Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84617 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater

panosf01 έγραψε: Φιλαρακι μου το εχω ψαξει αρκετα(φυσικος γαρ εφαγα 6 απο τα καλυτερα χρονια μου στην σχολη..)Αυτα που σου λεω ειναι απλη φυσικη της β λυκειου και οχι η θεωρια του χαους.Οι διαφορες εταιριες με διαφορα τεχνασματα προσπαθουν να παραμυθιασουν τον κοσμο.Το θεμα ειναι οτι πολυ απο εμας θελουν καινα παραμυθιαζονται.. ;) .Δεν γινεται ποτε να παρεις ουτε καν αυτο που δινεις απο μια μηχανη ποσο μαλον παραπανω και 4,5 φορες.Α το AC ειναι και αυτο μηχανη οπως ο κινητηρας του αυτοκινητου σου,απλα ονομαζεται ψυκτικη μηχανη

Τελικά φιλαράκι,επειδή δεν είμαι φυσικός αλλά μηχανολόγος,οι εταιρίες μας παραμυθιάζουν ή εμείς θέλουμε να παραμυθιαζόμαστε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84625 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater
Παιδια το Α/C οπως και το ψυγειο ειναι το αντιστοιχο μιας θερμικης μηχανης και,απλα ονομαζονται ψυκτικες μηχανες,οι αρχες λειτουργιας ειναι οι ιδιες.Εσυ που ειρωνευεσαι ομως φιλε μου aithio για εξηγησε το μας λαϊκα πως γινεται να παραγεις ενεργεια απο το τιποτα..Το μηχανικο εργο ειναι η ενδιαμεση μορφη ενεργειας ας πουμε για να μεταφερουμε θερμοτητα απο την μικρη θερμοκρασια στην μεγαλη.ακουω η μαλον διαβαζω..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84629 από aristidis540
Απαντήθηκε από aristidis540 στο θέμα Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater
τι αλλο θα διαβασουμε,οι μεγαλες εταιριες κλιματιστικων δεν ειναι τσαρλατανοι που σημερα πουλανε λεβητες ιοντων με 600% αποδοση και αυριο ξυλοσομπα που με 10 κιλα θα βγαζεις τον χειμωνα.
Και οσοι δεν γνωριζουν πως δουλευει το κλιματιστικο και η αντλια θερμοτητος να μην λενε οτι τους κατεβασει το κεφαλι τους.
Γιατι υπαρχει κοσμος που δεν γνωριζει και μπαινει εδω μεσα να διαβασει και θα πιστεψει οτι το κλιματιστικο καιει οσο το απλο αεροθερμο,ελεος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stef

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84634 από Stef
Απαντήθηκε από Stef στο θέμα Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater

panosf01 έγραψε: Παιδια το Α/C οπως και το ψυγειο ειναι το αντιστοιχο μιας θερμικης μηχανης και,απλα ονομαζονται ψυκτικες μηχανες,οι αρχες λειτουργιας ειναι οι ιδιες.Εσυ που ειρωνευεσαι ομως φιλε μου aithio για εξηγησε το μας λαϊκα πως γινεται να παραγεις ενεργεια απο το τιποτα..Το μηχανικο εργο ειναι η ενδιαμεση μορφη ενεργειας ας πουμε για να μεταφερουμε θερμοτητα απο την μικρη θερμοκρασια στην μεγαλη.ακουω η μαλον διαβαζω..

Δηλαδή θες να μας πεις ότι οι Α/Θ είναι το ίδιο με τους λέβητες,τα αερόθερμα και τις σόμπες;Έλεος!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": aristidis540

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84635 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater

panosf01 έγραψε: Παιδια το Α/C οπως και το ψυγειο ειναι το αντιστοιχο μιας θερμικης μηχανης και,απλα ονομαζονται ψυκτικες μηχανες,οι αρχες λειτουργιας ειναι οι ιδιες.Εσυ που ειρωνευεσαι ομως φιλε μου aithio για εξηγησε το μας λαϊκα πως γινεται να παραγεις ενεργεια απο το τιποτα..Το μηχανικο εργο ειναι η ενδιαμεση μορφη ενεργειας ας πουμε για να μεταφερουμε θερμοτητα απο την μικρη θερμοκρασια στην μεγαλη.ακουω η μαλον διαβαζω..


Αν είσαι πράγματι φυσικός και κάνεις τέτοιες ερωτήσεις...

Η απόδοση των A/C αναφφέρεται στην ενέργεια που αποδίδουν στον κλιματιζόμενο χώρο.
Το έργο που καταναλώνουν, είναι για τη μεταφορά της ενέργειας απο το περιβάλλον προς τον χώρο. Γι'αυτό καταναλώνουν 1kw και αποδίδουν στο χώρο 4kw.
Αυτό δεν καταρίπτει τους θερμοδυναμικούς νόμους ή την Α.Δ.Ε., πολύ απλά "κλέβεις" ενέργεια απο το περιβάλλον που είναι πρακτικά αστείρετυη.
Αν υπολογίσεις μαζί με το καταναλισκόμενο έργο, την αποδιδόμενη ενέργεια στο χώρο αλλά και την απορριπτόμενη προς το περιβάλλον, το πηλίκο θα είναι μικρότερο του 1, αλλά αυτό είναι αδιάφορο για τις εφαρμογές ψύξης-θέρμανσης, αφού μας ενδιαφέρει η κατάσταση του κλιματιζόμενου χώρου και το περιβάλλον λαμβάνεται υπόψη ως να είχε άπειρη θερμοχωρητικότητα.

Πίσω στα θρανία.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": aristidis540, Stef, DOOM_NX, 1nikos1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84645 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κάτσω εγώ να σου αναλύσω τον ψυκτικό κύκλο.
Πρέπει να υπάρχουν χιλιάδες επιστημονικές αναλύσεις για την σχέση μεταφερόμενη θερμότητα προς καταναλισκόμενο έργο που αφορά το cop και απορώ γιατί το ζητάς από μένα
Εγω το μόνο που μπορώ να κάνω για σενα είναι να έρθεις να δεις μια αντλία θερμότητας σε λειτουργία που πριν απο αυτή έχει μετρητή ηλεκτρικής ενέργειας και μπροστά της θερμιδομετρητή.

Gregori
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stef, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ