Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10078 από MATDK
Απαντήθηκε από MATDK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ASTERIS ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΝ ΜΟΝΟΦΑΤΣΗ ΚΑΙ ΤΝ 2ΦΑΤΣΗ INVICTA ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ Η 2ΦΑΤΣΗ ΕΧΕΙ 2 ΠΑΝΤΕΣ ΜΕ ΓΥΑΛΙ ΧΑΝΕΙ ΣΕ ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ 1ΦΑΤΣΗ ΑΡΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ?

ΑΑΑΑ!!!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΕΣ ΤΣ ΣΕΛΙΔΕΣ.......1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΗΡΕ ΓΙΑΤΙ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΚΑΛΑ ΠΡΙΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ Κ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΒΑΛΩ Κ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΤΖΑΚΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΕΔΩ ΠΑΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΒΑΖΕ ΚΑΘΕ ΤΖΑΚΑΣ ΤΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΟΥ!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": genon

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10079 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το δίφατσο έχει από προδιαγραφής 1% μικρότερη απόδοση. Σε μένα επειδή έχει και 3 μέτρα μικρότερη καμινάδα από το κάτω το μονόφατσο, καταλαβαίνω μιά διαφορά στην καύση, ειδικά όταν τα ξύλα δεν είναι αρκετά ξερά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10085 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
γεια χαρα.. τωρα το καλοκαιρι σκεφτομαι να αλλαξω τη καμιναδα του τζακιου μου που εχω. Ειναι εξωτερικη καμιναδα σωληνας και περναει μεσα απο τη σκεπη. Ειναι μονου τοιχοματος η πολυ απλη δηλαδη. Σκεφτομαι να βαλω κατι σαν αυτο καμιναδα

Φ200 λεω να βαλω με το πορτακι καθαρισμου στον τοιχο. Μενω στο 1 οροφο. Υπαρχουν και εδω τετοιες καμιναδες;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10090 από marsdiv
Απαντήθηκε από marsdiv στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

michalisgr έγραψε: γεια χαρα.. τωρα το καλοκαιρι σκεφτομαι να αλλαξω τη καμιναδα του τζακιου μου που εχω. Ειναι εξωτερικη καμιναδα σωληνας και περναει μεσα απο τη σκεπη. Ειναι μονου τοιχοματος η πολυ απλη δηλαδη. Σκεφτομαι να βαλω κατι σαν αυτο καμιναδα

Φ200 λεω να βαλω με το πορτακι καθαρισμου στον τοιχο. Μενω στο 1 οροφο. Υπαρχουν και εδω τετοιες καμιναδες;;


εδω κοιταξες : Αγωγός ΑΕ www.agogos.gr/

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10098 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δες Μιχάλη και για κεραμικές καμινάδες !

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10100 από genon
Απαντήθηκε από genon στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
kk

Χαιρετώ το φόρουμ.Εχοντας διαβάσει τις περισσότερες σελίδες από τη ενότητα, και χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία από φόρουμ, βλέπω ότι σχεδόν ολοι μας έχουμε προβλήματα ειτε από μαστόρους ειτε από κατασκευαστές, θα ήθελα και εγώ να θέσω τον προβληματισμό μου.Φέτος το καλοκαίρι, εγκατέστησα και όχι μετα από πολύ, (κακως) ψάξιμο εστία της Bef home φυσικής ροης και τσέχικης κατασκευής.Να μην τα πολυλογώ, χαλαρά ψοφήσαμε από το κρύο.Η θεμοκρασία στο σαλόνι μου 60τμ, στην καλύτερη τον περιπτώσεων δεν ξεπέρασε τους 19C,στα δε δωμάτια να μην μιλήσω.Η κατανάλωση στα ξύλα, από 10 Οκτώμβρη που ξεκίνησα μέχρι τέλη Ιανουαρίου ήταν στους 11,5τονους.Μετά από επισκεψη μου στον μάστορα (αποκλείεται, έχουμε βάλει μικρότερα τσιχρίκια και οι άλλοι δεν μπορούν να αντέξουν από την ζέστη και το δικό σου το γαιδούρι να μην ζεσταίνει) ήρθε στο σπίτι,και βγάζοντας την περσίδα, είδαμε ότι ο η επένδυση του πετροβάμβακα από την μέσα μεριά ειχε σχίσει σε πολλά σημεία, προφανώς από την πολλή ζέστη.Μετά από συζήτηση καταλήξαμε να ανοίξουμε άλλη μια περσίδα στην πλάγια μεριά του τζακιού, και να βάλουμε και ένα ανεμιστηράκι (φουρφούρι) δίπλα από την κεντρική περσίδα.Η κατάσταση βελτιώθηκε και φτάσαμε τους 21C στο σαλόνι ,αλλα και τα νεύρα μας έγιναν χάλια από τον θόρυβο.Υπάρχει κατι καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε γιατι δεν την βλέπω για του χρονου να αντέχουμε χωρίς depon. Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακρύ post.



Παρακάτω υπάρχουν φωτο από το τζάκι.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by genon. Αιτία: ουπς λαθος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.431 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ