Invicta Selenic 700

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109525 από padios
Απαντήθηκε από padios στο θέμα Invicta Selenic 700
Μέσα στο σαλόνι, στα αριστερά είναι κολώνα. Οπότε πάω αναγκαστικά έξω με μια 45άρα.
Άρα, εστία, εναλλάκτης, 45άρα γωνιά, και καπνοδόχος, που διαπερνά τον εξωτερικό τοίχο.
Τα παραπάνω θα είναι μέσα στον θερμοθάλαμο.
Εξωτερικά θα χρησιμοποιήσω δεύτερη 45αρα. Ημιταφ σε ευθεία και σε συνεχεία καμινάδα φ180 περίπου 10-11 μέτρα.
Απορίες:
1. σε ποιο σημείο να βάλω αντάπτορα φ200 σε φ180;
2. Η καπνοδόχος που διαπερνά τον εξωτερικό τοίχο πρέπει να είναι μονωμένη;
3. Εξωτερικά θα στην δεύτερη 45αρα θα γίνει “παταράκι”. Πρέπει να έχει εκτόνωση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109536 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700
padios δες προσεκτικά τις φωτογραφίες μου εκει που τελειώνει το izol (αυτο το άσπρο)ξεκινάει το παταράκι ακριβώς εκεί το κλείνεις για να εγκλωβιστεί ο ζεστός αέρας και θα έχει εκτόνωση μεχρι εκει η καμινάδα είναι αμόνωτη μέσα στον τοίχο που περνάει είναι διπλή μονωμένη και λίγα εκατοστά πρίν να είναι διπλή δεν πειράζει είναι δύσκολο να την πετύχεις ακριβώς επίσης το ύψος απο το πάτωμα μέχρι το ταβάνι σε μένα είναι 2.5μ.τη συστολή απο Φ200 σε Φ180 θα την βάλεις στη 2η 45αρα γωνία έξω απο τον τοίχο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109560 από padios
Απαντήθηκε από padios στο θέμα Invicta Selenic 700
@pontios74.
Τάσο, μήπως έχεις καμιά φωτογραφία από την ένωση της χαλύβδινης με την διπλή μονωμένη;
Όπως και καμιά, από την εξωτερική πλευρά του τοίχου, που βγαίνει η καμινάδα;

Ο εναλλάκτης καυσαερίων που έβαλες, κάνει την ίδια δουλειά με τον εναλλάκτη αέρος;
Θέλω να τον χρησιμοποιήσω με φυσική ροή.


Υ.Γ προς όλους: www.oikonomiki-thermansi.gr/

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109565 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700

padios έγραψε: @pontios74.
Τάσο, μήπως έχεις καμιά φωτογραφία από την ένωση της χαλύβδινης με την διπλή μονωμένη;
Όπως και καμιά, από την εξωτερική πλευρά του τοίχου, που βγαίνει η καμινάδα;

Ο εναλλάκτης καυσαερίων που έβαλες, κάνει την ίδια δουλειά με τον εναλλάκτη αέρος;
Θέλω να τον χρησιμοποιήσω με φυσική ροή.


Υ.Γ προς όλους: www.oikonomiki-thermansi.gr/

Στη σελίδα 29 εκει που τελειώνει η μαύρη σωλήνα είναι η σύνδεση με τη διπλή απλα την έκοψα μέχρι τον τοίχο και φαίνεται σαν μονή πάντως αν την άφηνα διπλή πάλι θα ζεσταινόταν.
Ο εναλάκτης καπναερίων πιστεύω πως κάνει πολύ καλή δουλειά και τον έβαλα επειδή έχω φυσική ροή και απ ότι είδα στο βίντεο του caftis που είναι στην παρουσίαση του τζακιού του συγκεντρώνει αρκετη θερμοκρασία
Τώρα απο θέμα απόδοσης κλπ θα δείξει γιατι δεν είχα ποτέ τζάκι και φέτος θα δω τι έκανα αν πάς και στην έκθεση<<οικονομική θέρμανση>> εκει θα βρείς την κρατκι όπως και άλλους εμπορους αυτοι θα σε κατατοπήσουν καλύτερα!
εξωτερικες φωτογραφίες της καμινάδας θα έχω αύριο γιατι τωρα νύχτα δεν θα μπορεσω να βγαλω καλες!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109567 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700
σήμερα ξαναέκαψα το τζάκι για να φύγει η μαντεμίλα στην αρχη είπα σιγά τις μυρωδιές πόσο να μυρίσει
ξεκίνησε με ένα μικρο κούτσουρο ελιάς και κάτι κλαδάκια με κλειστούς τους αέριδες και μετά απο 1 ώρα έβαλα 2 μικρα κουτσουρα οξιάς και άνοιξα τον αέρα .. μόλις πήρε...χαμός μύρισε ολο το σπίτι και είχε άσπρο καπνό για κανα μισάωρο έγινε αυτο και μετά είχα μόνο μυρωδιά ξανέβαλα και άλλα κουτσουρα και αρχίζει και φεύγει αυτό τώρα στο επόμενο άναμα θα το ξανακάνει ή θα είναι λιγότερο έντονο!!
επίσης η διπλή καμινάδα είχε 70 βαθμούς θερμοκρασία και δεν μπορούσα να την ακουμπήσω το μέτρησα με ένα απλό θερμόμετρο ακουμπώντας πάνω της την ακίδα!περνάει απο βεράντα και μετά απο ξύλινη σκεπή που έχει απόσταση 1 εκατοστό απο ένα δοκάρι έβαλα όσο μπορούσα πετροβάμβακα ενδιάμεσα,μήπως να ξηλώσω κεραμιδια και να την φάω 5 πόντους ακόμα? ή δεν έχει πρόβλημα αντε με τα κρυα και αν αναβει συνεχεια το τζακι να χτυπήσει 80 πιστεύω πως στους 80 βαθμούς το ξύλο δεν καίγεται εσείς τι λέτε?
Και όταν την αγόρασα τον ρώτησα τον κατασκευαστη η διπλή απ έξω όταν ανάψεις το τζάκι θερμαίνεται?
Και μου είπε κανένα πρόβλημα θα ζεσταίνεται λίγο!!΄
Όποιος έχει διπλή το έχει τσεκάρι με αναμμένο τζάκι ανπορεί να αγγίξει την καμινάδα απέξω?
και μία φώτο βρίσκομαι στα τελειώματα!
το χαρτι το έβαλα απο περιέργεια και παρόλο που δεν είναι κλεισμένο απο κατω όπως πρέπει απο πανω βγαζει καυτο αέρα!! το θερμόμετρο έδειξε ΗΗ κολησε!!!!
Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109569 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700
επίσης ακούγονται αρκετα κρακ-κρακ όταν κρυώνει μάλλον είναι απο τις συστολές -διαστολές των βιδών!!
Συνέχεια έτσι θα ακούγονται ή όταν πιάνει υψηλές θερμοκρασίες γίνεται γιατι συνέχεια με φωνάζει η γυναίκα μου κατι ακουγεται κλπ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.183 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ