Κώστα δε θα έχεις πρόβλημα με την ξηρότητα.Τα συγκεκριμένα μοντέλα έχουν πολύ καλά φίλτρα και σταθερό ιονιστή με αποτέλεσμα ευχάριστη ποιότητα αέρα.
Το Srk 63 που είναι το αντίστοιχο 24άρι σύμφωνα με την εταιρία έχει eer 3,58 και cop 3,97.
Προσωπικά θεωρώ υπερβολή το Srk 71 για 60 τ.μ.,αφού χρησιμοποιείται για ενιαίους χώρους μεγαλύτερους των 120 τ.μ.,αν και όπως έχω δηλώσει,δεν είμαι ούτε τεχνικός,ούτε πωλητής,απλά έχω ψαχτεί στη συγκεκριμένη αγορά.
Τα συγκεκριμένα κλιματιστικά λόγω του πανίσχυρου ανεμιστήρα,κάνουν θόρυβο ακόμα και χαμηλά,για αυτό και καλό είναι η εξωτερική τους μονάδα να τοποθετείται στο έδαφος.
Σε καμια περίπτωση δε θα κάθεσαι κάτω ή κοντά στο συγκεκριμένο μηχάνημα,τόσο στη θέρμανση,όσο και στην ψύξη,για λόγους υγείας.Η αρχική του σχεδίαση δεν ήταν για οικιακή χρήση.
Υ. Γ. : Κανένα μοτέρ σε καμία συσκευή,θέρμανσης ή μη,δεν δουλεύει οικονομικά και αποδοτικά στο χαμηλότερο επίπεδο ισχύος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68272 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;
Ότι υπάρχουν και καλύτερα αυτό είναι το μόνο σίγουρο (daikin,hitachi) αλλά με αυτή την τιμή δύσκολα.Για ακόμη μια φορά ισχύει το γνωστό ''ότι πληρώνεις παιρνεις''.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68289 από klaz
Απαντήθηκε από klaz στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;
Σας ευχαριστω πολυ για το ηθος της κουβεντας μας και το ενδιαφερον.εγω γιαννη θα μεταφερω απο βδομαδα ολα οσα κουβεντιασαμε στον τεχνικο και βλεπουμε.τα χρηματα εχουν δωθει και αυτη την στιγμη εχω μπει σε λιστα αναμονης για τελος του μηνα παραλαβη απο αντιπροσωπεια καθως η λιστα για το συγκεκριμενο μοντελο....περιεργως μεγαλωνει.οποτε απο βδομαδα η συνεχεια..


Mobile klaz speaking...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68302 από mallik
Απαντήθηκε από mallik στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;
παντως αυτο με τα cop και eer δεν το καταλαβαινω.
Λεει οτι για 1kwh Που καιει αποδιδει π.χ. 3.6 kwh.
Αυτο βεβαια ειναι αδυνατο να συμβει (νομος της φυσικης) , η ενεργεια ουτε χανεται ουτε γεννιεται απο
το πουθενα.
Προφανως κατι αλλο εννοουν οταν τα λενε αυτα . Το ξερει κανεις να μας διαφωτισει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68312 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;

mallik έγραψε: παντως αυτο με τα cop και eer δεν το καταλαβαινω.
Λεει οτι για 1kwh Που καιει αποδιδει π.χ. 3.6 kwh.
Αυτο βεβαια ειναι αδυνατο να συμβει (νομος της φυσικης) , η ενεργεια ουτε χανεται ουτε γεννιεται απο
το πουθενα.
Προφανως κατι αλλο εννοουν οταν τα λενε αυτα . Το ξερει κανεις να μας διαφωτισει;

Όλα τα κλιματιστικά ονομάζονται αντλίες θερμότητας και ονομάζονται έτσι γιατί αντλούν απο το περιβάλλον την επιπλέον ενέργεια που θέλουμε.Δηλ,δεν είναι ένα κλειστό κύκλωμα όπου όση ενέργεια θα καταναλώσουμε άλλη τόση θα πάρουμε π.χ. λέβητας.Αυτή είναι η αρχή λειτουργίας και παράλληλα και με το ψυκτικό μέσο (φρέον) του οποίου μπορούμε να του ανεβάσουμε την πίεση και την θερμοκρασία μπορούμε να πάρουμε τον βαθμό απόδοσης και την ενέργεια που θέλουμε.Όσον αναφορά τώρα το μέγεθος του βαθμού απόδοσης αυτό εξαρτάται απο τις θερμοκρασίες, τόσο τις εσωτερικές όσο και τις εξωτερικές, καθώς επίσης απο το μέγεθος του μηχανήματος,την κατασκευή του κ.α.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mallik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68335 από mallik
Απαντήθηκε από mallik στο θέμα Κλιματιστικά - ποιο να διαλέξω;
αλλη μια απορια που εχω . Τωρα με την αιθαλομιχλη τι γινεται με εμας που χρησιμοποιουμε το aircondition;
Θα περναει αυτη μεσα στο σπτιτι μεσω του aircondition και θα γινεται και μεσα χαλια ή οχι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ