Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10121 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10124 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

genon έγραψε: kk

Υπάρχει κατι καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε γιατι δεν την βλέπω για του χρονου να αντέχουμε χωρίς depon. Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακρύ post.


Αφού βγάζει τόσο πολύ ζέστη στην περιοχή της καμινάδας, η τοποθέτηση ενός
εναλλάκτη 1 μέτρου
μπορεί να βοηθήσει μέχρι και 5 Kw. Αν μάλιστα παίρνει αέρα απ' έξω και τοποθετηθεί το μοτέρ εξωτερικά γλιτώνεις και τα depon.

Πάντως, επειδή και γω έχω μια ενεργειακή κασέτα, τα νούμερα που αναφέρει ο Αστέρης δεν τα πιάνω με τίποτα. Αλλά καμιά σχέση και η κατασκευή του σπιτιού μου και η μόνωση του με αυτήν του σπιτιού του Αστέρη.

Έχω καταλάβει, ότι όταν υπάρχουν μεγάλες απώλειες τα ενεργειακά τζάκια, ότι μπορούν κάνουν.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10132 από kwnmix
Απαντήθηκε από kwnmix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστέρη
τελικά μου τηλεφώνησε ο τζακάς μου αφού μελέτησε το mail που του έστειλα και συμβουλεύτηκε μηχανικούς-τεχνικούς. Σας παραθέτω τι μου είπε.
1) Το πρόβλημα είναι στην καμινάδα που τραβάει όλη τη ζέστη όχι μόνο λόγω της κακής σύνδεσης αλλά και επειδή η 12μετρη ανοξοίδωτη σωλήνα έχει μεγαλύτερο Φ από το Φ που προτείνει η έξοδος καυσαερίων της ecostar edilkamin.
2) H φωτογραφία της διαστολής που μου έστειλες και του την έστειλα και εγώ την μελέτησε και είπε ότι τελικά δεν αρκεί γιατί η καμινάδα από πάνω συνεχίζει να έχει μεγάλο Φ και ο υπερβολικός ελκυσμός δεν θα σταματήσει.Προτείνει λοιπόν γκρέμισμα της επένδυσης του τζακιού επάνω από τα μάρμαρα και την κασέτα να γίνει δηλαδή νέα φούσκα με γυψοσανίδα να βγάλει περσίδες να βάλει καινούργια σωλήνα μικρότερης διατομής ίση με τις προδιαγραφές της κασέτας να περάσει μέσα από την παλιά και να τοποθετήσει και ένα κλαπέτο ελέγχου πίεσης καπναερίων χειροκινητό για να ελέγχεται ο ελκυσμός και να μου φτιάξει και μια θυρίδα στη γυψοσανίδα για να το "παίζω'' που και που για να μην κολλήσει από την κάπνα.
Με αυτά και αυτά μου έραψε ένα κουστουμάκι επιπλέον γύρω στα 410 € όπως μου είπε. Αντί για απλή γυψοσανίδα με επένδυση πετροβάμβακα τον ρώτησα αν μπορεί να βάλει σκέτη ειδική πυράντοχη γυψοσανίδα ή ytong και είπε ότι τα γνωρίζει όλα αυτά.
Και ερχόμαστε στο τελειωτικό χτύπημα. Του λέω άντε ας υποθέσουμε ότι αφήνουμε το κόστος στην άκρη μπορείς όλα αυτά να τα κάνεις έχεις τις τεχνικές γνώσεις να τα καταφέρεις και στο τέλος να δουλέψει αποδοτικά η κασέτα. Μου απαντάει λοιπόν : Δεν μου έχει τύχει άλλη φορά αλλά πιστεύω ότι θα τα καταφέρω. Αυτό το ''πιστεύω'' με προβληματίζει πολύ έντονα και μάλλον βλέπω να αναζητώ κανέναν πιο σοβαρό.
Τέλος για να αποφύγουμε το έξτρα κόστος αν το αποφασίσω μου είπε να κάνω ένα πείραμα. Να πάω από το κατάστημά του να μου δώσει ένα κομμάτι πετροβάμβακα να ανέβω επάνω στη στέγη και να κλείσω κάποια από τα ανοίγματα που έχει επάνω το χτιστό καπέλο κολλώντας τα κομμάτια πετροβάμβακα με αλουμινοταινία ώστε να μειωθεί ο υπερβολικός ελκυσμός και παράλληλα να έχω κλειστό το πορτάκι κάτω από την εστία που ρουφάει τον αέρα μέσα από το σπίτι.
Τελικό αποτέλεσμα: 500 € που πήρε περαστικά υπέρ πίστεως και πατρίδος και εγώ πλέον να είμαι απλά κάτοχος μιας ένθετης ενεργειακής κασέτας που αναζητά ένα σοβαρό εγκαταστάτη.
Τελικό συμπέρασμα από την προσωπική μου περιπέτεια/ταλαιπωρία.
Μην πληρώνετε μετρητοίς κανένα μάστορα αν απλά έχετε συστάσεις και τίποτα περισσότερο.
Μάλλον θα ξαναποστάρω όταν θα βρεθεί κάποιος μάστορας που θα βρει λύση και να βγω και εγώ από το club του συμπαθέστατου ερημίτη.
Αν μη τι άλλο ξέρω τι φταίει και γιατί δεν δουλεύει η κασέτα σωστά γεγονός που το είχες επισημάνει Αστέρη από την πρώτη στιγμή (ότι δηλαδή είναι θέμα κακού στησίματος / καμινάδας).
Ευχαριστώ για την καθοδήγηση έτσι κι αλλιώς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10134 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

dmtr έγραψε:

genon έγραψε: kk

Υπάρχει κατι καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε γιατι δεν την βλέπω για του χρονου να αντέχουμε χωρίς depon. Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακρύ post.


Αφού βγάζει τόσο πολύ ζέστη στην περιοχή της καμινάδας, η τοποθέτηση ενός
εναλλάκτη 1 μέτρου
μπορεί να βοηθήσει μέχρι και 5 Kw. Αν μάλιστα παίρνει αέρα απ' έξω και τοποθετηθεί το μοτέρ εξωτερικά γλιτώνεις και τα depon.

Πάντως, επειδή και γω έχω μια ενεργειακή κασέτα, τα νούμερα που αναφέρει ο Αστέρης δεν τα πιάνω με τίποτα. Αλλά καμιά σχέση και η κατασκευή του σπιτιού μου και η μόνωση του με αυτήν του σπιτιού του Αστέρη.

Έχω καταλάβει, ότι όταν υπάρχουν μεγάλες απώλειες τα ενεργειακά τζάκια, ότι μπορούν κάνουν.


Τα τζάκια κάνουν ότι θα έκανε και οποιαδήποτε άλλη αντίστοιχης ισχύος πηγή θέρμανσης. Ούτε θαύματα, ούτε τραγωδίες. Απλά καίνε φτηνό καύσιμο. Οποιαδήποτε πραγματικά 14kW εστία να έβαζα, είτε σόμπα, είτε λέβητα, είτε πέλλετ, φαντάζομαι την ίδια δουλειά θα έκανε. Εγώ διαφημίζω το Invicta, όχι γιατί κάνει θαύματα, αλλά γιατί παρόλη την χαμηλή τιμή του, φαίνεται ότι τα νούμερά του ισχύουν και βγάζει πραγματικά την ζέστη που υπόσχεται. Φαντάζομαι δεν είναι το μόνο που επιβεβαιώνει τα νούμερά του, αλλά εν τέλει το έχουμε ήδη 4-5 άτομα και οι απόψεις συγκλίνουν και νομίζω ότι μπορείς να πεις ότι δεν έχει άλλο φτηνότερο σε τέτοια απόδοση. Μετά από 3-4 χρόνια θα μπορούμε να πούμε και για την αξιοπιστία του, οπότε θα φανεί αν χτυπήσαμε λαβράκι (εγώ με τα 9mm πάχος του μαντεμιού του, είμαι σχεδόν σίγουρος).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10141 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

kwnmix έγραψε: Αστέρη
τελικά μου τηλεφώνησε ο τζακάς μου αφού μελέτησε το mail που του έστειλα και συμβουλεύτηκε μηχανικούς-τεχνικούς. Σας παραθέτω τι μου είπε.
1) Το πρόβλημα είναι στην καμινάδα που τραβάει όλη τη ζέστη όχι μόνο λόγω της κακής σύνδεσης αλλά και επειδή η 12μετρη ανοξοίδωτη σωλήνα έχει μεγαλύτερο Φ από το Φ που προτείνει η έξοδος καυσαερίων της ecostar edilkamin.
2) H φωτογραφία της διαστολής που μου έστειλες και του την έστειλα και εγώ την μελέτησε και είπε ότι τελικά δεν αρκεί γιατί η καμινάδα από πάνω συνεχίζει να έχει μεγάλο Φ και ο υπερβολικός ελκυσμός δεν θα σταματήσει.Προτείνει λοιπόν γκρέμισμα της επένδυσης του τζακιού επάνω από τα μάρμαρα και την κασέτα να γίνει δηλαδή νέα φούσκα με γυψοσανίδα να βγάλει περσίδες να βάλει καινούργια σωλήνα μικρότερης διατομής ίση με τις προδιαγραφές της κασέτας να περάσει μέσα από την παλιά και να τοποθετήσει και ένα κλαπέτο ελέγχου πίεσης καπναερίων χειροκινητό για να ελέγχεται ο ελκυσμός και να μου φτιάξει και μια θυρίδα στη γυψοσανίδα για να το "παίζω'' που και που για να μην κολλήσει από την κάπνα.
Με αυτά και αυτά μου έραψε ένα κουστουμάκι επιπλέον γύρω στα 410 € όπως μου είπε. Αντί για απλή γυψοσανίδα με επένδυση πετροβάμβακα τον ρώτησα αν μπορεί να βάλει σκέτη ειδική πυράντοχη γυψοσανίδα ή ytong και είπε ότι τα γνωρίζει όλα αυτά.
Και ερχόμαστε στο τελειωτικό χτύπημα. Του λέω άντε ας υποθέσουμε ότι αφήνουμε το κόστος στην άκρη μπορείς όλα αυτά να τα κάνεις έχεις τις τεχνικές γνώσεις να τα καταφέρεις και στο τέλος να δουλέψει αποδοτικά η κασέτα. Μου απαντάει λοιπόν : Δεν μου έχει τύχει άλλη φορά αλλά πιστεύω ότι θα τα καταφέρω. Αυτό το ''πιστεύω'' με προβληματίζει πολύ έντονα και μάλλον βλέπω να αναζητώ κανέναν πιο σοβαρό.
Τέλος για να αποφύγουμε το έξτρα κόστος αν το αποφασίσω μου είπε να κάνω ένα πείραμα. Να πάω από το κατάστημά του να μου δώσει ένα κομμάτι πετροβάμβακα να ανέβω επάνω στη στέγη και να κλείσω κάποια από τα ανοίγματα που έχει επάνω το χτιστό καπέλο κολλώντας τα κομμάτια πετροβάμβακα με αλουμινοταινία ώστε να μειωθεί ο υπερβολικός ελκυσμός και παράλληλα να έχω κλειστό το πορτάκι κάτω από την εστία που ρουφάει τον αέρα μέσα από το σπίτι.
Τελικό αποτέλεσμα: 500 € που πήρε περαστικά υπέρ πίστεως και πατρίδος και εγώ πλέον να είμαι απλά κάτοχος μιας ένθετης ενεργειακής κασέτας που αναζητά ένα σοβαρό εγκαταστάτη.
Τελικό συμπέρασμα από την προσωπική μου περιπέτεια/ταλαιπωρία.
Μην πληρώνετε μετρητοίς κανένα μάστορα αν απλά έχετε συστάσεις και τίποτα περισσότερο.
Μάλλον θα ξαναποστάρω όταν θα βρεθεί κάποιος μάστορας που θα βρει λύση και να βγω και εγώ από το club του συμπαθέστατου ερημίτη.
Αν μη τι άλλο ξέρω τι φταίει και γιατί δεν δουλεύει η κασέτα σωστά γεγονός που το είχες επισημάνει Αστέρη από την πρώτη στιγμή (ότι δηλαδή είναι θέμα κακού στησίματος / καμινάδας).
Ευχαριστώ για την καθοδήγηση έτσι κι αλλιώς.


Πες του να έρθει να βάλει την συστολή, να σφραγίσει η κασέτα με την καμινάδα μέχρι την ταράτσα και να σταματήσει να ρουφάει αέρα δωματίου προς τα πάνω και μετά βλέπεις. Θα του πληρώσεις αφού τελειώσει, ένα εικοσάρικο, όσο κάνει η συστολή που έπρεπε να είχε βάλει εξαρχής. Ούτε κλαπέτα, ούτε δεύτερες καμινάδες και χαζά. Αυτά θέλει να στα βάλει για να πάρει τα 400€ και να βγάλει νέο μεροκάματο, να μην πάει χαμένη η μέρα του στο άνοιξε-κλείσε για μιά συστολή.

Η δική μου καμινάδα είναι Φ250 για δέκα μέτρα και έχει συστολή σε Φ200 ακριβώς πάνω στην εστία. Όχι καίει σωστά, χτες που έκαιγα πουρνάρι ξερό τα είδα όλα από την ζέστη...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kwnmix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10144 από kwnmix
Απαντήθηκε από kwnmix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έχεις δίκιο εδώ δεν έρχεται να βάλει τον πετροβάμβακα γιατί είναι μακριά η Περαία από τη Σταυρούπολη. Τελοσπάντων πρέπει να σταματήσω να είμαι ευγενικός μαζί του. Ωστόσο μου είχε πει ότι δεν έχει τις γνώσεις για να βάλει τη συστολή και δεν μπορεί βγάζοντας την κασέτα να φτάσει την παλιά σωλήνα από μέσα από τη φούσκα για να την τοποθετήσει.
Θα του πω να έρθει και αν δεν ξέρει θα του πω τι να κάνει επακριβώς για την τοποθέτηση και μετά βλέπουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.459 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ