Invicta Selenic 700

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110907 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700
Tην άνοιξη θα βάλω καμμια επένδυση προς το παρών το έβαψα το έχω μπουμπουνίσει 4-5 φορές και η μαντεμίλα σχεδόν έφυγε σήμερα που το τσίτωσα πάλι δεν μύρισε.
Στο μπροστινό τούνελ έχω βάλει ένα θερμόμετρο και η ανώτατη θερμοκρασία που έδειξε ήταν 240 βαθμούς με 4 ξύλα οξυάς περιπου 8 κιλα και υγρασια 5% . Στο παταράκι απο την περσίδα πανω αριστερά έφτασε 90-100 βαθμούς και στη δεξια μεριά έβαλα με ταινια τον ακροδεκτη του θερμομετρου πανω στη γυψοσανιδα και εφτασε μεχρι 50 βαθμους την επόμενη βδομαδα που θα εχω τοποθετησει και τα τουνελ θα δω πως θα πάει και αν εχει παλι μεγαλη θερμοκρασια θα ανοιξω αλλη μια εκτονωση 10Χ10.πάντως με εξωτερικη θερμοκρασια 10 βαθμους εχθες μέσα είχα 23 στην κουζινα και 19 στα δωματια και εκει που ειναι το τζακι 36 μου κραταει στα δοκαρια αρκετη θερμοκρασια και σκεφτομαι να βαλω ανεμιστηρα οροφης.Αυτο που με προβληματιζει ειναι κατα πόσο θα έρχεται η ζέστη στα μέσα δωμάτια γιατι σε 2 ωρες που αναβει η εστια με 3 κουτσουρα σαλονι-κουζινα γίνεται χαμός και στα μέσα δωματια δεν βλεπω να προχωραει ίσως να πρέπει να αναβει περισσοτερες ωρες η εστια θα δω με τα μεγαλα κρυα τι θερμοκρασιες θα χω!
ο εναλλακτης παντως πρέπει να κάνει φοβερή δουλεια γιατι κατα τις 12 το βραδυ ειχα βαλει ενα 5κιλο ελια και πηγα για υπνο και στις 11 το πρωι ειχε σβησει η φωτια κι έβαλα το χερι μου στην τρυπα και ήταν ζεστα μεσα απο το izol αργει παρα πολυ να κρυωσει τελειως..
Συνημμένο αρχείο:

Εδω φαίνεται καλύτερα το κενό εκει που δεν έχει τούνελ κάνει ένα κενο μεταξυ izol και γυψοσανίζας 4 εκ.και μπαινει αρκετος ζεστος αερας στο κενο...
Συνημμένο αρχείο:

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110937 από avato-pantou
Απαντήθηκε από avato-pantou στο θέμα Invicta Selenic 700

pontios74 έγραψε:

row5 έγραψε: Έχουμε παίδες κανα νέο αν θα βγάλει το LM σε προσφορά το Selenic ; B)
Γιατί τα κρύα ψιλοσφίξανε.

Πριν εναν μηνα το ειχαν στα 550 ευρω και ειχαν φερει κι ενα αλλο πιο μεγαλο και το ειχαν στα 700 ευρω ισως να ξαναβαλουν τον Οκτωβρη !!

Στα 550Ε ποσα kw ειναι;και αν ξερεις ποσο ειναι αυτο στα 700Ε.Αρχισατε να με ψηνετε με αυτα που διαβαζω βλεπω να το ξηλωνω απο βδομαδα το παλιο :)

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110938 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700
550 το ινβικτα σελενικ στα 14ΚW to άλλο δεν θυμαμαι πρέπει να είναι 16ή18κw και δεν ξερω αν την εχουν ακομα την προσφορα!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": avato-pantou

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111220 από Nikolaou
Απαντήθηκε από Nikolaou στο θέμα Invicta Selenic 700
Παιδια καλημερα!
Μπραβο Τασο!

Στην κατασκευη του θερμοθαλαμου θ αχρησιμοποιησω 3εκ παχος πετροβαμβακα.Ομως οι ορθοστατες εχουν πλατος 5εκ. και θα "κολυμπαει ο πετροβαμβακας.Πως θα τον στερεωσω για ν αμην εχω προβληματα? Μου ειπαν στο λερου οτι μπορω να χρησιμοποιησω και περιμετρικα οροφης για γυψοσανιδες που εχουν πλατος 3 εκ αλλα μου φαινεται λιγο παραδοξο κατασκευη γυψοσανιδας με 3εκ αντι 5εκ που ειναι το συνηθες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111244 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Invicta Selenic 700

Nikolaou έγραψε: Παιδια καλημερα!
Μπραβο Τασο!

Στην κατασκευη του θερμοθαλαμου θ αχρησιμοποιησω 3εκ παχος πετροβαμβακα.Ομως οι ορθοστατες εχουν πλατος 5εκ. και θα "κολυμπαει ο πετροβαμβακας.Πως θα τον στερεωσω για ν αμην εχω προβληματα? Μου ειπαν στο λερου οτι μπορω να χρησιμοποιησω και περιμετρικα οροφης για γυψοσανιδες που εχουν πλατος 3 εκ αλλα μου φαινεται λιγο παραδοξο κατασκευη γυψοσανιδας με 3εκ αντι 5εκ που ειναι το συνηθες...

Να ρωτησω κατι σχετικα με την τοποθετηση πετροβαμβακα .Οταν τον τοποθετουμε αναμεσα στους οθοστατες δεν δημιουργουμε θερμογεφυρα,δεν θα ηταν καλητερα να βιδωνετε απο πισω οπος το izol?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111296 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta Selenic 700
@nikolaou
Στο δικό μου έβαλα περιμετρικούς οδηγούς πάχους 3 εκ. και μπροστά πέρασα εξωτερικά και δύο ορθοστάτες για να στηριχτεί πιο καλά η γυψοσανίδα.
@caftis
Ισχύει ότι δημιουργείται θερμογέφυρα. Θα μπορούσαν να μπουν και με βίδες. Ειδικά σε τοίχο όπου μπορεί να καρφωθεί και αντί για ροδέλες, να χρησιμοποιηθούν κομμάτια από το γωνιόκρανο με τις τρύπες. Όμως θέλει προσοχή και κόλλημα από επάνω ταινίας αλουμινίου για να μην περνάνε ίνες πβ στον θερμοθάλαμο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.143 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ