Invicta Selenic 700

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109382 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700
Στο παταράκι έβαλα σφηνωτά τον πετροβάμβακα στα δεξια γύρισα και λίγο το αλουμινόφυλο.Στο μπροστινό μέρος λέω στο τελείωμα,να βάλω αλουμινοταινία,για να μην έχω καμμία μυρωδιά.
Μήπως να τον βιδώσω απο μπροστά με 2 βίδες στους στρωτήρες,ή να βάλω απο μέσα έναν οριζόντιο στρωτήρα,για να μην χαλαρώσει και ξεσφηνωθεί?
Ή δεν χαλαρώνει με τη ζέστη και δεν υπάρχει πρόβλημα να βγεί απο τη θέση του!
Ευχαριστώ!
Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109385 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta Selenic 700
Με έναν στρωτήρα από μέσα θα είσαι σίγουρος. Επίσης θέλει και μια εκτόνωση 10*10 για να κυκλοφορεί ο θερμός αέρας (υποθέτω ότι έχεις αφήσει ένα κενό πίσω από το ιζολ και περνάει ο αέρας στο πατάρι).


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109413 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Invicta Selenic 700
Καλησπέρα σας και μπράβο σε όλους εσάς που κάνετε μόνοι σας την εγκατάσταση του τζακιού σας .

Πραγματικά ο όγκος των πληροφοριών που με ευχαρίστηση προσφέρεται είναι αξιοθαύμαστος .

Παρατηρώντας τις εγκαταστάσεις μου δημιουργήθηκε μια απορία : σε περίπτωση που θέλετε να ελέγξετε την κατάσταση της εγκατάστασης ή να διορθώσετε κάτι μέσα στον θερμοθάλαμο - φούσκα θα πρέπει να κόψετε την γυψοσανίδα - το ιζόλ και μετά πάλι κόλλημα το ιζόλ - τοποθέτηση γυψοσανίδας - στοκάρισμα - τρίψιμο - βάψιμο ;

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109414 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700

Stavrax έγραψε: Με έναν στρωτήρα από μέσα θα είσαι σίγουρος. Επίσης θέλει και μια εκτόνωση 10*10 για να κυκλοφορεί ο θερμός αέρας (υποθέτω ότι έχεις αφήσει ένα κενό πίσω από το ιζολ και περνάει ο αέρας στο πατάρι).

έχω αφήσει κενό και θα κάνω εκτόνωση 17χ17! για αρχή και βλέπουμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109428 από padios
Απαντήθηκε από padios στο θέμα Invicta Selenic 700

"Καλησπέρα κ από μένα. Καθώς βρίσκομαι σε φάση ανακαίνισης που περιλαμβάνει εγκατάσταση τζακιού από το μηδέν, άρχισα το διάβασμα στην σελίδα σας. Μετά από πολλές μέρες, έχω καταλήξει στο Invicta. Πιο κάτω σας δείχνω το σχέδιο του σπιτιού με το τζάκι. Το πρόβλημα είναι πως το διαμέρισμα είναι στον 1ο όροφο, οπότε πάω σε καμινάδα γύρω στα 11 μέτρα. Μετά, στην γωνιά της οικοδομής έχω κολόνα, οπότε αναγκαστικά θα έχω τρεις -μικρές- γωνίες (γωνία εξόδου, γωνία στροφής προς τα αριστερά και γωνία προς τα πάνω). Τέλος, λόγω περιορισμού ύψους, δεν θα γίνει “παταράκι”, μόνο θερμοθάλαμος. Θα ήθελα την άποψη σας για το εγχείρημα μου."



Το ύψος από πάτωμα μέχρι την αρχή του δοκαριού είναι 2,45. Μέχρι ταβάνι είναι 2,95.
Σκέφτομαι να βάλω εναλλακτη φυσικής ροής και μετά μια γωνία 45 μοιρών (μονωμένη) για βγει προς τα έξω.
www.kaminox.gr/categ13.php
Και έπειτα για την μικρή κλίση για τα αριστερά, γύρω στις 30 μοίρες, μάλλον θα χρησιμοποιήσω εύκαμπτο μονωμένο φ180.
www.kaminox.gr/categ14.php
σίγουρα για τα 10-11 μετρά θα χρησιμοποιήσω καμινάδα φ180.
Pontios74 “παταράκι” εννοείς το πάνω μέρος του θερμοθαλάμου;
Επισυνάπτω και ένα σχέδιο.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109433 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta Selenic 700
@padios
Νομίζω ότι η μέθοδος που σκέφτεσαι θα σου δημιουργήσει προβλήματα και ελκυσμού άλλα και λειτουργικότητας. Ειδικά ο εύκαμπτος δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί γιατί δεν θα μπορείς με μηχανικό τρόπο να τον καθαρίσεις. Το σχέδιο βγαίνει με δύο 45αρες από μέσα κι ένα ημιταφ εξω με τάπα για τον καθαρισμό. Κατά σειρά από την εστία έχουμε εναλλάκτης, γωνία 45° (που πηγαίνει προς τα αριστερά με κλίση 45° ως προς τον τοίχο και όχι παράλληλα) συνεχίζει με αγωγό ως το σημείο που θα μπει η δεύτερη γωνία 45° που θα στέλνει προς τα έξω, συστολή σε Φ180, αγωγός προς τα έξω (μέσα από τον τοίχο) με κλίση ως προς το έδαφος 45°, ημιταφ 180 μονωμένο και μετά συνεχίζεις με μονωμένο ως το καπέλο. Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να έβρισκες έναν σοβαρό ευκατάστατη για να σου προτείνει υπεύθυνα και κάποια ακόμη λύση. Επίσης η kratki.gr έχει χαλύβδινες γωνίες, μεταβλητές με βίδα από 0°-45° οι οποίες μπορούν, με ανάλογη μεταβολή της γωνίας προσέγγισης ως προς τον τοίχο, να μειώσουν τις δύο εσωτερικές γωνίες ( πχ στις 30°).


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": padios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.173 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ