Invicta Selenic 700

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #109293 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700

alex_nous έγραψε: Μπράβο σου φίλε! Μου θύμισες την εγκατάσταση που έκανα στον πεθερό μου!
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
Αν και η δική σου είναι σαφώς ανώτερη! Αν την έκανα πάλι, σαν την δική σου θα την έκανα! Όχι ότι είχε προβλήματα, απλά η δική σου πιστεύω υπερτερεί σε απόδοση! Μπράβο και πάλι!

Ευχαριστώ ΆΛΕΞ κι εσυ με βοήθησες πολύ παρατηρούσα αρκετές φορές στο ποστ σου πώς έβαλες τους στρωτήρες,ορθοστάτες κλπ..γι αυτό έχω βάλει πολλές φωτογραφίες για να μπορεί και ο πιό άσχετος να τα καταφέρει.
Όσο για το άν είναι ανώτερη στην απόδοση ο χειμώνας θα το δείξει
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by pontios74.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #109294 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700
ο θάλαμος είναι έτοιμος τον τάπωσα άνοιξα κι ένα τούνελ και μένει να φτιάξω το παταράκι και να βάλω την γυψοσανίδα...πάνω απο το τούνελ μου έσπασε αλλα το κόλησα έβαλα κι ένα κομμάτι μπρος πισω izol και έγινε :woohoo: :woohoo: :woohoo: τούμπανο!!!τα δοκάρια φοβάμαι μην εγκλωβίζεται η ζέστη και δεν προχωράει το τουνελ είναι 20 εκ.κάτω απο το δοκάρι και απέχει 2 μετρα απο το τζακι
Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #109295 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Invicta Selenic 700
Δεν νομίζω να έχεις θέμα με το δοκάρι. Το τούνελ θα σου δώσει ακόμη μεγαλύτερη ταχύτητα εξερχόμενου αέρα και θα περνάει εύκολα κάτω από το δοκάρι. Ακόμη κι αν δεν είναι έτσι, η ζέστη θα είναι και πάλι αρκετή.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109371 από padios
Απαντήθηκε από padios στο θέμα Invicta Selenic 700
Καλησπέρα κ από μένα. Καθώς βρίσκομαι σε φάση ανακαίνισης που περιλαμβάνει εγκατάσταση τζακιού από το μηδέν, άρχισα το διάβασμα στην σελίδα σας. Μετά από πολλές μέρες, έχω καταλήξει στο Invicta. Πιο κάτω σας δείχνω το σχέδιο του σπιτιού με το τζάκι. Το πρόβλημα είναι πως το διαμέρισμα είναι στον 1ο όροφο, οπότε πάω σε καμινάδα γύρω στα 11 μέτρα. Μετά, στην γωνιά της οικοδομής έχω κολόνα, οπότε αναγκαστικά θα έχω τρεις -μικρές- γωνίες (γωνία εξόδου, γωνία στροφής προς τα αριστερά και γωνία προς τα πάνω). Τέλος, λόγω περιορισμού ύψους, δεν θα γίνει “παταράκι”, μόνο θερμοθάλαμος. Θα ήθελα την άποψη σας για το εγχείρημα μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109372 από padios
Απαντήθηκε από padios στο θέμα Invicta Selenic 700
σχέδιο σπιτιού.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by padios.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109381 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700
Καλησπέρα padios το δοκάρι ξεκινάει σε ύψος 2.45μ.? ή πιο χαμηλά και έχεις σύνολο 2.45 μ. απο το πάτωμα!
για να βγείς έξω με γωνία θα πρέπει να ξεκινήσεις την τρύπα απο το 1.75-1.80 ανάλογα πόσο ψηλά θα έχεις τοποθετήσει την εστία σου γιατι κι εγώ είχα πρόβλημα με το ύψος είμαι 2.50 και με την εστία στα 27 εκ. που τη σηκωσα βγήκα στο 1.75...τώρα τα 11 μετρα είναι ένα θέμα δεν ξέρω μήπως πρέπει να μικρύνεις τη διάμετρο απο Φ200 σε Φ180 μετά απο τις στροφές επίσης με τις 3 στροφές είναι οριακά νομίζω και ίσως να βάλεις και ένα ημιτάφ κάπου δεν ξέρω ποια λύση θα μας πουν και οι άλλοι συμφορουμίτες...πάντως απο θέμα ύψους πιστεύω πως σε παίρνει!το θέμα επίσης με την καμινάδα και με τις γωνίες είναι πως θα ανεβάσει το κοστολόγιο θα σου πάει πιο ακριβά απο την εστία!
Το παταράκι θα το κάνεις εκεί που βγαίνει έξω η καμινάδα για να βάλεις την περσίδα..
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by pontios74.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ