Κατανάλωση αντλίας θερμότητας

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156073 από ntia
Απαντήθηκε από ntia στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας

etsa67 έγραψε: 35 kw x 0,20 kw/h eurw=7 eurw/day.
Δεν είναι και τόσο άσχημα αλλά για 8 kw είναι πάρα πολλά.
Εγώ , δεν θα έβαζα τέτοια συστήματα γιατί συνδυάζονται με πολύ καλή μόνωση των δομικών υλικών του σπιτιού, ενδοδαπέδια θέρμανση , και συνεχόμενη λειτουργία της εγκα/σης μάλιστα θέλει και κάποιο τζάκι για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Με τη ΔΕΗ δεν θα έλεγα ότι κάνεις και τη καλύτερη συνεργασία.
Όταν έχει 10-12 c η ατμόσφαιρα κάτι κάνουν (καλή συμπεριφορά) αλλά και ένα πετρελαιοκαυστήρα να έχεις δεν θα κάψεις πάνω από 250 λίτρα το μήνα και με χαμηλότερες θερμοκρασίες.
Με 10-12 c και με καλή μόνωση ο καυστήρας πετρελαίου θα λειτουργεί 2 φορές την ημέρα από μισή ώρα και πολύ ειπα.


Καλησπέρα! :)
Μα αυτό ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ. Αν θέλω 7 ευρώ την ημέρα για 70τμ σπίτι χωρίς να υπολογίσω και νερό χρήσης ζήτω που καήκαμε! Που είναι η οικονομία! Αν είχα έναν καυστήρα πετρελαίου σιγά μην χρειαζόμουν τόσα χρήματα που το ανάβεις και γίνεται φούρνος το σπίτι σε χρόνο μηδέν. Και μιλάω για το δικό μας που είναι πολύ μικρό!!! Άσε που η ΔΕΗ πάνω από κάποιες κιλοβατώρες σε ξυρίζει και κόντρα!!!!! Ε ρε μπελά που βρήκαμε! Και πίστευα πως με τον συνδυασμό ενδοδαπέδιας και αντλίας θα είχαμε λύσει το πρόβλημά μας!!
Τζάκι έχουμε και κάνει πραγματικά πολύ καλή δουλειά, αλλά δυστυχώς και εκεί μυρίζει πάρα πολύ ο πετροβάμβακας και δεν μπορούμε να το κάψουμε σωστά!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156074 από ntia
Απαντήθηκε από ntia στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας

dimlyk έγραψε: τι εννοεις να το δεις καπου ?
στο εγχειριδιο της αντλιας σου θα δεις ποσα κβ αντιστασεις εχει ...πιθανον 3
και τα 8 κβ δεν ειναι πολλα ...ισως :)


χιχι καλό!! Σιγά μην μας έδωσαν εγχειρίδιο!!! Άντε ψάξε βρες! Οπότε δεν μπορώ πρακτικά να δω αν και πότε καίνε οι αντιστάσεις αν και βάσει ωρών κτλ. σίγουρα παίζει η πιθανότητα!!
Επίσης τους λέγαμε να βάλουμε 10αρα και να πληρώσουμε εμείς την διαφορά και χτυπιόντουσαν ότι θα πέσει μεγάλη για το σπίτι και θα κάνει ξεκινήματα- σταματήματα αν το λέω σωστά!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156076 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
το εγχειριδιο της αντλιας πρεπει να το απαιτησεις μαζι με την εγγυηση ...απο καποιο μαγαζι την πηραν κι επιπλεον η daikin ειναι σοβαρη εταιρια κι ολο και κατι θα βρεις στο ιντερνετ....οι αντιστασεις παντως δεν σε ρωτανε δουλευουν αυτοματα σε χαμηλες θερμοκρασιες ...αυτο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι να δουλεψεις την αντλια με θερμοκρασιες νερου κι οχι με τον θερμοστατη και κανοντας δοκιμες να δεις τι αποτελεσματα εχεις ...αρκει και οι καιρικες συνθηκες να ειναι συγκρισιμες .ενα κακο που εχουν οι αντλιες ειναι οτι θελουν σωστη μελετη
το τζακι παντως καλο ειναι να δουλευει και θα ξεμυρισει κιολας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ntia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156086 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
penteli.meteo.gr/stations/ioannina/NOAAMO.TXT
Αυτος είναι ο μετεωρολογικός σταθμος των Ιωαννίνων.
Το βράδυ από ότι δείχνει εχει αρκετά μείον οπότε σίγουρα θα δουλεύουν οι αντιστάσεις.
Συμφωνα με τη μεση θερμοκρασια του μηνα 2,3 βαθμοι παρομοια με αυτή που εχω και εγω στη Καστοριά σε σπίτι 125 τ.μ. οι απώλειες μου είναι περίπου 7,5 kw/ωρα (40 κίλα πελετ το 24ωρο)για σήμερα (-1,3) π.χ. penteli.meteo.gr/stations/kastoria/NOAAMO.TXT
Δες λίγο την μόνωση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ntia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156093 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Ειμαι ο μονος δηλ που θεωρει τα 8KW ανεπαρκη για Γιαννενα και 70τμ???
Δηλ αν μπουν και τα ΖΝΧ στο παιχνιδι τι θα γινει???

Εμενα γιατι μου κανει "οικονομια" στη μοναδα απο τους απληρωτους συνεργατες?
Εβαλαν αρον αρον "οτι ειχαν" να ελαχιστοποισουν τη "ζημια"???

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ntia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156156 από kiriak
Απαντήθηκε από kiriak στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
οι αντλίες θερμότητας παρέχουν οικονομία , ειδικά σε καλά μονωμένα σπίτια, αρκεί να έχουν επιλεγεί (προ εγκατάστασης) και ρυθμιστεί (μετά) σωστά, κάτι να ξεφύγει είτε πριν είτε μετά και η οικονομία πάει περίπατο.

έχω 8άρα αντλία , στο Χαλάνδρι, σε οροφοδιαμέρισμα 125 τμ. μεσαίου ορόφου, μόνωση φαντάζομαι η τυπική των σπιτιών εδώ

η κατανάλωση αυτές τις μέρες με 1-2 βαθμούς θερμοκρασία εξωτερική όλη τη μέρα,
ήταν περίπου 40 ΚWh τη μέρα, με συνεχόμενη λειτουργία



ας έρθουμε στα δικά σου, 35 KWh με τι εξωτερικές;
μήπως από κάποιο σημείο και κάτω ανάβουν αντιστάσεις;

οι θερμοκρασίες του νερού μου φαίνονται ψηλές για ενδοδαπέδια,
εγώ δεν είμαι πολύ μακριά, αν και έχω τα καλοριφέρ που προϋπήραχαν από τις μέρες του πετρελαίου,
δηλαδή έχω αντιστάθμιση 50 στους 0, 41 στους 10 και 31 στους 20, αλλά συνήθως δουλέυει 2 με 3 βαθμούς κάτω

δηλάδή όταν έξω έχει 5, η θερμοκρασία του νερού είναι συνήθως 42-43, και σπάνια 45,
και μιλάμε για τα προϋπάρχοντα καλοριφέρ


για να πετύχεις καλή απόδοση από την αντλία πρέπει να δουλεύει πολλές ώρες ή συνεχόμενα,

πχ το σπίτι θέλει να πάρει ένα ποσό Α θερμίδων για να κρατά τη θερμοκρασία του,
για να πάρει αυτές τις θερμίδες με λειτουργια της αντλίας ολιγόωρη, θα πρέπει τα νερά να έχουν υψηλότερη θερμοκρασία= χαμηλότερο COP,

πχ στους 7 ή 5 ή 0 εξωτερική, άλλος είναι ο COP με νερό 35 βαθμούς, άλλος με 45 και άλλος με 50,

ΖΝΧ, αν η αντλία είναι μικρή και οριακή, δεν είναι καλή ιδέα, θα δουλέψει ψηλά για να ζεστάνει το νερό και την ίδια ώρα θα σταματήσει να ζεσταίνει το σπίτι= θα δουλεει μετά ψηλότερα με μικρότερο COP


αν χαμηλώσεις τα νερά όσο πάει γαι να έχεις 24ωρη λειτουργία , δεις αν τυχόν ανάβουν αντιστάσεις έκεί που δεν χρειάζεται τότε θα έχεις πραγματικά οικονομία, το ΖΝΧ προσωπικά δεν μπορώ να το βάλω στην εξίσωση εύκολα και οικονομικά


επίσης μην ξεχνάτε, ίδια αντλία, ίδια εξωετρική Θ, ίδια θερμοκρασία νερού, άλλος COP αν δουλεύει ο κομπρέσσορας στο 40% και άλλος αν δουλεέυο πχ στο 90%, με την διαφορά μερικές φορές να είναι πολύ μεγάλη,

δηλαδή άλλος ένα ςλόγος να δουλεύει η αντλία περισσότερες ώρες και χαλαρότερα, πέραν της θερμοκρασίας νερου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ