Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23058 από kaptainikos
κρυος δεν νομιζω και γω να ειναι μεσα στη φουσκα του τζακιου με τετοιες θερμοκρασιες εσωτερικα
καπου διαβασα οτι στα foyer τα γνωστα, η θερμοκρασια των καπναεριων 300ριζει μετα απο καποιες ωρες λειτουργειας του τζακιου (διορθωστε αν κανω λαθος)
αυτο που καταλαβα, και που θελει να πει ο Στελιος ειναι το εξης: ο εν λογω τυπος εναλλακτη(μαυρος) με τις τοσες ψυχτρες που εχει κολλημενες στην επιφανεια του, εχει παραπανω απο τη διπλασια σχεδον τριπλασια επιφανεια εναλλαγης σε σχεση με τον αλλο εναλλακτη (διπλο μπουρι με μια εισοδο και δυο εξοδους)
κατι σαν τους κυλυνδρους των παλιων δυχρονων κινητηρων, που ζεστενονταν και τους εβαζαν τετοιες ψυκτρες, αλλα μεγαλυτερες και περισσοτερες αναλογικα
αποτελεσμα της μεγαλυτερης επιφανειας εναλλαγης ειναι και η μεγαλυτερη αποδοση του εναλλακτη
ομως...το συστημα με το διπλο μπουρι(ινοξ) διαθετει και βεντιλατερ...που και αυτο προσφερει στην αποδοση, εφ οσον ο βεβιασμενος αερας γλυφει και παιρνει απο το εσωτερικο μπουρι μεγαλη ποσοτητα ζεστης

παμε τωρα στο παραδειγμα του Αστερη με το ψυγειο του αυτοκινητου...
εχουμε ενα ψυγειο απο ενα μικρο αυτοκινητο ας πουμε 30χ30 ΜΕ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ
και εχουμε και ενα μεγαλο ψυγειο (φορτηγου ας πουμε) μεγαλυτερων διαστασεων 30χ90 για το παραδειγμα μας αλλα...ΧΩΡΙΣ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ
ποιο απο τα δυο απαγει περισσοτερη θερμοκρασια, που ειναι και το ζητουμενο μας ;;;;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23061 από Asteris
Γιατί μπερδεύεστε? Δεν κάνω σύγριση ποιός είναι καλύτερος, ο δικός μου ή αυτός της φωτογραφίας. Λέω ότι αυτός της φωτογραφίας δεν έχει δυνατότητα να του στείλεις κρύο αέρα με κάποιο τρόπο, άρα δεν κάνει για να μπει μέσα σε τζάκι, είναι για μπουρί σόμπας που είναι εκτεθειμένο στον αέρα δωματίου.

Αν το ψυγείο του φορτηγού το βάλεις μέσα στην καμπίνα το οδηγού, η καμπίνα μετά από 10 λεπτά θα έχει 70 βαθμούς και η μηχανή θα σκάσει, γιατί δεν θα γίνεται πλέον ανταλλαγή θερμότητας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23063 από house
Ο Μεταλλικος , ζεσταινεται περισοτερο αποτι η ανοξυδωτη σολινα !
Ο μεταλλικος με τις τρυπες μεσα στην φωται , δηλαδη με τους σολινες που περνουνε απο μεσα , μπορει να λειτουργει καλητερα , αλλα που να τον βρεις ! Παλιοτερα ειχαμε ποσταρει και αλλα τετοια που μπαινουν πανω απ το τζακι ! Ακομα ειχαμε βρει δαχτηλιους απο μαντεμι που καναν σχεδον το ιδιο , με φυσικη ροη !
Τελος , εδω δεν μπορουμε να βρουμε εναλλακτες ετοιμους και παμε και φτοιαχνουμε ! Ο δικος μου μεσα πχ , δεν ειναι σκετος , αλλα εχει κολισει ο τυπας στον σολινα απο μεσα , διαχωριστικα που ειναι σαν σπυρομα προς τα πανω , για να εχει μεγαλητερη επιθανεια που λες !
Μαλλον δεν εχει δει ο στελιος εναλλακτη και του φενεται λειος και ισιος απο μεσα .


καπταιν 400οσαριζουν μερικα ,το δικο μου λεει 326 sta 15 kw στο νορμαλ δηλαδη !
Αμα εχουμε εξω 40 βαθμους και στην ασφαλτο 45 , τοτε , το φορτηγο δεν το βλεπω να φτανει μακρια πολυ ! κανα τεταρτο το κοβω να κανει βολτες και μετα να κολαει ! Ενω το αλλο με το βιντιλατερ θα την βγαλει καθαρη !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23071 από akapsali

house έγραψε: Τελος , εδω δεν μπορουμε να βρουμε εναλλακτες ετοιμους και παμε και φτοιαχνουμε ! Ο δικος μου μεσα πχ , δεν ειναι σκετος , αλλα εχει κολισει ο τυπας στον σολινα απο μεσα , διαχωριστικα που ειναι σαν σπυρομα προς τα πανω , για να εχει μεγαλητερη επιθανεια που λες !
!


Είμαι σε αναζήτηση εναλλακτη .Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις απο που τον πήρες ; τι διαστασεις εχει; και ποσο κοστιζει;

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23072 από house
Ειμαι απο λαρισα , φτοιαχνει μονο ο Σιναπαλος και φανταζομαι και κανενας αλλος που ασχολειτε με σολινες ανοξυδωτους !
Ο δικος μου ειναι 75 ποντους , δεν με επερνε για παραπανω ! Και αμα θυμαμε καλα γιατι πληρωσα και αλλα πολλα , τον πειρα 75 η' 80 ευρο ! Οτι πας και του πεις αυτο θα σου φτοιαξει , ποια μετρα ειναι καλητερα για φυσικη ροη η' βιντιλατερ , ρωτα τον αστερι γιατι εγω δεν το εχω , ουτε ο Σιναπαλος το εχει , μην σε πω δεν ξερει καν τη κανουν , απλος τους το εδειξε καποιος και τα φτοιαχνει! Δεν ζερω μηπος το χρησιμοποιουν και αλλοι αυτον τον εναλλακτη για να ζεστενουν τον αερα εισαγωγης για λεβητες κτλ , οποτε απο εκει καπου το εμαθε !

Παρακαλω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23075 από kaptainikos

house έγραψε: Ο Μεταλλικος , ζεσταινεται περισοτερο αποτι η ανοξυδωτη σολινα !
Ο μεταλλικος με τις τρυπες μεσα στην φωται , δηλαδη με τους σολινες που περνουνε απο μεσα , μπορει να λειτουργει καλητερα , αλλα που να τον βρεις ! Παλιοτερα ειχαμε ποσταρει και αλλα τετοια που μπαινουν πανω απ το τζακι ! Ακομα ειχαμε βρει δαχτηλιους απο μαντεμι που καναν σχεδον το ιδιο , με φυσικη ροη !
Τελος , εδω δεν μπορουμε να βρουμε εναλλακτες ετοιμους και παμε και φτοιαχνουμε ! Ο δικος μου μεσα πχ , δεν ειναι σκετος , αλλα εχει κολισει ο τυπας στον σολινα απο μεσα , διαχωριστικα που ειναι σαν σπυρομα προς τα πανω , για να εχει μεγαλητερη επιθανεια που λες !
Μαλλον δεν εχει δει ο στελιος εναλλακτη και του φενεται λειος και ισιος απο μεσα .


καπταιν 400οσαριζουν μερικα ,το δικο μου λεει 326 sta 15 kw στο νορμαλ δηλαδη !
Αμα εχουμε εξω 40 βαθμους και στην ασφαλτο 45 , τοτε , το φορτηγο δεν το βλεπω να φτανει μακρια πολυ ! κανα τεταρτο το κοβω να κανει βολτες και μετα να κολαει ! Ενω το αλλο με το βιντιλατερ θα την βγαλει καθαρη !

χαχαχαχαχαχαχαχαα :P :P :P :P :P
το γυρισαμε στα φορτηγα το θεμα ; εριξα γελιοοοο
καλοπροαιρετα παντα

υ.γ. ρε house λεμε στην ιδια μηχανη απο μικρο αυτοκινητο να ειναι και το μεγαλο ψυγειο !!!
οχι σε φορτηγο !!!
και δε λεμε αν θα κολλησει η μηχανη, αυτο δε μας νιαζει
λεμε απο πιο ψυγειο θα παρουμε περισσοτερη ζεστη ;
αυτο με τα διαχωριστικα πτερυγια εσωτερικα στον δικο σου, ωραια πατεντα, μ'αρεσε
για τον αλλο που εδειξα με τις σωληνες εσωτερικα,(αυτος που σου αρεσε) υπαρχει και ετοιμος
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by kaptainikos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.149 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ