Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22860 από Ironman
Νέος στο φόρουμ σας και μετά από αρκετό διάβασμα θα ήθελα, κι εγώ με την σειρά μου να παραθέσω το θέμα μου και κάποιες ερωτήσεις.

Στο 100 τετραγωνικών σπίτι μου (70 σαλονοτραπεζαρία και 30υπνοδωμάτια, μπάνιο, διάδρομος) υπάρχει, εκ κατασκευής, χτιστό τζάκι με πυρότουβλα. Η φούσκα του τζακιού είναι χτιστή (μονότουβλο) και έχει επενδυθεί με διακοσμητική πέτρα.

Το ζητούμενο είναι η μετατροπή του τζακιού αυτού σε ενεργειακό - αερόθερμο με βεβιασμένη λειτουργία αέρα.

Δεδομένου ότι δεν θέλω να πειράξω την φούσκα, εκτός βέβαια από το άνοιγμα δύο τρυπών για τους αεραγωγούς, η επιλογή κασέτας είναι, για εμένα, μονόδρομος.

Ο χώρος που θέλω να ζεστάνω αποκλειστικά και μόνο με την χρήση του τζακιού (να καταργήσω ουσιαστικά το πετρέλαιο για το οποίο πέρσυ τον χειμώνα πλήρωνα 400 - 500 ευρώ τον μήνα) είναι η σαλονοτραπεζαρία των 70 τετραγωνικών με ζητούμενη θερμοκρασία 23+ βαθμούς. Το διαμέρισμα κατασκευής <10 ετών βρίσκεται στην Ανατολική Αττική, κοντά στην θάλασσα, είναι ενδιάμεσου ορόφου με διπλά αλουμίνια. Ενώ η καμινάδα του τζακιού είναι Inox (φ200) περαστή μέσα στην εκ κατασκευής τσιμεντένια καμινάδα.

Μετά από το σχετικό ψάξιμο φαίνεται ότι καταλήγω στις εξής κασέτες ...

1. La Nordica Inserto 80 Crystal Ventilato
2. Salgueda E860
3. Salgueda 800 GV
4. Salgueda Helios E800

Κατά τα γραφόμενα στο φόρουμ η Salgueda είναι ουσιαστικά παραγωγής Invicta οπότε δεν έχω ενδοιασμούς όσον αφορά την ποιότητα καθώς και δεν έχω ενδοιασμούς όσον αφορά την ποιότητα της La Nordica.

Οι ερωτήσεις μου έχουν να κάνουν περισσότερο με την τοποθέτηση παρά με την απόδοση των κασετών, οι οποίες πιστεύω ότι με καλύπτουν (παρόλα αυτά αν υπάρχει διαφορετική γνώμη θα χαρώ να την ακούσω). Οπότε ξεκινάω:

1. Χρειάζεται να γκρεμίσω κάτι εσωτερικά του τζακιού σαν πχ, τον θερμοθάλαμο? το κλαπέτο? ή κάτι άλλο?

2. Κάποιοι τζακάδες μου μίλησαν για ανάγκη μόνωσης της φούσκας ή/και των σωληνώσεων σύνδεσης με την καμινάδα και με τις περσίδες, ενώ, αν διάβασα καλά, τέτοια ανάγκη δεν υπάρχει όταν μιλάμε για τοποθέτηση κασέτας, έχω δίκιο ή όχι?

3. Η σύνδεση της καμινάδας με την κασέτα προτάθηκε, πάλι από τζακάδες, όπως γίνει με την χρήση εύκαμπτου σωλήνα διπλού τοιχώματος και λείου εσωτερικού, να το δεχθώ ή να επιμείνω στην Inox σωλήνα?

4. Δεδομένου ότι έχω πυρότουβλο το οποίο δεν θα ξηλωθεί περιμετρικά, χρειάζεται να μονώσω γύρω - γύρω την κασέτα ή όχι?

5. Χρειάζεται να βάλω περσίδα εκτόνωσης ψηλά ή όχι? Αν ναι, δεν θα έρχεται η μυρωδιά του θερμοθαλάμου μέσα στο σπίτι? Μήπως χρειάζεται να καθαρίσω και τον θερμοθάλαμο?

6. Κάποιοι τζακάδες επειμένουν ότι θα καλυφθώ με φυσική ροή ενώ εγώ επιμένω ότι θέλω βεβιασμένη ροή έστω κι αν αυτό προϋποθέτει κάποιο επιπλέον κόστος, γιατί άραγε?

7. Για το μεγάλο τώρα θέμα της εισαγωγής αέρα ... το σπίτι έχει ήδη μία περσίδα (χαμηλά και πλάγια από το τζάκι σε περίπου μισό μέρο απόσταση από αυτό) η οποία τροφοδοτείται/συνδέεται από εξωτερική τρύπα ή οποία είναι στο πίσω και κάτω μέρος του τζακιού. Εκεί τι ακριβώς πρέπει να γίνει? Πρέπει να σκαφτεί το "πάτωμα" του τζακιού για να αποκαλυφθεί ο κενός χώρος που συνδέει την εσωτερική περσίδα με έξω? Φτάνει αυτό ή χρειάζεται και κάτι άλλο? Ή μήπως δεν χρειάζεται καθόλου?

8. Στις κασέτες της Invicta/Salgueda καταλαβαίνω ότι ο αέρας που θα βγαίνει από τις περσίδες πάνω από το τζάκι "βιάζεται" προς τα εκεί από τους δύο μικρούς ανεμιστήρες που έχουν εσωτερικά αυτές οι κασέτες, σωστά? ενώ στην περίπτωση της La Nordica αν θέλω βεβιασμένο αέρα θα πρέπει να εγκατασταθεί ένα προεραιτικό κιτ, σωστά?

Αυτά τα ολίγα προς το παρών, ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μακροσκελές του μυνήματος.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Ironman.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22866 από Asteris
1. Το κλαπέτο σίγουρα, για να γίνει η σύνδεση με την καμινάδα.

2. Σε πυρότουβλο δεν μονώνεις τίποτα.

3. Inox μονού τοιχώματος, δεν χρειάζεται το διπλό.

4. Να βάλεις μόνωση μόνο στους τοίχους που είναι εξωτερικοί, και μόνο αν μετά την μόνωση μένει κενό από την κασέτα όπως ορίζει ο κατασκευαστής (4-5 στο πλάι, 8-9 πίσω), για να αερίζεται.

5. Καθότι τούβλινη η φούσκα, δεν βάζεις καθόλου εκτόνωση. Αν παρόλα αυτά θες να την πάρεις αυτήν την θερμότητα μέσα στο σπίτι, θέλει καλό καθάρισμα και ασβέστωμα για να μην περνάνε σκόνες μέσα στο σπίτι. Η ενέργεια που θα πάρεις είναι μικρή. Αν θες να πάρεις σοβαρό ποσοστό, βάλε εναλλάκτη, έστω και με φυσική ροή, αν χωράει. Θα γλυτώσεις και το καθάρισμα, μόνο τρύπες εισόδου-εξόδου θα ανοίξεις στο τούβλο, για να μπουν αεραγωγοί.

6. Κασέτα και φυσική ροή, εμένα δεν μου αρέσει. Αν είναι να κάνεις φυσική ροή, θέλει foyer με αλλαγή της πάνω φούσκας σε γυψοσανίδα, ώστε να έχει μεγάλο θερμοθάλαμο να δουλεύει ξεκούραστα, όχι μιά πακτωμένη κασέτα που θα είναι μιά ζωή σε υψηλές θερμοκρασίες.

7. Η κασέτα θα τοποθετηθεί 1-2 πόντους πάνω από το πάτωμα του παλιού τζακιού, ώστε να επιτρέπει εισαγωγή αέρα μέσω της κάτω τρύπας.

8. Και η Nordica έχει ενσωματωμένα ανεμιστηράκια. Το έξτρα κιτ είναι για μεγάλο βεντιλατέρ για αεραγωγούς.

Πάντως η μία είναι 9kW και οι άλλες 18. Ούτε την μία ούτε την άλλη θα έπαιρνα εγώ, θα προτιμούσα κάτι στα 12-14kW, πχ την σειρά invicta 700 ή Edilkamin Ecostar.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22871 από Ironman
Εξαιρετικός, ευχαριστώ πολύ, κάποια σχόλια αν μου επιτρέπεις...

Asteris έγραψε:
1. Το κλαπέτο σίγουρα, για να γίνει η σύνδεση με την καμινάδα.

Κατανοητό

2. Σε πυρότουβλο δεν μονώνεις τίποτα.

Κατανοητό

3. Inox μονού τοιχώματος, δεν χρειάζεται το διπλό.

Είχα την εντύπωση ότι κάπου εδώ μέσα είδα να αναφέρεται ότι καλό θα ήταν να αποφύγουμε την χρήση εύκαμπτου, εξ' ου και η ερώτηση.

4. Να βάλεις μόνωση μόνο στους τοίχους που είναι εξωτερικοί, και μόνο αν μετά την μόνωση μένει κενό από την κασέτα όπως ορίζει ο κατασκευαστής (4-5 στο πλάι, 8-9 πίσω), για να αερίζεται.

Κατανοητό, τέτοιος τοίχος είναι μόνο ο πίσω του τζακιού. Αν τελικά χωράει η μόνωση να υποθέσω κεραμομβάβακα?

5. Καθότι τούβλινη η φούσκα, δεν βάζεις καθόλου εκτόνωση. Αν παρόλα αυτά θες να την πάρεις αυτήν την θερμότητα μέσα στο σπίτι, θέλει καλό καθάρισμα και ασβέστωμα για να μην περνάνε σκόνες μέσα στο σπίτι. Η ενέργεια που θα πάρεις είναι μικρή. Αν θες να πάρεις σοβαρό ποσοστό, βάλε εναλλάκτη, έστω και με φυσική ροή, αν χωράει. Θα γλυτώσεις και το καθάρισμα, μόνο τρύπες εισόδου-εξόδου θα ανοίξεις στο τούβλο, για να μπουν αεραγωγοί.

Όχι δεν θέλω να πάρω περισσότερη θερμότητα, απλώς νόμιζα ότι χρειάζεται εκτόνωση λόγω της θερμοκρασίας που θα δημιουργείται στον υπάρχον θερμοθάλαμο.

6. Κασέτα και φυσική ροή, εμένα δεν μου αρέσει. Αν είναι να κάνεις φυσική ροή, θέλει foyer με αλλαγή της πάνω φούσκας σε γυψοσανίδα, ώστε να έχει μεγάλο θερμοθάλαμο να δουλεύει ξεκούραστα, όχι μιά πακτωμένη κασέτα που θα είναι μιά ζωή σε υψηλές θερμοκρασίες.

Ούτε εμένα μου άρεσε και είναι ένας από τους λόγους που επιμένω στην βεβιασμένη ροή.

7. Η κασέτα θα τοποθετηθεί 1-2 πόντους πάνω από το πάτωμα του παλιού τζακιού, ώστε να επιτρέπει εισαγωγή αέρα μέσω της κάτω τρύπας.

Με έχασες κάπως :( Σε ποια κάτω τρύπα αναφέρεσαι?

8. Και η Nordica έχει ενσωματωμένα ανεμιστηράκια. Το έξτρα κιτ είναι για μεγάλο βεντιλατέρ για αεραγωγούς.

Εννοείς για αεραγωγούς πέραν των δύο πάνω από την κασέτα?

Πάντως η μία είναι 9kW και οι άλλες 18. Ούτε την μία ούτε την άλλη θα έπαιρνα εγώ, θα προτιμούσα κάτι στα 12-14kW, πχ την σειρά invicta 700 ή Edilkamin Ecostar.

Κατανοητό, αλλά τα 700άρια είναι μικρά για τις διαστάσεις του ανοίγματος του τζακιού το οποίο (άνοιγμα) είναι Π 89,5 Χ Υ 58,5 Χ Β 59,0 ... κάθε πρόταση δεκτή!

Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Ironman.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22873 από dionisisk
Τελικά μάλλον κατέληξα και ξεκινάμε αύριο.
Θα μπει η Edilkamin Ecostar με βεντιλατέρ και θα σπάσουμε οσο το δυνατόν λιγότερο τη φούσκα θα μονωθεί και θα γίνουν τα εξής:
1) Θα έχουμε την ροή των βεντιλατέρ πάνω από την πόρτα του τζακιού
2) Ψηλά στη φούσκα θα μπει μακρόστενος αεραγωγός που στο μισό θα βγαίνει η μία έξοδος του τζακιού και στην άλλη μισή θα έχουμε ροή από τον θερμοθάλαμο που θα κατασκευαστεί ο οποίος θα θερμοθάλαμος θα τροφοδοτείται από κάτω από το κενό που έχει το τζάκι(φυσικός ελκυσμός)
3) Στο πίσω μέρος θα γίνει τρύπα που θα μπει ρυθμιζόμενος αεραγωγός που θα τροφοδοτείται είτε με αεραγωγό από το τζάκι και τα βεντιλατέρ του, είτε με φυσικό ελκυσμό από τη φούσκα.
Ευχαριστώ όλους και ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Άντε και ο θεός βοηθός...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22876 από Asteris
3. Inox κομμάτι καμινάδας είπα, όχι εύκαμπτο. Αν και αν το εύκαμπτο είναι καλό ανοξείδωτο, μικρή η διαφορά, κυρίως σε αντοχή σε βάθος χρόνου.

4. Κεραμομάμβακα, πετροβάμβακα, ότι θες, δεν έχει σημασία εκεί που είναι...

7. Δεν έχει σχάρα και σταχτοδοχείο στο πάτωμα του παλιού τζακιού, που επικοινωνεί με την εξωτερική τρύπα για αέρα? Αυτήν δεν την κλείνεις βάζοντας ακριβώς από πάνω την νέα εστία, την βάζεις 1-2 πόντους πιό ψηλά.

8. Εννοώ μεγάλο βεντιλατέρ για όταν θες να στείλεις αέρα πάνω από 1-2 μέτρα απόσταση από τις πάνω εξόδους της κασέτας.

9. Όπως και να έχει, θα βάλεις τσόντα μάρμαρο γύρω από την κασέτα για να σφραγίσεις το κενό έως το πυρότουβλο. Απλά στην 70άρα θα είναι μεγαλύτερη η τσόντα. Αν θες βάλε την 80άρα, εσένα πρέπει να αρέσει. Απλά η 9άρα είναι λίγη. 400-500€ πετρέλαιο δεν έκαιγα εγώ στα 180τμ εδώ που μένω B.Ελλάδα, οπότε δεν έχεις καλές μονώσεις, άρα 13-14kW τα θες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22889 από kaptainikos

Asteris έγραψε: Αν θες να πάρεις σοβαρό ποσοστό, βάλε εναλλάκτη, έστω και με φυσική ροή....

Αστερη ποιον εναλλακτη "φυσικης ροης" εννοεις...;;;
μηπως τον γνωστο εναλλακτη που βαζουν ολοι, οπως τον δικο σου, αλλα χωρις βεντιλατερ;;;
εχω δει και καποιους αλλους που κυκλοφορουν, δες τους και πες μου τη γνωμη σου
μιλαμε παντα για φυσικη ροη



Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by kaptainikos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.136 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ