Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22945 από aithio

Στελιος1 έγραψε: Υπαρχει η απλη εξισωση 1ου βαθμου.. ποιοτητα κ ποσοτητα. Αν βαφτισουμε στ περιπτωση μας ποιοτητα τ θερμοκρασια τοτε η θερμοτητα (το ποσο της) θα βγει με τ ποσοτητα του αερα εφ οσον ειναι δεδομενο οτι υπαρχει αυτη (η ποσοτητα θερμοτητας εννοω), αλλο θερμοκρασια και αλλο θερμοτητα. Πχ 50 κυβικα ανα ωρα 100 βαθμων ειναι μικροτερη (η μιση ακριβως) θερμικη ποσοτητα απο 200 κυβικα αερα 50 βαθμων. Η διαφορα θερμοκρασιας ειναι ο ενας παραγοντας, το ενα δεδομενο, δεν μπορει να στεκεσαι σε αυτο και να αγνοεις τα αλλα..


Γεια σου Στέλιο και απο αυτό το φόρουμ.
Δεν ξέρω απο τζάκια αλλά προσπαθώ να καταλάβω που είναι η διαφωνία σου με τον Αστερη.
Ο ένας λέει ότι όσο η διαφορά θερμοκρασίας είναι μεγαλύτερη τόσο καλύτερη απόδοση έχει ένας εναλλάκτης.Και έχει δίκαιο.

Και εσύ μιλάς για την θερμοχωρητικότητα του αέρα. Που στο παράδειγμα που δίνεις δεν είναι η μισή ακριβός.

Καντε το πιο λιανά να καταλάβουμε.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22954 από Στελιος1
Ενας παραγοντας ειναι η διαφορα θερμοκρασιας, συμφωνω απολυτα δεν ειπα κατι αλλο. Δευτερος ομως, εξ ισου σοβαρος μιας και η εξισωση ειναι απλη ειπαμε, ειναι η επιφανεια εναλλαγης η οποια στον ελευθερο (ανοικτο, χωρις δευτερο μπουρι απ εξω αλλα με ψυκτρες)που δειξατε ειναι μεγαλυτερη. Επισης δεν υπαρχει καποια στενοτητα στ περασμα του αερα σε αυτον, αντιθετα με τον διπλο απ τον οποιο θα περασει ΣΙΓΟΥΡΑ μικροτερη ποσοτητα. Αυτο το θεμα τ ποσοτητας του αερα ειναι τριτος παραγοντας και υπαρχει και τεταρτος που αφορα το υλικο και στο υλικο του λοιπον ειναι σωστος, ενω το διπλο μπουρι σας ΟΧΙ ειναι ακαταλληλο υλικο, εχει χαμηλη θερμοπερατοτητα το ανοξειδωτο. Σκεφτειτε λιγο τι λεω, δε θα γραψω 2 σελιδες με κουραστικες λεπτομερειες.
Ο εναλλακτης αυτος με τ ψυκτρες ειναι πολυ καλυτερος απ το διπλο σας μπουρι, αμα δε θετε μην πιστευετε, δεν ειναι τυχαιο οτι τ βγαζουν σοβαρα εργοστασια τζακιων ενω τον αλλον μονο λαμαριναδες..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22956 από Στελιος1
Να διευκρινησω οτι.. μιλαμε παντα για φυσικη ροη, ειναι αυτονοητο στ εναλλακτη με τ κατα μηκος ψυκτρες που δειξατε η φυσικη ροη, ο Αστερης ειπε οτι δεν κανουν αυτοι.. Ποιοι αυτοι? Τ τσουβαλιασες ολους, αλλο ο ενας και αλλο ο αλλος στ φωτο που ειδα. Αυτος που λεω ειναι πιο αποδοτικος απ το διπλο μπουρι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22957 από Στελιος1

kaptainikos έγραψε: ο αλλος τυπος εναλλακτη που υπαρχει ειναι αυτος εδω, παντα φυσικης ροης





αξιζει αραγε ;



Αυτους λεω! Και για φυσικη ροη μιλησε ο Καπταιν! Αυτοι οι δυο ειναι παραπολυ καλοι (καλυτερος ο μαυρος) και ξερετε και κατι? Ο αερας παλι κρυος θα ειναι η διαφορα θερμοκρασιας θα υπαρχει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22964 από Ironman
Θα σκάψετε το πάτωμα και θα βάλετε μιά περσίδα, ή μιά σχάρα τουλάχιστον 10χ10, για να φέρνει φρέσκο αέρα στο δωμάτιο και να τραβάει το τζάκι από τις γρίλιες του. Η νέα εστία να σηκωθεί 1-2 πόντους να μην φράξει την τρύπα αυτή και να δουλέψει και σαν εισαγωγή αέρα για να γίνεται ροή στον θερμοθάλαμο.

Κατανοητό, αλλά έχω μία, ελπίζω τελευταία ερώτηση σχετικά με τον αέρα εισαγωγής ... Σκάβω το πάτωμα του τζακιού μέχρι να βρω την τρύπα που φέρνει αέρα από έξω, βάζω μία περσίδα τουλάχιστον 10Χ10 και σηκώνω την κασέτα 1-2 πόντους (αλήθεια ποιος είναι ένας ενδεδειγμένος τρόπος?), καταργώ την περσίδα εισαγωγής αέρα που υπάρχει εσωτερικά του σπιτιού? Καταλαβαίνω ότι η καινούργια παροχή εξωτερικού αέρα (κάτω από την εστία) θα δώσει παροχή στον θερμοθάλαμο, αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το πως θα πάρουν οι περσίδες της κασέτας αέρα από την καινούργια αυτή εισαγωγή εξωτερικού αέρα? δεδομένου ότι η κασέτα γύρω - γύρω θα "κλείσει" ώστε να μην χάσκει, να μην φαίνεται δηλαδή το κενό ανάμεσα στα πυρότουβλα και την κασέτα και οι γρίλιες θα είναι πια απομονωμένες από το εσωτερικό της ένθεσης της κασέτας.

Τα ανεμιστηράκια που έχουν οι κασέτες, έχουν δυνατότητα να στείλουν αέρα για 1-2 μέτρα, οπότε κάνουν μόνο για αεραγωγούς πάνω από το ίδιο το τζάκι. Αν θες να βάλεις αεραγωγούς 5-6 μέτρα για κάνα δωματιο, θέλεις το κιτ με το έξτρα βεντιλατέρ της εταιρίας.

Όχι δεν θέλω να βάλω αεραγωγούς σε δωμάτια, οπότε είμαι καλυμένος με τα ανεμιστηράκια της εστίας. Σε περίπτωση δε, που έχω την ζέστη που θέλω στο σαλόνι ίσως βάλω μία περσίδα με μοτέρ πάνω από την πόρτα που οδηγεί στα υπνοδωμάτια έτσι ώστε να στέλνω μέρος του ζεστού αέρα του σαλονιού προς αυτά.

Και με 300€ πετρέλαιο, σημαίνει θες κάτι παραπάνω από 9kW, 12-14 και πάνω υποθέτω. Και 18 σου κάνει, ρυθμίζεις τον αέρα και καίει χαμηλότερα.

Έτσι το σκεφτόμουνα κι εγώ. Το πρόβλημα του σπιτιού είναι ότι παρόλο που είναι σε ενδιάμεσο όροφο, ο πάνω και ο κάτω όροφος δεν κατοικούνται, και ούτε πρόκειται για κάποια χρόνια ακόμα, και έτσι το πάτωμα και το ταβάνι δεν ζεσταίνουνται από το πάνω και από το κάτω διαμέρισμα αντίστοιχα παρά μόνο από το δικό μου.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Ironman.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23041 από Asteris

Στελιος1 έγραψε:

kaptainikos έγραψε: ο αλλος τυπος εναλλακτη που υπαρχει ειναι αυτος εδω, παντα φυσικης ροης





αξιζει αραγε ;



Αυτους λεω! Και για φυσικη ροη μιλησε ο Καπταιν! Αυτοι οι δυο ειναι παραπολυ καλοι (καλυτερος ο μαυρος) και ξερετε και κατι? Ο αερας παλι κρυος θα ειναι η διαφορα θερμοκρασιας θα υπαρχει.


Πως θα είναι κρύος, μέσα στην φούσκα του τζακιού?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.129 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ