Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84649 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater
ΟΚ γιαυτό δεν θα πάρω ποτέ πτυχίο :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84660 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater

panosf01 έγραψε: Φιλαρακι μου το εχω ψαξει αρκετα(φυσικος γαρ εφαγα 6 απο τα καλυτερα χρονια μου στην σχολη..)Αυτα που σου λεω ειναι απλη φυσικη της β λυκειου και οχι η θεωρια του χαους.Οι διαφορες εταιριες με διαφορα τεχνασματα προσπαθουν να παραμυθιασουν τον κοσμο.Το θεμα ειναι οτι πολυ απο εμας θελουν καινα παραμυθιαζονται.. ;) .Δεν γινεται ποτε να παρεις ουτε καν αυτο που δινεις απο μια μηχανη ποσο μαλον παραπανω και 4,5 φορες.Α το AC ειναι και αυτο μηχανη οπως ο κινητηρας του αυτοκινητου σου,απλα ονομαζεται ψυκτικη μηχανη

Διάβασε εδώ
en.wikipedia.org/wiki/Coefficient_of_performance
Θα δείς ότι
" In Europe, ground source heat pump units are standard tested at is 35 °C (95 °F) and is 0 °C (32 °F). According to the above formula, the maximum achievable COP would be 8.8."


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84669 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater
Περασαν πολλα χρονια απο το πτυχιο δυστηχως. :) Με μια δευτερη ματια και συμφωνα με αυτα που ειπε ο φιλος σαββας πρεπει να πω οτι οντως υπο προυποθεσεις μπορει να επιτευχθει αποδοση μεγαλυτερη της μοναδας,σε ψυκτικη μηχανη,πρεπει ομως να πουμε οτι εξαρτατε αμεσα απο τις θερμοκρασιες μεσα εξω,δεν ειναι ενα σταθερο μεγεθος.Μιας και ειμαι περιεργος τι αποδοση εβγαλες εσυ aithio?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84675 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater

Μιας και ειμαι περιεργος τι αποδοση εβγαλες εσυ aithio?


Το έχω δει με σχετικά καλό καιρό και αντιστάθμιση άρα με θερμοκρασία προσαγωγής χαμηλή και δεν είναι το μέσο cop που φαντάζομαι θα παίζει στο 3.
Εγω το είδα και το μετρήσαμε παρέα με μηχανολόγους στο 4.2
Αλλά έχουμε και τον Δημήτρη εδώ μέσα που με 35kWh/24ωρο καταναλισκόμενες ζεσταίνει μεζονέτα 200τμ.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84939 από ΤΟΡΝΑΔΟΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΤΟΡΝΑΔΟΡΟΣ στο θέμα Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater

panosf01 έγραψε: Φιλαρακι μου το εχω ψαξει αρκετα(φυσικος γαρ εφαγα 6 απο τα καλυτερα χρονια μου στην σχολη..)Αυτα που σου λεω ειναι απλη φυσικη της β λυκειου και οχι η θεωρια του χαους.Οι διαφορες εταιριες με διαφορα τεχνασματα προσπαθουν να παραμυθιασουν τον κοσμο.Το θεμα ειναι οτι πολυ απο εμας θελουν καινα παραμυθιαζονται.. ;) .Δεν γινεται ποτε να παρεις ουτε καν αυτο που δινεις απο μια μηχανη ποσο μαλον παραπανω και 4,5 φορες.Α το AC ειναι και αυτο μηχανη οπως ο κινητηρας του αυτοκινητου σου,απλα ονομαζεται ψυκτικη μηχανη


Άλλο μηχανές εσωτερικής καύσεως (Αυτοκινήτου)και άλλο αντλίες γενικά ...

Για να μη χανόμαστε σε τύπους κανόνες και εξισώσεις ένα απλό θα πω για να καταλαβαίνουν και οι απλοί αναγνώστες , όταν λέμε αντλία εννοούμε ένα μηχάνημα που μεταφέρει κάτι ρευστό (υγρό ή αέριο ) από κάποιο χώρο ή δεξαμενή σε μία άλλη , η ενέργεια που καταναλώνουμε είναι πολύ μικρότερη από την ενέργεια που εμπεριέχει το υλικό που μεταφέρει , η αντλία θερμότητας απλά μεταφέρει το FREON από την εξωτερική μονάδα στην εσωτερική ,η συμπίεση στην εσωτερική μονάδα και η εκτόνωση στην εξωτερική μας δίνει την ζέστη και αντίστροφα το καλοκαίρι .....

Για να γίνω πιο κατανοητός ένα τάνκερ μεταφέρει κάτι χιλιάδες τόνους πετρελαίου αλίμονο αν το έκαιγε στον δρόμο ....

Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν οι Φυσικοί χημικοί μηχανικοί μηχανολόγοι ας το δουν πιο προσεκτικά το όλο θέμα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92070 από BIOGRUPPO
Απαντήθηκε από BIOGRUPPO στο θέμα Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater
Πάντως όποιος θέλει να μάθει για τα αποτελέσματα μέτρησης απο το θερμοδυναμικό ινστιτούτο Κοζάνης έχω μελέτη στα χέρια μου η οποία λέει ότι το σύστημα ιόντων της IONHEATER STAFOR είναι κατα 80% ποιό δαπανηρό απο έναν λέβητα πετρελαίου επίσεις οι μηνύσεις πάνε και έρχονται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ